İşsizlik Maaşı Şartları Değişti..

acziyet

Katkı Sunan Üye
İşsizlik sigortasının kapsamı genişledi, ödenek almak kolaylaştı

Bir işyerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalıların işsiz kalmaları sonucu uğradıkları gelir kaybı, belli sürede işsizlik sigortası ile karşılanıyor.

Bu sistem, sigortacılık tekniğiyle faaliyet gösteren zorunlu bir sigortadır. Bir hizmet akdiyle sigortalı olarak çalışanlar, bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birlikler personeli için kurulmuş bulunan sandıklarda çalışanlar ve ülkemizde çalışma vizesi ile çalışan yabancı işçiler, işsizlik sigortasından faydalanabiliyor.

6111 sayılı kanunla işsizlik sigortasının kapsamı genişletildi. Sigortalı olarak kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışanlar, işsizlik sigortası primi ödeyen isteğe bağlı sigortalılar ile ücretli ve sürekli olarak ev hizmetlerinde çalışanlar, kamu sektörüne ait tarım ve orman işlerinde ücretle çalışanlar ve 5510 sayılı kanunun ek 6'ncı maddesi kapsamındaki sigortalılar da işsizlik sigortasından faydalanabilecek.

Çalışmakta oldukları işlerini kendi istekleriyle bırakanlar ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller dışında işlerine istekleri dışında son verilenler işsizlik sigortası alabiliyor. Bunun için işverenin işten ayrılma bildirgesini 3 nüsha olarak düzenlemesi ve bildirgenin bir nüshasını işçiye, bir nüshasını da 15 gün içinde İş Kur'a göndermesi gerekiyor. Üçüncü nüsha da işyerinde saklanacak şekilde alıkonulacak.

Sigortalı işsizin, işsizlik ödeneği alabilmesi ve 5510 sayılı kanun gereği ödenecek sigorta primleri, yeni bir iş bulma ve meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimlerinden faydalanabilmesi için işten ayrılma bildirgesiyle birlikte hizmet akdinin feshedildiği tarihi izleyen günden itibaren otuz gün içinde kuruma doğrudan veya elektronik ortamda başvurması gerekiyor. İşsizlik ödeneğine hak kazanmak için hizmet akitlerinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş ve işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışılmış olması gerekiyordu. 'Torba kanun' ile bu şart kaldırıldı. Böylece işsizlik ödeneğine hak kazanmak da kolaylaştı.

Ahmet Yavuz/Zaman
[email protected]

Ynt: İşsizlik Maaşı Şartları Değişti..

Ortada bir yanlışlık var gibi.İki yazardan biri yanlış biliyor.

Kaynak: http://www.alomaliye.com/2011/h_irfan_firat_torba.htm

MADDE 71- 4447 sayılı Kanunun 51 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan ?, hizmet akitlerinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş ve işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış? ibaresi ?ve bu Kanunda yer alan prim ödeme koşullarını sağlamış? şeklinde değiştirilmiştir.

Hemen belirtelim ki bu madde ile ilk bakışta işsizlik ödeneğinden yararlanma şartları konusunda bir değişiklik olduğu gibi bir izlenim uyansa da aslında ödenekten yararlanma koşullarında herhangi bir değişiklik yok. Çünkü ?prim ödeme koşullarını sağlamış? ibaresi yine 120 günü kesintisiz olmak üzere en az 600 gün prim ödemek anlamına geliyor.

Evet, yazılarda çelişki var, anladığım kadarıyla hakim görüş uygulamanın aynen devam ettiği yönünde..

İşsizlik sigortasında değişen bir şey yok

Torba Kanun?un TBMM görüşmeleri sırasında verilen bir önerge ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu?nun 51 inci fıkrasındaki 600 gün ve son 120 gün ibareleri çıkarılınca, Torba Kanunu çıkaranları iyiniyetli zannedip, ?İşsizlik Sigortasından Yararlanmak Basitleşti? demiştim ama hata etmişim? İşsizlik sigortasında değişen bir şey yok?

