İşten Çıkış İçin

Arkadaşlar 06.09.2013'te işe girdim 10.10.2013 'te işten Çıkacaktım fakat daha önceden haber vermemiştim. 10.10 ' da işten çıktığımı söyledim eğer ki şu an çıkartırsak 15 günlük maaşını keseriz dediler, bende bunu istemedim. 15 gün sonra çıkmam gerekiyor , araya kurban bayramı tatili giriyor tatil den sonra ki hafta çıkabilir miyim ?

işten çıkacağını söylediysen 26.10.2013 te çıkabilirsin...eğer işverenden sıkıntı çıkacaksa işten çıkacağını kağıt ortamında yazılı olarak bildirse idin daha sağlıklı olurdu..

Sizin 2 haftalık ihbar süreniz var.Yani işten çıkacağınızı 2 hafta önceden bildirmeniz gerekiyor.Üstteki arkadaşında dediği gibi bunu yazılı olarak yapmanız daha iyi olur.Bildirimi yaptıktan sonra 14 gün sayıp işten çıkabilirsiniz.İş günü olarak değil direk 14 gün sayın.Bayram falan dahil yani.Bugün bildirirseniz 24.10.2013 günüde çalışıp işi bırakabilirsiniz.25 Ekimde işe gitmeyeceksiniz yani.

şu an yazılı veya sözlü bi kağıt versem 26.10.2013 'te işten çıkabilir miyim ? bana bayramda tatil yaptığım için telafi etmem gerektiğini söylediler. benim bildiğim bayram tatili resmi tatil olduğu için hiç bir sorun olmaz

eğer işveren sorun çıkartacaksa bildirimini yazılı olarak yap..durumu garantiye al..bayramda tatil olduğu için işçi çalışmadan çalıştı kabul görüp ücretini alır..yani sen dilekçeni verdikten 2 hafta sonra çıkabilirsin..bayram sorun olmaz...

Arkadaşlar 06.09.2013'te işe girdim 10.10.2013 'te işten Çıkacaktım fakat daha önceden haber vermemiştim. 10.10 ' da işten çıktığımı söyledim eğer ki şu an çıkartırsak 15 günlük maaşını keseriz dediler, bende bunu istemedim. 15 gün sonra çıkmam gerekiyor , araya kurban bayramı tatili giriyor tatil den sonra ki hafta çıkabilir miyim ?

Sn.üyelerin görüşlerine katılıyorum.

a-"şu an çıkartırsak değil","siz şu an/bugün ayrılırsanız"(yani istifa ederseniz)işverenin talep etmesi halinde(ki ediyor)bu süreye uyacak/çalışacaksınız.Uymaz/çalışmazsanız,bildirim süresine uymayan taraf olarak, 2 haftalık(yani 14 günlük)süreye ilişkin ücret tutarını işverene ödemek durumunda kalacaksınız.
b-bu süre içinde çalışmanız halinde,işveren işciye ücret kesintisi yapmadan,iş süreleri içinde 2 saat yeni iş arama izini verecek(talep ediniz)
c.bu olayda cevabı verilmesi gereken soru;diyelim işcinin ödeyeceği bu süreye ilişkin ücretin,işveren tarafından işcinin ücretinden(maaşından)kesilip/kesilemiyeceğidir ki,cevaben işcinin usülsüz bu durumu karşısında doğan işveren alacağı(yani sözkonusu süreye ilişkin ücret)işcinin rızası yada yargı kararı olmaksızın ücretinden kesilmemeli,başka bir ifadeyle takas edilmemeli.
d.diğer tarafdan,17 nci madde de,bayram ve genel tatil günlerinin,bildirim süresine ilave edilip/edilmeyeceği konusunda düzenleme bulunmamaktadır.Bahsekonu süreler iş günü olarak değil, takvim günü olarak değerlendirildiğinden,bayram ve genel tatil günlerinin bildirim süresi içinde görülmesi/değerlendirilmesi gerekir.

d maddesi'ne uyuyor gibi benim durumum şu an biraz açar mısınız bu maddeyi rica etsem ?

Bildirimi yaptıktan sonra 14 gün sayıp işten çıkabilirsiniz.İş günü olarak değil direk 14 gün sayın.Bayram falan dahil yani.Bugün bildirirseniz 24.10.2013 günüde çalışıp işi bırakabilirsiniz.25 Ekimde işe gitmeyeceksiniz yani.
Bugün itibariyle ise 24.10.2013 tarih ve gün mesai bitimi,bu süre sona ermiş olacak.

benim bir sorum olacak şimdi. ben 10.10 da söyledim dolayısıyla 24.10.2013 ten sonra gelmemem gerekiyor bu ayın maaşı ile 15 günlük maaşımı almam gerekiyor bunu söylediğim zaman bana araya bayram tatili girdiği için 10 günü telafi etmem söylenirse haklı olabilirler mi ? eğer haklı değillerse benim hangi maddeyi öne sürmem ve ne demem gerekir ?

