İstirahat Raporlu İşçinin İşten Çıkışından Sonra Rapor Onaylanamaması Hk?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Firmalardan birinde işçilerden biri 31.08.2017 tarihinde işten ayrıldı. 27.08.2017-31.08.2017 tarihleri arasında da 4 günlük raporu vardı.

İşten ayrılış bildirgesi onaylandıktan sonra, bugün sağlık raporunu vizite sisteminden onaylamak istediğim de "İşçi işyerinde çalışır görünmüyor" diyerek onaylamam izin vermiyor.

İşten çıkış bildirgesini iptal ettim, (Tekrar yaparım diye!) ancak yine de aynı uyarı çıkıyor, raporu onaylayamıyorum?

Bu durumda ne yapmak gerekir? Bu durum ile karşılaşan oldu mu?

Benim çalışanım değildir kutucuğunu işaretleyip, işçinin de rapor ödemesi için bağlı olduğu SGK ile görüşmesini veya alo 170 hattını arayarak bilgi almasını istemeniz mantıklı görünüyor :)

İşçinin işe giriş tarihi nedir ? Eğer ağustos ayında başladıysa ve ağustos bildirgesini daha göndermediyseniz sistem sizde çalıştığını bilemez. Dediğim durum mevcutsa önce ebildirgeden hesap fişi girişi yapın sonra raporu onaylayın.

Arkadaşlar bu konu altında devam ederek bişey sormak istiyorum.

Rapor alan bir işçi var.Hastane ısrarla biz raporu sisteme girdik,biz görüyoruz diyor.
Ama ben e-göremezlik kısmından her tarafa bakıyorum,raporu ben göremiyorum,ama biliyorum ki raporlu.bildirgeyi de raporlu olarak onayladım.

1- Eksik gün bildirimi göndereceğim ama ekine evrak koyamayacağım.Bu sorun olur mu?
2- Raporu ben ekrandan göremediğim için onaylayamıyorum.Yarın bu konuda ssk ceza kesmeye kalkarsa kendimizi nasıl savunacağız.

Not: İşçiden ısrarla en azından kağıt ortamında raporunu al diyorum.Hastahaneden ısrarla kağıt ortamında rapor istiyoruz,biz sisteme girdik biz görebiliyoruz deyip savuşturuyorlar.(Özel bir hastahane)

Pazartesi eksik gün göndereceğim,ne yapacağımı şaşırdım.
Ne önerirsiniz?

SGK ile görüşün raporu hastane girmiş ama biz göremiyoruz deyin sistemden bakıp hastane raporu girmişmi veya girilen rapor sizin işyerinin vizite ekranınamı yoksa başka bir yeremi gitmiş görebiliyorlar. SGK ile görüşerek bu olayı çözebilirsiniz diye düşünüyorum.

Bazı sgk müd. rapor ile olan eksik günlerde zaten sistemden görüyoruz deyip ne formu nede eki raporu almıyorlar. Eğer bildirgede "01" kodu ile eksik gün bildirdi iseniz rapor ekranından ipc kesemezler. Sizin tek sorununuz rapor başlama ve bitiş tarihlerinin net olmaması.
Not: arşiv kısmında da arattınız mı?

Benimde başıma bu şekilde bir durum gelmişti. Çalışana ısrarla hastaneden tekrar sisteme girişlerini kontrol etmelerini söyledim. Sorunu bu şekilde çözmüştüm.