***İşsizlik Sigortası ve 600 gün ile son 120 kuralı

6111 sayılı Torba Kanun ile yapılan düzenleme ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu?nun 51 inci maddesinde değişiklik yapılmış ve ?51 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan ?hizmet akitlerinin sona ermesinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş ve işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış? ibaresi kaldırılmış yerine de ?ve bu Kanunda yer alan prim ödeme koşullarını sağlamış? şeklinde değiştirilmiştir.

***Değişikliğin pratikte bir anlamı yok

Evet, 4447 sayılı Kanun?un 51 inci maddesine yer alan son üç yıl içinde en az 600 günlük prim ödeme ve son 120 günün kesintisiz olması şartı kaldırıldı ama benzer düzenleme, 50 inci madde de var olduğu içinde değişen bir şey yok.

ALİ TEZEL yazısından alıntıdır..

Sayın Acziyet, yazınızda belirtmiş olduğunuz gibi 6111 Sayılı yasa ile işsizlik sigortasından faydalanma koşullarında bir farklılık yok.

Sadece kapsam genişletilmiş. İlk yorumu yapan arkadaşımıza ekstra bir katkı da ben yapmak istiyorum.

Kısmı süreli çalışan kişilerde işsizlik fonundan faydalanacak ama (!) bir ay içerisindeki eksik kalan sigorta günlerine ait primleri yatırması koşuluyla.

Saygılarımla,

Ayhan AYDINLIK

İşveren tarafından çıkarılan işçilerin çıkış bildirgesinin 15 gün içinde İş-kur a verilmesi zorunlu mudur?

Arkadaşın yazısında öyle birşey okudum yada orada söylenmek istenen işçi işsizlik maaşı almak için yanında çıkış bildirgesi götürmek zorundadır.

Teşekkürler.

hayir o uygulama cok oldu kaldirilali. Evrak vermeyede gerek haliyle sistemde goruyor

payroller ' Alıntı:
..................................................

....................................................
siyasi söylem yapmayın!

Merhaba herkese,

Konu ile ilgili olarak sormak istediğim bir şey var. işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış? ibaresi yada yeni haliyle Kanunda yer alan prim ödeme koşullarını sağlamış? hakkında . İşveren herhangi bir neden den dolayı çalışan işten çıkmadığı halde sigorta primini ödememiş ise bu koşul sağlanmamış mı oluyor.
Mesela bir gün izin aldın işe gitmedin iş yeri bu durumda sigortanı bir gün yatırmadı. Ya da rapor aldın yine sigortan bir gün yatırılmadı veya çeşitli zamanlarda birkaç saatlik aldığın izinler birleştirilerek bir gün sigortan eksik yatırıldı.
Bu durumlar da kanunda yer alan koşul sağlanmamış mı oluyor? işsizlik maaşı açısından hak sahibi olunmuyor mu?
Şimdiden bilgisini paylaşım yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Saygılar,
Çağlar

İşten çıkış giriş olmadığı sürece, rapor, izinli gün gibi vs. durumlar işsizlik sigortası alınmasına engel değildir.

merhaba ben son üç yıl içinde 465 gün sigorta primli olarak çalıştım 4 ay doğum iznine ayrıldım 600 günü tamamlamam için 15 gün daha çalışmam lazım peki raporlu olduğum 4 ay işsizlik maaşı için sayılır mı bide raporlu olduğum için geriye dönük tam olarak 120 gün işsizlik primi ödenmiş olmuyor yardımcı olursanız sevinirim

merhabalar benim bir sorum olacaktı. cevap verirseniz çok memnun olacağım.
işyerim ile anlaşarak işten ayrılmak istiyorum. ancak ayrılırken işsizlik maaşından yararlanabileceğim şekilde çıkış işlemi gerçekleştiğinde tazminat hakkımda doğabileceği ama tazminat almadığım için ve bir şekilde ileride tespit edilirse , bu durum iş yerine her hangi bir sıkıntı doğurabilir mi ?
işsizlik maaşı alabilmek ama doğabilecek tazminat hakkından dolayı şirketin sıkıntı yaşamaması için hangi sgk da hangi çıkış sebebini seçmemiz gerekiyor ?
konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

