İşsizlik Sigortasının Ödenmemesi

Arkadaşlar selam,

Babam 18 senedir calistigi isyerinden gecerli bir sebep gosterilmeden işten çıkartıldı . İşten cıkartılırken dava acamamamız icin evrak imzalatmak istediler , bizde imzalamadık ve yasal yola başvurduk.İlk durusma onumuzdeki ay.
İşsizlik sigortasına basvurmak icin işten çıkarıldıgına dair işverenden evrak istedik ama " hic bir evragı imzalamadın , vermiyorum " cevabını aldık. Bu sekilde de işkur maalesef kabul etmiyor.
1- İş kur'a şikayet ettik , biz bakmıyoruz dendi.
2-Savcılıga şikayet ettik , biz bakmıyoruz dendi.(yasal hakları gasp ettikleri icin savcılıga gittik )
3-SSK mudurlugune gittik, biz bakmıyoruz dendi.
4-Calisma ve Sosyal Guvenlik Bakanlıgına gittik , biz bakmıyoruz dendi.
5-Noter kanalı ile ihtar cekip 5 gun icerisinde elimizde olmazsa dava acacagımızı bildirdik , cevap yok
Bu konuda bana ne tavsiye edersiniz? Nereye basvuruda bulunabilirim? Sonucta ben dava acacagım ama avukat ucreti , dava ucreti vs.'yi yine ben odeyecegim.

Yardımlarınız icin simdiden cok tesekkur ederim.
Saygılarımla,
P.Patty

Ynt: İssizlik Sigortasının odenmemesi

Avukatınızla anlaşacağınız vekalet ücretini davayı kazansanız da kaybetseniz de siz ödersiniz.
Bunun dışında yapmış olduğunuz masraflar, davayı kazanmanız durumunda karşı tarafın size ödemesine karar verilir.İş mahkemelerinde açacağınız davada harç ücreti alınmaz.
İmzalayacağınız belge almadığınız hakların ödendiği yönünde ise imzalamamanız veya fazlaya dair haklarımı saklı tutuyorum, xxx banka hesabıma ödendiği durumda geçerlidir bir not düşebilirsiniz.
Bunun dışında dava açmayacağım vs. şeklindeki haklarınızın kısıtlayan belgeyi imzalasanız da bir geçerliliği olmayacaktır bu kısıtlamanın.

Ynt: İssizlik Sigortasının odenmemesi

Ayrıca Bölge Çalışma Müdürlüğüne yazılı bir şikayet dilekçesi ile baş vurup durumu anlatın. Biz bakmıyoruz diyemezler. Size yazılı olarak cevap vermek zorundalar.

Ynt: İşsizlik Sigortasının Ödenmemesi

işkura başvuru yaparsanız, işveren siz imzalamasanız bile İAB göndermek zorunda. kendileri isteyecektir. 1.000 TL işverene cezası var. İşsizlik için şartları karşılıyorsanız paranızıda alırsınız.

Sevgili Ekilenc,

Maalesef İş kur ise yaramadı. Herseyi denedik , hatta mudurleri ile bile konustuk.Diğer arkadaşlarında tavsiye ettiği gibi Calisma ve sosyal güvenlik bakanlıgı'nı deneyecegim. O da olmadı Ankara'ya gidip bakan ile bile gorusmeye karar verdim.

Arkadaşlar,

Uzun sure yurt dışında yasadım , TC'de su ana kadar devlet dairesine işim dusmemişti.Buyuk bir hayal kırıklıgı yasadım dogrusu. bu ulkede hersey boyle mi işliyor yoksa benim sansıma mı boyle bir sey denk geldi :(

SEvgiler
P.Patty

Şu an firmanın sizi çıkardığı mı yoksa sizin işi terk/istifa vs nedenle mi ayrıldığınız net olmadığından işsizlik sigortası ile ilgili bir şey yapamazsınız. Bölge çalışma başvurup işten atıldığınızı ve tazminat ve size ödenmeyen başka haklarınız var ise onların ödenmediğini belirtir şikayette bulunacaksınız. Müfettiş incelemesi sonucu hakklılığınız ortaya çıkarsa ve firma yine ödeme yapmaz ise iş mahkemesine dava açmalısınız. Dava sonucunda kazanırsanız iş kurdan o döneme ait işsizlik maaşını talep edersiniz ve olumsuz yanıt alırsanız Firmadan bu konuda da tazminat davası açabilirsiniz.

SElamlar,

Firmanın cıkartıldıgını yasal olarak ispatlayabiliyorum , 9 Subat 2009 tarihinde noter kanalı ile elime ulasan 29 Subat 2009 tarihinde işten cıkartıldıgımı belirten resmi evrak mevcut.

O zaman bu soylediklerinizi yapmama gerek kalmıyor değil mi? Sadece Calısma ve Sosyal Guvenlik Mudurlugune bildirimde bulunmam yetecek , degil mi?

Firma çıkardı ama neden çıkardı bu önemli. Elinizdeki belgede neden dolayı işten çıkarıldığınız yazılı? Firmada resmi olarak kaç kişi çalışmakta?

selamlar;

Babam apartman gorevlisi olarak calismaktaydi.Isten cikarma sebebi ise islerini yerine getirmemesiymis.Dedigim gibi 18 senedir ayni yerde calismaktaydi.Daha once kendisine hic bir sekilde yazili veya sozlu uyari yapilmadi.emekliligine 2 sene kadar bir zaman var. Yas olayindan dolayi beklemedeyiz. Ayrica ise ilk basladigi sene 9 aylik sigortasinin yatirilmadigini ogrendik.Bunun icinde 170 hattina sikayette bulunduk.Resmi olarak da ise daha erken basladigini ispatlayabiliyoruz.6 ay kadar sonra denetime gidebileceklermis,asiri yogunluktan dolayi...

Evraklar imzalanmadigi icin tazminatlarimizi odemediler , bunun icin zaten bir dava actik. Simdide yardimci oldugunuz konuda birseyler yapmaya calisiyoruz, belirttigim gibi evragi vermiyor.Arastirdigim kadari ile isten cikartildaktan sonra 1 ay sure icerisinde iskur a basvuruda bulunabiliyormusuz.Bizde bunu kacirmamaya calisiyoruz.

Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ederim.
Saygilarimla
Patty