Siz bu ay tam çalışmış iseniz 24 günlük ücretinizi zaten alacaksınız,bu noktada sorun yok,kısmi sorun olabilecek nokta ve genel izahatı şöyledir:
a.14.10 öncesi konumuz dışındadır
b.K.bayramı tatili 14.10/Pazartesi günü saat 13 de başlar 18.10/cuma saat 24 de sona erer,süre 4.5 gündür.
c.Buna göre,ay ın 14 ü yarım gün(bu yarım gün) tatil edilirse ve 19.10 cumartesi bu işyerinde hafta tatili günü değil (yani iş günü)olup tatil edilecek ise sözkonusu bu tatil günlerine istinaden daha sonra işveren (isterse tabi ama sizin işverenliğiniz istiyor) telafi çalışması yaptırılabilir.(kısmi sorun dediğim nokta burasıdır,bunun dışında sorun yok)
d.Bayram tatili günlerinde çalışma yapılır/yapılacak ise,çalışılan günlere ilişkin ücretler,sözleşme de ayrık hüküm yoksa,47 nci maddeye göre(yani çalışılan her gün için 1 günlük)ücreti ayrıca ödenir,çalışma yapılmıyor/yapılmayacaksa bir iş karşılığı olmaksızın,bu günlerin ücretleri de zaten tam ödenir.
e.Bayram ve genel tatil günlerine ilişkin(çalışmadınız diye)ayrıca telefi çalışması yaptırıl(a)maz,gerekmez.

İş yasamızın 64,yasal dayanağı 63 ncü maddeye göre çıkarılan "çalışma süreleri" Yönetmeliğinin 7 nci maddesi telafi çalışmasıyla ilgilidir.

iş yeri olarak 10 gün boyunca tatil yapılacak. 14.10 pazartesi den 23.10 çarşamba ya kadar tatil yapılacak.
ücretle ilgili hiç bir problemim yok tatile kadar çalıştığım 1 ayın parasını alsam benim için yeterli tek derdim çıktıktan sonra bayram günlerini telafi etmemin istenmemesi. e maddesi sanırım bunu açıklıyor. yani telafi etmem istenir mi?
istenmesi hak mı? istenmesi halinde çalışacak mıyım ?

e.Bayram ve genel tatil günlerine ilişkin(çalışmadınız diye)ayrıca telefi çalışması yaptırıl(a)maz,gerekmez.

Hayır.
"e"şıkkı açıklıyor,bu noktada sorun yok ve olmaz,sadece 14.10 pazartesi yarım gün + 19.10 cumartesi işyerinizin iş günü ise,işveren tarafından tatil edilen/edilmiş olan bu sürelere istinaden telafi çalışması yaptırılabilir,bu tür çalışma size yaptırılmak istense dahi 24.10 mesai bitimine kadar yaptırılmış olmalı,süresi de günde 3 saat den fazla olamaz.

iş yeri olarak 10 gün boyunca tatil yapılacak. 14.10 pazartesi den 23.10 çarşamba ya kadar tatil yapılacak.

Bu takdirde 21,22 ve 23 tarihleride bu kapsamdadır,yani bu günlere ilişkin de telafi çalışması yaptırılır,ancak sizin bildirim süreniz,dolayısıyle iş süreniz 24.10 da son bulacağı için malisef bu süre uzatılamayağından, size telafi çalışması yaptırılamayacak,bu nedenle sözkonusu iş günlerinde ücretsiz izin mümkün diye düşünüyorum

Bir yandan işyerinin ücret kesilmeksizin(sonradan telafi çalışması yaptırılacağından) tatil edilmesi,diğer yandan bu tatil günlerinde işcinin ücretsiz izinli olması/sayılması mümkün ol(a)mayacaksa (olmayabilir)sözkonusu noksan sürelerin taraflarca tutanak altına alınarak ücretinizden kesilmesi de uygun olabilir.
Başkaca çözüm ne olabilir?(şu an bende bilmiyorum)

yani bayram günlerinde benim maaşım işlemeyecek bu durumda da bana bayram tatilini telafi etmem söylenemeyecek mi oluyor bu durum. Bu nedenle de 10 günü bayram tatili 4 günde normal çalışma günleri bittiğinde ben işten çıkmış olacağım. bu nedenle bu 14 günün parasını almayacağım. Çözüm Bu mudur ?

