İşten çıkışın yazılı olarak yapılması...

kenanacur

Katkı Sunan Üye
Çalışan işe gelmedi üç gün tutanağını tuttum, 3. gün evine yazı yazdım 3 gün içinde gel gelmessen çıkışn 25/2 g maddesine göre çıkışın yapılcaktır dedim. Çalışan yine gelmedi işe bende çıkışını yapdım.

Bölgeden şikayet etmiş gittik durumu anlattım ve bize yazı geldi. çıkışını iş kanunun 19. maddesine göre yazılı olarak yapmadınız diye kıdem ihbar ödüceksiniz diye.

Ben bu işten bişi anlamadım. nerede hata yapıyorum...

Ynt: İşten çıkışın yazılı olarak yapılması...

Ben bu işleri hiç anlamadım yapsan suç, yapmasan suç adam işe gelmiyo diye tazminat ödettiriyorlar. Yazıyı noterden mi gönderdiniz eldenmi gönderdiniz noter tebligatının ulaştığını istpatladınızmı ulaşana kadar geçen zamanı eksik gün olarak bildirdinizmi? şayet bunları yapmadıysanızda ödemeyin itiraz edin çalışana işe neden gelmediğini sizin işten çıkarmadığınızı işe gelmesini açıklama yapmasını filan filan belirten bir yazı gönderin noterden, cevap yazmasını isteyin belki haklı bir sebebi vardır

noter tasdikli yazı gittiği sürece ve 3 kişinin imzaladığı tutanak olduktan sonra bir sorun yaşamıyor olmanız lazım..

Eğer işe gelmediği 3 günü eksik gün olarak bildirmedi çıkış tarihi olarak en son çalıştığı günü yazarsanız haklı iken haksız duruma düşersiniz. Mahkeme dahi işten çıkardıktan sonra kılıf olarak işe gelmedi tutanakları düzenlenmiş şeklinde karar alıyor.