İşten Ayrılana "Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi" Düzenlenecek

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
İşten ayrılana "sigortalı işten ayrılış bildirgesi" düzenlenecek

Halen yürürlükte bulunan uygulamalara göre, işten ayrılan sigortalılar için İŞKUR'a "işten ayrılma bildirgesi", ÇSGB'ye "ek-2 çıkış bildirim" listesi ve SGK'ya verilen aylık prim ve hizmet belgesinde çıkış tarihi ve nedeninin gösterilmesi gerekmektedir.

Ancak, mevcut uygulamaya ek olarak ayrıca örneği SGK tarafından hazırlanan sigortalı işten ayrılış bildirgesi verilecek. Sigortalılığın sona ermesine ilişkin bildirimlerin sigortalı işten ayrılış bildirgesiyle sigortalılığın sona ermesini takip eden on gün içinde e-sigorta ile yapılması gerekecek.

Sigortalı işten ayrılış bildirgesine kaydedilen bilgiler, ayrıca ilgili aylık prim ve hizmet belgesinde de gösterilir. Aylık prim ve hizmet belgesi ile sigortalı işten ayrılış bildirgesi arasındaki mutabakatsızlık, işverenle yapılacak yazışma sonucunda giderilecek.

4/(b) bendi kapsamındaki sigortalılardan sigortalı işten ayrılış bildirgesini kağıt ortamında verenler için, sigortalılığın sona ermesini takip eden on gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi iki nüsha düzenlenir. Biri düzenleyen kuruluşta kalır, diğeri ilgili üniteye gönderilir. Sigortalıya, sigortalılığının sona erdiği ilgili ünite tarafından yazı ile bildirilecek.

Yasal süresi dolmadığı için henüz kuruma verilmeyen aylık prim ve hizmet belgesinde yer alacak sigortalı çalışmalarının kurumca bilinmesini gerektiren diğer hallerde de bu madde gereğince işlem yapılır. Ancak, on günlük süre dolmadan aylık prim ve hizmet belgesi verilmiş ise ayrıca sigortalı işten ayrılış bildirgesi verilmeyecek.

Çöplükten eğitime "415 bin defter"

Her yıl milyonlarca ton kağıt çöpe gidiyor. Maalesef ülkemizde geri dönüşüme yeterince önem verilmiyor. Bir tonluk atık kağıtın tekrar kullanıma kazandırılması, 17 ağacın kesilmesini, 2110 lt fuel oil, 190 lt benzin ve 4210 kwh elektrik enerjisinin israf edilmesini önlüyor.

İşte, Esenler Belediyesi geri dönüşümdeki kaybı görerek, geri dönüşüm projesi kapsamında atık kağıtlardan elde edilen defterlerle, Esenler'de eğitim gören ilköğretim okulu öğrencilerinin tüm defterlerini ücretsiz olarak karşılayacak.

Proje sayesinde bir taraftan ailelerin eğitim masraflarına katkıda bulunulurken bir taraftan da çevre konusunda duyarlılık oluşturulmaya çalışılmış.

Bize de bu güzel projenin tüm belediyelere örnek olması temennisiyle Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan'ı kutlamak düşüyor.

Sigortalılar da kendilerini bildirmeli

Halen yürürlükte olan 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nda çalışanların da kendilerini bildireceklerine ilişkin bir hüküm bulunuyor. 1 Ekim'de yürürlüğe girecek reformla birlikte bu uygulama devam ettirilecek. 5510 sayılı kanunun 4/(a) bendi kapsamındaki sigortalılar, çalışmaya başladıklarını, çalışmaya başladıkları tarihten itibaren en geç bir ay içinde, sigortalı bildirim belgesi ile doğrudan veya internet ya da benzeri ortamda SGK'ya bildirecekler.

SGK tarafından, sigortalının ilgili işveren tarafından bildirilmediğinin ya da bildirildiği halde sigortalı bildirimi arasında farklılık bulunduğunun tespiti halinde, durum, taahhütlü bir yazıyla sigortalıya, gerekirse işverene bildirilecek. Yapılan bildirimlerin sonucunda farklılık giderilemezse, kontrol ve denetim sonucuna göre işlem yapılır. Sigortalının kendini bildirmemesi, sigortalı aleyhine delil teşkil etmeyecek.

KAYNAK:İbrahim IŞIKLI / SOSYAL GÜVENLİK VE İŞ HUKUKU

Ynt: İşten Ayrılana "Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi" Düzenlenecek

Nasıl yani aylık prim ve hizmet bildirgesinde çıkışı belirttikten sonra birde ayrıca bir form mu göndereceğiz bunu mu kastediyor?
Anlamadım.

MERHABA

Aylık Sigorta Hizmet Bildirgesinde göstermeden önce

İşçinin çıkış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde E-Bidirge yoluyla bunu Kuruma bildirmelisiniz,ayrıca vereceğiniz aylık sigorta bildirgesinde bunu yine pek tabi ki göstereceksiniz.Şayet personel çıkışı ile sizin aylık sigorta bildirgesini göndereceğiniz tarih arasında 10 günden daha kısa bir süre mevcutsa işçi çıkış bildirimini yapmadan sadece Aylık sigorta bildirgesinde göstermeniz yeterli olacaktır.

Merhaba ;

Benim aşağıda cümleden anladığım kadarı ile ne yazık ki EVET.

Ancak, mevcut uygulamaya ek olarak ayrıca örneği SGK tarafından hazırlanan sigortalı işten ayrılış bildirgesi verilecek. Sigortalılığın sona ermesine ilişkin bildirimlerin sigortalı işten ayrılış bildirgesiyle sigortalılığın sona ermesini takip eden on gün içinde e-sigorta ile yapılması gerekecek.

Ne zaman başlayacağım peki bu şekilde bildirge vermeye?
Hakikaten bende bir offfff demek istiyorum.

merhaba arkadaslar,
sigortalı işten ayrılış bildirgesi formu olan var mı
veya bu forma nerden ulasabılırız?
bakalım daha neler gorecegız arkadaslar
hepınıze kolay gelsın

Merhaba ;

Alomaliye ana sayfasında Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği (28.08.08 ) nda ekleri ile birlikte detaylı ,buradan da Özet halini inceleyebilirisniz.

SİBEL ' Alıntı:
Ne zaman başlayacağım peki bu şekilde bildirge vermeye?
Hakikaten bende bir offfff demek istiyorum.

01/10/2008 tarihinden itibaren başlanacaktır.

İşçinin çıkış tarihinden itibaren 10 gün içerisinde E-Bidirge yoluyla bunu Kuruma bildirmelisiniz,ayrıca vereceğiniz aylık sigorta bildirgesinde bunu yine pek tabi ki göstereceksiniz.Şayet personel çıkışı ile sizin aylık sigorta bildirgesini göndereceğiniz tarih arasında 10 günden daha kısa bir süre mevcutsa işçi çıkış bildirimini yapmadan sadece Aylık sigorta bildirgesinde göstermeniz yeterli olacaktır.