CANDANS ' Alıntı:
merhabalar benim bir sorum olacaktı. cevap verirseniz çok memnun olacağım.
işyerim ile anlaşarak işten ayrılmak istiyorum. ancak ayrılırken işsizlik maaşından yararlanabileceğim şekilde çıkış işlemi gerçekleştiğinde tazminat hakkımda doğabileceği ama tazminat almadığım için ve bir şekilde ileride tespit edilirse , bu durum iş yerine her hangi bir sıkıntı doğurabilir mi ?
işsizlik maaşı alabilmek ama doğabilecek tazminat hakkından dolayı şirketin sıkıntı yaşamaması için hangi sgk da hangi çıkış sebebini seçmemiz gerekiyor ?
konu ile ilgili yardımlarınızı bekliyorum.

işçi çıkış formunda belirsiz süreli iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebeb bildirmeksizin feshini seçersiniz.

daha sonra alacağınız kıdem tazminatını hesaplayıp bunun üzerinden ibraname doldurup işverene verirsiniz. işverende bunu gider olarak vergisinden düşer. bu şekilde kimse sıkıntı çekmez

sizde işsizlik maaşından yararlanırısınız.

doğumdan sonra izinlerin kullanılmasıyla birlikte işçi işten çıkarıldığında dilerse işkura başvurup işsizlik maaşından yararlanabilir. mevcut son 120 gün prim ödeme zorunluluğu doğum yapan işçi için aranmayacaktır.

6 Ay çalıştım 6 aylık prime sahibim. İşsizlik parasını almaya hak ediyormuyum yardımcı olursanız sevinirim.

maalesef hayır. geçmişe dönük son 3 yl içerisinde en az 600 günlük ssk ödemeniz olması gerekir. ve son dört ay jesintisin primlerinizin atması şart.

mavisakal_79 ' Alıntı:
maalesef hayır. geçmişe dönük son 3 yl içerisinde en az 600 günlük ssk ödemeniz olması gerekir. ve son dört ay jesintisin primlerinizin atması şart.

Konu hortlamış olacak ama bir sorum var eğer bilgi sahibiyseniz çok sevinirim.

3 yıla yakın bir süredir bir işyerinde çalışmaktayım. 31/05/2012 itibariyle istifa ederek işten ayrılacağım. Hiç ara vermeden 01/06/2012 tarihinde başka bir firmada iş başı yapsam sigortam ödenmeye devam etse 1 ay sonra da o işyerinden çıkartılmış olsam işsizlik maaşı almaya hak kazanabilirmiyim yani şu son 120 gün kesintisiz prim ödeme olayı aslında 120 gün aynı işte çalışmak anlamına mı geliyor bu konuda tatmin edici birşeyler bulamadım internette yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

sefagenc ' Alıntı:
mavisakal_79 ' Alıntı:

Konu hortlamış olacak ama bir sorum var eğer bilgi sahibiyseniz çok sevinirim.

3 yıla yakın bir süredir bir işyerinde çalışmaktayım. 31/05/2012 itibariyle istifa ederek işten ayrılacağım. Hiç ara vermeden 01/06/2012 tarihinde başka bir firmada iş başı yapsam sigortam ödenmeye devam etse 1 ay sonra da o işyerinden çıkartılmış olsam işsizlik maaşı almaya hak kazanabilirmiyim yani şu son 120 gün kesintisiz prim ödeme olayı aslında 120 gün aynı işte çalışmak anlamına mı geliyor bu konuda tatmin edici birşeyler bulamadım internette yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

valla aksini belirten hüküm yok. son 120 gün prim yatırılacak deniyor. aynı işyerinde kuralı yok.

Giriş çıkış yapılması önemli değil.Son 120 gün primi yatsın yeterlidir.
Hatta raporlu olunması bile engel değildir işsizlik maaşının alınmasına.
Alabilirsiniz yani.