İşten Ayrılma Bildirgesi Vermek Gerekiyor mu?

Adem ÜNLÜ

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba,

Sekreter olarak çalışan bir işçimizi işten çıkardık. Çıkartma nedenlerimiz ise yapmış olduğu devamsızlıklar, işvereninin güvenini kötüye kullanma, amirine karşı kötü söz sarfetmektir. Tabiki bunların hepsini belirli tarihlerde yaklaşık tam 16 tutanak olmak üzere şahitler ile birlikte tutanak altına aldık. Ve son yaptığı devamsızlıktan sonra Noter kanalı ile ihtarname göndererek iş akdini tek taraflı ve tazminatsız olarak feshettik. 4857 sayılı kanunu okudum ve II nolu bendinin çeşitli fıkralarında yer alan haklarımıza göre işten çıkardığımızı düşünüyorum. Dolayısı ile İŞKUR kurumuna gidip işten ayrılma bildirgesi vermem gerekiyormu diye sordum. Onlarda hayır vermeniz gerekmiyor dedi. Ama ben şüphe içersindeyim, acaba sonradan bir cezai durum ile karşılaşırmıyım. Yada bu tür durumlarla daha önce karşılaşmış olan bir arkadaşımız varmı? Varsa ve bana cevap verirse çok sevinirim.

Teşekkürler.

Saygılarımla,

Adem ÜNLÜ

Ynt: İşten Ayrılma Bildirgesi vermek gerekiyormu?

Siz çıkardıysanız vereceksiniz.

Sn. nguroy cevabınız için teşekkür ederim.

Fakat, İAB vermeye kalktığımızda ;

1- İşten çıkış nedenine ne yazacağız,
2- Bu bildirgeyi personele nasıl imzalatacağız, personel zaten işe gelmiyorki, yani bir anlamda kaçtı gitti.

Teşekkürler,

Saygılarımla,

Adem ÜNLÜ

İmzasız da olsa verin. Ceza yersiniz.
İşverenin haklı nedenle feshi yazın. Maddesini bulursunuz.

Teşekkürler nguroy.

Saygılarımla,

Adem ÜNLÜ

Ynt: İşten Ayrılma Bildirgesi Vermek Gerekiyor mu?

İş kanunu şartlarını taşıyan devamsızlık, tutanak ve tebliğ olduğundan çıkarma nedeniniz "devamsızlık" (çalışanın istifa etmesi gibi) olur ve iab vermenize gerek yok.
-/-
Ek: Çalışanın imzasının alınamaması durumunda ona verilecek nüsha taahütlü olarak gönderilmeli.

Doğru söylüyorsunuz sayın nane, bizde aynı sizin gibi düşünmüştük ve hatta İŞKUR birimide sizin söylediğinizi söyledi, ama ben diğer kişilirinde görüşünü almak istedim. Nitekim aşağıda ki yazıda olduğu gibi sayın nguroy'da farklı bir yaklaşım getirdi. Sonuçta bunların hepsi yararlı bir bilgi alışverişi, ikinizede ayrı ayrı teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Adem ÜNLÜ

Devamsızlık ,çalışanın istifa etmesi anlamına mı geliyor. Devamsızlık nedeni ile iş akdi işveren tarafından fesih edilmiyor mu?
Çalışan tarafından fesih iş yasasında açıkça sayılmıştır. Bunun dışında istifaen fesih vardır.Anlayamadım doğrusu?

Merhaba sayın nguroy,

Devamsızlık tabiki istifa etmiş anlamına gelmiyor, fakat İŞKUR birimi ile karşılıklı yaptığım görüşmeler neticesinde, devamsızlık ve işvereninin güvenini kötüye kullanmak fiilleri bir nevi istifa etmiş gibi işten çıkarma olayını oluşturduğunu ama İŞKUR birimine dilekçe ekinde işçiyi işten niye çıkardığına dair noter kanalı ile bildirilmiş olan ihtarnameyide ekinde sunmak gerektiğini tarafıma bildirdiler.

Bilemiyorum belkide diğer İŞKUR birimleri farklı bir uygulama içerisindedir, ama bizim bağlı bulunduğumuz İŞKUR biriminin bize vermiş olduğu bilgiler bunlardır. Hatta gerekli görmeniz takdirinde İŞKUR biriminin bize göndermiş olduğu yazıyı ve bizimde İŞKUR birimine cevaben yazmış olduğumuz yazıyı da bilgilerinize sunabilirim.

Saygılarımla,

Adem ÜNLÜ

Yok rica ederim ne demek ? Sadece bana biraz tuhaf geldi de o yüzden sorguluyorum.

Yanlış anlaşma olmasın "...çalışanın istifa etmesi gibi..." yazarak aynı tarzda davranılılır ve iab verilmez demek istedim. İş kanunu 25 md gereği haklı nedenle fesihde çalışan tazminat hak etmediği gibi işsizlik kanunundanda yararlanamıyor. İşs.K. 3 nolu tebliğin 4 md yazdığı gibi 4447/51. madde dışındakiler için iab verilmez.