İşten Çıktıktan Ne Kadar Süre Sonra Ödeniyor Tazminat ? Ödenmezse Şikayet Süreci Ne Kadar ?

04 kodu ile işten çıkarılan bir işçiye tazminatı ne kadar sürede verilmek zorunda kanuni olarak?

diyelim ki o süre aşıldı? işçi bunu o süreden sonra ne kadar süre içinde şikayet edebilir? bir son tarih limiti var mıdır? yoksa hakkı daim midir?

Derhal ödenmelidir.Yirmi günü aşarsa noter kanalıyla ihtar çekin onada cvp vermese mahkeme açın... işten çıkışnızdan itibaren 30 günlük süre geçirmeyin.....

Çıkışınızın verildiği gün ödenmesi gerekir, ödenmediğinde dilerseniz aynı gün kıdem tazminatınız ödenmediği için şikayette bulunma ve iş mahkemesinde dava açma hakkınız vardır. Elbette makul bir süre beklemek ( örneğin ücret ödemelerinin yapıldığı güne kadar) mahkeme süreciyle almaktan daha kısa sürebilir.
Kıdem tazminatında zamanaşımı 10yıldır, ilişiğinizin kesildiği günden itibaren 10 yıl (365x10=3650 gün) içinde kıdem tazminatınız için dava açabilir şikayette bulunabilirsiniz.3651.gün de dava açabilirsiniz ancak işveren zamanaşımına uğradığını belirtirse, kıdem tazminatınızı alamazsınız

benim de bi sorum olacaktı arkadaşlar. yaklaşık 14 buçuk ay bi şirkette çalıştım ve son 2 ayın ssk primlerinin 7 puantaj koduyla ödendiğini farkettim.işten ayrılmak istediğimi , nedeninin de tam çalıştığım halde 15 gün prim ödendiğini söyledim.cuma gününa kadar almam gereken maaşı aldımkıdem tazminatı talep ettim ve bana sen kendin çıkmak istedin biz çıkarmadık seni dediler ve tazminatımı ödemediler.ben de sgk ya dilekçe yazdım ve o iki ayın eksik gösterilen primlerinin tam ödenmesini talep ettim.

şimdi bu durumda ben ilgili yerlere başvursam tazminat hakkım doğar mı? yaklaşık 800 gün ödenmiş primim var işsizlik maaşına hak kazanabilkir miyim? bu konuda bilgisi olan varsa beni bilgilendirebilir mi?

Eğer arada hiç habersiz devamsızlığınız yoksa,
işsizlik sigortasından yararlanmak için başvuruda bulunabilirsiniz.
Başvurunuz, istifa olarak bildirildiğinden maaş bağlanmayacaktır, ancak iş mahkemesinde dava açıp sigorta primlerinizin eksik ödenmesi nedeniyle sözleşmeyi haklı sebeple feshettiğinizi ıspatlayabilirseniz, kıdem tazminatınızı da alabilirsiniz, sonrasında eğer hala işsizseniz işsizlik sigortasından ödeme de alabilirsiniz.

teşekkür ederim @keremcem benim hiç devamsızlığım olmadı hatta izin bile kullanmadım.primlerimin eksik ödendiği, sonradan ek düzenlenerek tamamlandığını ssk prim dökümanıyla kanıtlanabilir mi. ya da her ay maaş alırken imzaladığım basit bi gider pusulası var elimde. maaşlarım her ay geç ödeniyordu çok düzensizdi.bunları o gider pusulasıyla kanıtlayabilir miyim?

