İşten çıkarılma ve tazmınat

06.10.2001 tarihinden beri bir firmada çalışmaktayım. Aylık ücretim 1750 TL ama sigortam asgari ücretten ödenmekte. 25.01.2011 tarihinde işten çıkarılacağımı öğrendim. Kıdem ve ihbar tazminatım ne kadardır?

Ynt: İşten çıkarılma ve tazmınat

Kendiniz ayrılırsanız kıdem ve ihbar hakkınız olmaz.

nguroy işten cıkarılacağımı öğrendim dyor arkadas :D

:) :)

Evet pardon öyle demiş. Sabah sabah ayılamadım herhalde.

Sade bi kahve iyi gelir ;D

İş yerinde 30 kişi ve üzerinde şahıs bordrolu olarak çalışıyor ise, sizi haklı bir sebep göstermeden işten çıkaramazlar.

Eğer daha az bir mevcut var ve sizi çıkarmak konusunda da kararlılar ise, 1750TL lik net ücretinizin brüt ücretini hesaplayınız (internette netten brüte maaş hesaplama diye aratın çıkıyor)

Bu bulduğunuz brüt ücreti çalıştığınız her tam yıl için 1 maaş olacak şekilde çarpın
ayrıca size

8 hafta x 7 gün = 56 Günlük ücretinizi (yukarıda hesapladığınız brüt ücretten olmak üzere) ödemek durumundalar.

Kıdem tazminatından sadece binde 66 damga vergisi düşün.
İhbar tazminatından %15 gelir vergisi düşün sonra da binde 66 damga vergisi düşün

alacağınız rakamları bulursunuz.

Fazla mesainiz
yıllık ücretli izin hakkınız gibi diğer haklarınızı
şimdiye kadar çalıştığınız süredeki bütün hizmetlerinizin ssk primlerinin düzeltilerek sgk ya olan bildirimlerin değiştirilmesini, talep edebilirsiniz.

ücretinize düzenli olarak eklenen bir hak var ise yol yemek ücreti gibi bunları da brütleştirerek ücretinize eklemeyi unutmayın. aksi yöndeki talepleri reddedin ve bölge çalışma müfettişini oraya bir gönderin sonrasında tekrar pazarlığa otururuz.

saygılar.

Çok teşekkür ederim.

Bağlı bulunduğum firma Türkiye' nin en büyük firmalarından biri ve dolasıyla yüzlerce eleman çalıştırıyorlar. İşten çıkarılma sebebim iş yerinde bağlı olduğum birimin kapatılması denildi. Benimle ilgili bir problem olmadığı belirtildi. Bu durum 25.01.2011 tarihinde sözlü olarak tarafıma bildirildi. 28.01. 2011 tarihinde ise yine sözlü olarak asgari ücret üzerinden tazminat teklif edildi ve kabul edemeyeceğimi bildirdim. Maaşım üzerinden hesaplanarak haklarımı talep ettim. 31.01. 2011 günü tekrar görüşmeye çağrıldım. Bu sürede işe gidip geliyorum ama artık ben de bu şirkette çalışmak istemiyorum.

1.Eğer iş yerimle anlaşmaya varamazsak izlemem gereken prosedür nedir?

2.Sözlü olarak işten çıkarılma iş akdinin feshi sayılır mı?

3.İşten çıkarıldığıma dair bir belge verilmesi gerekiyor mu?

Sözlü bildirim geçerli olmaması gerekir. 8 haftalık bir ihbar süreniz var. bu sürede ya sizi çalıştırıp (günlük iş arama saatlerinizde kullandırıp) işten cıkarıcaklar ya da 2 aylık maaşınızı ödeyecekler.
asgari ücret üzerinden kabul etmeyiniz. eğer ücretinizi ispatlayabiliyorsanı (şahit,yazılı bildirim,imzalanan makbuzlar) mahkemeye sunarsınız. İAB'nizi ve bonservismiydi unuttum ismini orda çalışıp hangi işleri yaptığınıza dair yazı onu size vermek zorundalar. İşsizlik maaşınızı alabilmeniz içinde dogru bildirim yapmaları gerekli. Eğer maaşınızı ispatlayamyorsanızda mahkemeden tespit edilmesini talep edersiniz. yani şöyle bizim bi işçimizin beyan ettiği maaşa itiraz ettik mahkeme meslek odasına yazı yazmış işçinin özelliklerini,vasfını belirterek o tarz bi çalışanın çalışacağı maaşı tespit edip yollamışlar. tam maaşı değildi ama yakın bi rakamdı.
benim cevap verebileceğim bu kadar.

osisi ' Alıntı:
Çok teşekkür ederim.

Bağlı bulunduğum firma Türkiye' nin en büyük firmalarından biri ve dolasıyla yüzlerce eleman çalıştırıyorlar. İşten çıkarılma sebebim iş yerinde bağlı olduğum birimin kapatılması denildi. Benimle ilgili bir problem olmadığı belirtildi. Bu durum 25.01.2011 tarihinde sözlü olarak tarafıma bildirildi. 28.01. 2011 tarihinde ise yine sözlü olarak asgari ücret üzerinden tazminat teklif edildi ve kabul edemeyeceğimi bildirdim. Maaşım üzerinden hesaplanarak haklarımı talep ettim. 31.01. 2011 günü tekrar görüşmeye çağrıldım. Bu sürede işe gidip geliyorum ama artık ben de bu şirkette çalışmak istemiyorum.

1.Eğer iş yerimle anlaşmaya varamazsak izlemem gereken prosedür nedir?

2.Sözlü olarak işten çıkarılma iş akdinin feshi sayılır mı?

3.İşten çıkarıldığıma dair bir belge verilmesi gerekiyor mu?

İş akdinizin yazılı olarak feshi gerekir.
Tazminatı alıp mı dava açacaksınız? tazminatı almadan mı dava açacaksınız bu konunun bir iş hukuku avukatıyla istişaresinde fayda görüyorum.

size belge verilmesi gerekiyor evet.