İşsizlik Maaşı Hakkında

İşsizlik Maaşı Almak İçin;
4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre;

a) İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

b) Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,

c) Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.
Bu şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.

denmektedir...

sayın arkadaşlar koyu olarak işaretlediğim b bendine göre; bir çalışanın son 120 günlük prim ödemesi mevcut ancak 600 gün şartı dolmuyor, dolması için 12 güne ihtiyacı vardı, işyeri çıkardı kendisini ve akrabasının yanında kendini sigortalı göstermek istiyor, ama ben B bendinden anladığım kadarıyla 120 günlük şart; akrabasının yanındaki işyerinde de geçerli midir? yoksa 12 gün doldurup buradan başvuru yapabilir mi?

Fesih den önceki son 120 gün noktasında;örneğin işci 1ci işyerinden bugün(29.12...) çıkarıldı,yarın(30.12...)2ci işyerinde sgortalı olarak çalışmaya başlar(arada hiç boşluk olmadan)12 gün sonrada 600 p.gün tamamlanır ve buradan da çıkarılır ise sorun olmaz,çünkü (son 120 günün)aynı ve son iş yerinde tamamlanması gerekmez,örneğimizdeki olayda arada boşluk da olmayacağından,bu şekil olursa sorun olmaz düşüncesindeyim.
(yanlış veya noksanımız var ise lütfen paylaşalım)

Selam Öncelikle ..konuyu okudum yalnız şeref bey .işte sürekli çalışmış olması gerek yani arada bosluk olmasa bile sigorta no değişiyor sonuc olarak baska bi yerde işe baslıyor evet gün kaybı olmuyor ama son calıstıgı yer değiştiği için olmuyor

Olması gerekir,
son 120 günün aynı yerde tamamlanma şartından bahsedilmiyor şartlar arasında.

Selam Öncelikle ..konuyu okudum yalnız şeref bey .işte sürekli çalışmış olması gerek yani arada bosluk olmasa bile sigorta no değişiyor sonuc olarak baska bi yerde işe baslıyor evet gün kaybı olmuyor ama son calıstıgı yer değiştiği için olmuyor

Sn.Ömer bey
"olmuyor"noktası,Kurum(iş kur)görüşü/ uygulaması mı?(yorum veya duyum mu ya da bir içtihad mı)çünkü maddenin lafzından böyle anlaşılmıyor...

iyi çalışmalar herkese,
evet bu ''son 120 gün sürekli çalışmış olmak'' vurgusu gerçekten ikilemde bırakıyor. prim gün kaybı olmadan işyeri değiştirilmesi işsizlik ödeneği almaya engel teşkil eder mi? uygulamada böyle bir durumla karşı karşıya kalan arkadaşlarımızın tecrübesine ihtiyacımız var. demem o ki -kesin bilgi- paylaşabilen olursa sevinirim. şimdiden teşekkürler:)

Merhaba

31.12.2014 tarihinde işsiz kaldım 214 yılı dahil toplam 780 günüm var.
Işsizlik maaşı ala biliyormuyum.

Teşekürler

iyi çalışmalar herkese,
evet bu ''son 120 gün sürekli çalışmış olmak'' vurgusu gerçekten ikilemde bırakıyor. prim gün kaybı olmadan işyeri değiştirilmesi işsizlik ödeneği almaya engel teşkil eder mi? uygulamada böyle bir durumla karşı karşıya kalan arkadaşlarımızın tecrübesine ihtiyacımız var. demem o ki -kesin bilgi- paylaşabilen olursa sevinirim. şimdiden teşekkürler:)
Son 120 günde eksik yoksa, herhangi bir sıkıntıyla karşılaşılmaz.
Merhaba

31.12.2014 tarihinde işsiz kaldım 214 yılı dahil toplam 780 günüm var.
Işsizlik maaşı ala biliyormuyum.

Teşekürler

İşsiz kalma nedeniniz nedir?
Son 120 günde devamsızlığınız olmadı ise, işsiz kalma sebebinize bağlı olarak alıp alamayacağınız söylenebilir.