Sayın hsever,

Öncelikle iki zamanaşımı süresi var ücretler için 5 kıdem ve ihbar tazminatı için 10 yıldır. Ücret alacaklarınızla ilgili olarak da varsa her bir ücret dönemi için zaman aşımı süresi ayrı ayrı çalışır. Kullanmadığınız ücretli izin bedelleri ise hak edilen dönemlere göre değil iş akdinizin sona erdiği tarihten itibaren muaccel olur ve zamanaşımı süresi de bu tarihten başlar. İş akdinizin feshinde esasen tazminatınızın ve bağlı haklarınızın tamamının defaten ödenmesi gerekir. Bu bedel ve bağlı bedellerin ödemesi ise artık bankalar kanalıyla olmak zorunda. Yeni Borçlar Kanununda bununla ilgili düzenleme yapıldı. İbranamenin imzalanması da bu ödemeden sonraya bırakıldı. Ödeme öncesi imzalanan ibranamelerin esas itibariyle geçerliliği yok. Hatta imzalanmış olsa dahi vaz geçildiği yazı ile bildirilebilir. Borçlar yasasının ilgi bölümünü aşağıda aktarıyorum;

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 420. maddesi,

“V. Ceza koşulu ve ibra
Hizmet sözleşmelerine sadece işçi aleyhine konulan ceza koşulu geçersizdir.
İşçinin işverenden alacağına ilişkin ibra sözleşmesinin yazılı olması, ibra tarihi itibarıyla sözleşmenin sona ermesinden başlayarak en az bir aylık sürenin geçmiş bulunması, ibra konusu alacağın türünün ve miktarının açıkça belirtilmesi, ödemenin hak tutarına nazaran noksansız ve banka aracılığıyla yapılması şarttır. Bu unsurları taşımayan ibra sözleşmeleri veya ibraname kesin olarak hükümsüzdür.
Hakkın gerçek tutarda ödendiğini ihtiva etmeyen ibra sözleşmeleri veya ibra beyanını muhtevi diğer ödeme belgeleri, içerdikleri miktarla sınırlı olarak makbuz hükmündedir. Bu hâlde dahi, ödemelerin banka aracılığıyla yapılmış olması zorunludur.

Sayın hsever,

Öncelikle iki zamanaşımı süresi var ücretler için 5 kıdem ve ihbar tazminatı için 10 yıldır. Ücret alacaklarınızla ilgili olarak da varsa her bir ücret dönemi için zaman aşımı süresi ayrı ayrı çalışır. Kullanmadığınız ücretli izin bedelleri ise hak edilen dönemlere göre değil iş akdinizin sona erdiği tarihten itibaren muaccel olur ve zamanaşımı süresi de bu tarihten başlar. İş akdinizin feshinde esasen tazminatınızın ve bağlı haklarınızın tamamının defaten ödenmesi gerekir. Bu bedel ve bağlı bedellerin ödemesi ise artık bankalar kanalıyla olmak zorunda. Yeni Borçlar Kanununda bununla ilgili düzenleme yapıldı. İbranamenin imzalanması da bu ödemeden sonraya bırakıldı. Ödeme öncesi imzalanan ibranamelerin esas itibariyle geçerliliği yok. Hatta imzalanmış olsa dahi vaz geçildiği yazı ile bildirilebilir. Borçlar yasasının ilgi bölümünü aşağıda aktarıyorum;

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'nun 420. maddesi,

“V. Ceza koşulu ve ibra
Hizmet sözleşmelerine sadece işçi aleyhine konulan ceza koşulu geçersizdir.
İşçinin işverenden alacağına ilişkin ibra sözleşmesinin yazılı olması, ibra tarihi itibarıyla sözleşmenin sona ermesinden başlayarak en az bir aylık sürenin geçmiş bulunması, ibra konusu alacağın türünün ve miktarının açıkça belirtilmesi, ödemenin hak tutarına nazaran noksansız ve banka aracılığıyla yapılması şarttır. Bu unsurları taşımayan ibra sözleşmeleri veya ibraname kesin olarak hükümsüzdür.
Hakkın gerçek tutarda ödendiğini ihtiva etmeyen ibra sözleşmeleri veya ibra beyanını muhtevi diğer ödeme belgeleri, içerdikleri miktarla sınırlı olarak makbuz hükmündedir. Bu hâlde dahi, ödemelerin banka aracılığıyla yapılmış olması zorunludur.