şu an yazılı veya sözlü bi kağıt versem 26.10.2013 'te işten çıkabilir miyim ? bana bayramda tatil yaptığım için telafi etmem gerektiğini söylediler. benim bildiğim bayram tatili resmi tatil olduğu için hiç bir sorun olmaz
İşkanununda ihbar sureleri hafta olarak belirtilmiştir, is gunu olarak degil. Haftanin calisilan gunlerinde isyerinizde bulunup gorevinizi yerine getirmekle mukellefsiniz, fazlasi yok. Isvereninizin yonetim hakkini kullanarak tatil ettigi gunleri , sonraki gunlerde tamamlamak gibi bir zorunlulugunuz yok, Tatil edilen gunler ucretli izin olarak veriliyorsa, isten ayrilacaginizi bildirmis olmaniz sizin o ucretli izinden yararlanma hakkinizi ortadan kaldirmaz, cunku halen isyerinin calisani durumundasiniz.
Ayrilacaginizi yazili olarak bildirdiginiz gunu takvimde isaretler, uzerine 14gun sayar ve 15.gun ise gitmeyebilirsiniz.
Bu arada calisma olqn gunler icin gunluk 2saat is arama izninizi de kullanabilirsiniz, dilerseniz ihbar sureniz icindeki calisma gunleri icin gunluk 2 saatlik is arama izinlerinizi topluca da kullanabioirsiniz.
Ihbar surenizin doldugu gune kadarki sure icin pazar, bayram farketmeden ucretinizin eksiksiz odenmesi gerekir.
Aradaki tatil gunlerini telqfi etm3 zorunlulugunuz yok yasal olarak.
Bildirimi noter kwnwliyla yapmaya dikkat edin derim.

yani bayram günlerinde benim maaşım işlemeyecek bu durumda da bana bayram tatilini telafi etmem söylenemeyecek mi oluyor bu durum. Bu nedenle de 10 günü bayram tatili 4 günde normal çalışma günleri bittiğinde ben işten çıkmış olacağım. bu nedenle bu 14 günün parasını almayacağım. Çözüm Bu mudur ?

-4.5 günlük bayram tatili ücretlerini(zaten çalışmadan)alacaksınız
-işyerinden ayrılacak olmasaydınız,toplamda sizde 10 günlük ücreti alacak ve daha sonra bayram tatili(4.5 gün)dışındaki tatil edilen sürelere istinaden telafi çalışması yapacaktınız
-Oysa sizin ay ın 24/veya 26 sından sonra(artık ne zaman ise)bundan sonra işyerinde çalışma durumunuz ol(a)mayacağından ve bayram tatili(4.5)gün dısındaki tatil günlerine istinaden sonradan telafi çalışması yapamayacağınız/yaptırılamayacağından ,haftalık 45 saatin tamamlanamadığı bu noksan çalışmalarınız karşılığı ücretleri kesmek isteyecekler,
-Soru:kesilebilir mi?noktasında toplanıyor.
sn.Keremcem işverenin yönetim hakkını kullanarak tatil ettiği günlerin ücretleri kesilmez diyor,ben emin değilim(kesilebilir diye düşünüyorum)

Sn.mertekinci buradan sonrası genel paylaşım amaçlıdır.
Şöyleki,madde hükmünde sebebler sayılmış,burada 3 durum var,hangisi sebebiyle olursa olsun,(uygulanırsa uygulansın)karşılığında işveren telafi çalışması yaptırabilir ve bu noktada işcinin bu çalışmayı yapması gerektiği açık ama olayımızdaki işcinin bu çalışmayı yapabilme durumu yok,nedeni de çalışma süresinin sona erecek/işyerinden ayrılmış/ayrılacak olması.
Böylesi durum karşısında;
a.işcinin haftalık 45 saati tamamlamıyor olduğu açık.
b.işveren,belirtilen hallerden birinin varlığına bağlı olarak ,tatil ettiği bu süreler karşılığı işciye telafi çalışması yaptırmayacağı da ortada iken,hafta da 45 saatin tamamlanamadığı sürelerin ücretlerini işveren;
1. neden ödesin?
2. neden ödemesin?
sizce burada bir tuhaflık,başka bir ifadeyle işveren aleyhine ,diğer tarafdan hak etmiyecek şekilde işci lehine bir durum yokmu?(dikkat işci lehine olmaz/uygulanmaz demiyorum)
(sanırım sn.Keremcem biliyor olmalı...)

Son düzenleme:
Sn.Aydemir, ,
'' Tatil edilen gunler ucretli izin olarak veriliyorsa '' diye belirtmiştim .