İşsizlik Ödeneği Alana SGK Sağlık Yardımı Vermek Zorundadır

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
İşsizlik ödeneği alana SGK sağlık yardımı vermek zorundadır

İşsizlik ödeneği alma süresi boyunca İŞKUR SGK'ya sağlık primlerini ödemek ve SGK'da bu süre boyunca hem işsize hem de bakmakla yükümlü olduğu ailesine sağlık yardımı vermek zorundadır...

Sayın Tezel, işsizim ve işsizlik ödeneği alıyorum. Ödenek 01/04/2009 tarihinde başladı ve 30/11/2009 tarihine kadar da devam edecek. İŞKUR?dan aldığım ?İşsizlik ödeneği ödeme kararı kimlik ve sağlık belgesi'?nde el yazısı ile ?Genel sağlık sigortası primi 30.11.2009 tarihine kadar aktarılacaktır.? yazısı ve yanında kaşe-imza da var. Ancak SGK'ya aktivasyon için başvuruda bulunduğumda ?100 gününüz dolduğu için eş ve çocuklarınız sağlık hizmetlerinden yararlanamazlar? denildi. Sizin yazılarınızı incelerken eşimin ve çocuklarımın GSS?den yararlanarak sağlık hizmeti alabileceğimi öğrendim. Bu durumda nereye, kime ve ne şekilde başvurmalıyım ki beni yine başlarından atmaya kalkışmasınlar?

Bu arada, eşim bir süre önce rahatsızlandı ben kendi imkanlarımla devlet hastanesine götürüp tedavi ettirmeye çalıştım, ancak tedaviler ve hatta teşhisler doğru olmadığı şüphesiyle bir de özel hastaneye eşin dostun yardımları ile götürebildim. Eşimin ağrıları arttıkça ben çaresizliğe batıyorum. Özel hastanede de bir teşhis konulabilmiş değil henüz. Bildiğimiz tek şey acilen bir araştırma (üniversite) hastanesine teşhisin konulabilmesi için gereken diğer muayene ve tahlillerin yapılması gerektiğidir. E.K.

Sayın okurum, İşsizlik Ödeneği alanlara sağlık yardımı konusunda eski adıyla SSK?da benzer uygulamayı yapıyordu. Mesela, 10 ay işsizlik parası alan bir vatandaşa 506 sayılı Kanun gereğince sadece 120 gün sağlık yardım veriyordu. Öte yandan 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu gereğince İŞKUR?dan da 10 ay boyunca sağlık primi alıyordu. Keser gibi hep kendisine yontuyordu yani. Ancak daha önceki bir yazımda da belirttiğim gibi 1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası (SS ve GSS) Kanunu acayip durumu normale çevirdi.

a-Normal şartlarda 10 veya 100 gün sağlık yardımı bedava

5510 sayılı SS ve GSS Kanunu gereğince, sağlık yardımı alma hakkı var iken işten çıkanlara her hal ve şartta 10 gün daha sağlık yardımı verilir. Eğer işten ayrıldığı günden geriye doğru bir tam yıl içinde 90 günü varsa, 10 güne 90 gün daha ilave edilerek 100 gün sağlık yardımı alabilir. Bu süreler bittikten sonra eşi veya çocukları (yada ana babası) üzerinden sağlık yardımı alamayacak durumda ise, ailenin gelir durumuna göre her ay GSS primi ödeyerek sağlık yardımı alabilir.

b-İşsizlik ödeneği alanlara ödenek süresince bedava

5510 sayılı SS ve GSS Kanunu?nun 60 ıncı maddesinin (e) bendi gereğince,? 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı Kanun gereğince işsizlik ödeneği ve ilgili kanunları gereğince kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılan kişiler,..? otomatikman bu süreler boyunca GSS?lidir.

Yine aynı Kanun?un 61 inci maddesinin (d) bendi gereğince de, ? (e) bendinde sayılanlar, işsizlik veya kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaya başladıkları tarihten itibaren genel sağlık sigortalısı sayılır ve Türkiye İş Kurumu tarafından işsizlik ödeneğinin bağlandığı tarihten itibaren bir ay içinde Kuruma bildirilir.? denilmiştir.

Bu arada 5510 sayılı Kanun?un 3 üncü maddesine göre de eş ve çocuklar sizin bakmakla yükümlü olduğunuz kişilerdir ve siz GSS?li olduğunuz sürece onlar da sizin üzerinizden sağlık yardımı alırlar.

Bütün bunlara göre İşsizlik ödeneği aldığınız süre boyunca sağlık hizmetlerini, siz, varsa eşiniz, varsa çocuklarınız ve varsa bakmakla yükümlü olduğunu ana-babanız GSS primi ödemeden yararlanabilirsiniz.

Şimdi, en yakın SGK Müdürlüğüne gidip bilgisayarda kendinizi ve diğer yakınlarınızı aktive ettiriniz. Sonuç alamazsanız durumu Çalışma Bakanımıza bildirin. Bunun için www.calisma.gov.tr, www.sgk.gov.tr gibi web sayfalarındaki resmine tıklayıp mesaj bırak bölümüne yazabileceğiniz gibi adresindeki iletişim bölümünü de kullanabilirsiniz.

Ali Tezel