öncelikle çok teşekkür ederim @ksimkesyan bugün bir avukata danıştım ve ssk primlerimin son 3 ay eksik yatırılması ve sonradan iptal - ek olarak düzeltilmesiyle kıdem tazminatı hakkım doğduğunu söyledi.ancak ağustos ayında ailesel nedenlerden dolayı 6 gün çalışmadım ve bunu da haftalar öncesinden iş verenime sözlü olarak bildirmiştim ve izin vermişlerdi.ocak ayında işe başladım ağustos ayında 6 gün çalışmadım.yıllık izninin yarısını kullanmış olursun böylece demişlerdi.dediğim gibi bunların hepsi sözlü şekilde talep edildi ve sözlü olarak kabul edildi hiç bir belge imzalamadım.1 yılımı doldurduğumda da yıllık izin hakkımın diğer 6 gününü kullanmadım.

Son olarak tek bir soru daha kaldı aklımda.peki bu mahkeme sonuçlandığında kıdem tazminatına hak kazandığımda işkur a baş vurup işsizlik ödeneğinden yararlanabilecek miyim.işverenin kusuru yüzünden kendim işten ayrılmak istemiş olabilirim ama yaklaşık 800 gün ödenmiş primim var.son 120 gün eksiksiz ödenmesi koşuluna da uyuyor.

Sn.Keremcem beyin görüşlerine katılmakla birlikte,kısmi süreliden tam süreliye,tam süreliden kısmi süreliye geçme/geçirilme durumu işçinin rızasına,ispat acısındanda yazılı şekil şartına bağlıdır,bu noktada işveren keyfi olarak hareket edemez.Kaldı ki işverenin son 2/3 aylık bu durumu 07 puantaj kaydı olarak bildirmesine ilişkin puantaj kayıtlarında işçinin imzasının bulunmasıda zorunludur.
Yukarıdaki bilgiler ışığında,Sgk na vermiş olduğunuz dilekçenin neticesinin lehinize olacağı,istifa dilekçenize tam olarak ne yazdınız bilmiyorum ama lafzi olarak dilekçede istifa kavramına yer vermiş olsanız da,esasen işyerinden ayrılma nedeninin mahkemede sgorta primlerinin noksan ödenmiş olması olduğuna kanaat getirilirse(ki yüksek ihtimal)kıdem tazminatı ile şartlarınız uyuyorsa işsizlik ödeneğine hak kazanacağınız düşüncesindeyim.

Sn.Keremcem beyin görüşlerine katılmakla birlikte,kısmi süreliden tam süreliye,tam süreliden kısmi süreliye geçme/geçirilme durumu işçinin rızasına,ispat acısındanda yazılı şekil şartına bağlıdır,bu noktada işveren keyfi olarak hareket edemez.Kaldı ki işverenin son 2/3 aylık bu durumu 07 puantaj kaydı olarak bildirmesine ilişkin puantaj kayıtlarında işçinin imzasının bulunmasıda zorunludur.
Yukarıdaki bilgiler ışığında,Sgk na vermiş olduğunuz dilekçenin neticesinin lehinize olacağı,istifa dilekçenize tam olarak ne yazdınız bilmiyorum ama lafzi olarak dilekçede istifa kavramına yer vermiş olsanız da,esasen işyerinden ayrılma nedeninin mahkemede sgorta primlerinin noksan ödenmiş olması olduğuna kanaat getirilirse(ki yüksek ihtimal)kıdem tazminatı ile şartlarınız uyuyorsa işsizlik ödeneğine hak kazanacağınız düşüncesindeyim.

@serefaydemir teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.07 puantaj kaydıyla bildirilen primlerimde her ayın bildirgesinde ıslak imza varmış fakat bu imzayı ben atmadım benim imzam değildi. sgk ya verilen dilekçe doğrultusunda ssk primlerimin tam olarak düzeltildiğini dün sabah esgm.sgk.gov.tr den gördüm.mart ayı sonuna kadar kesintisiz ödenmiş primlerim.
işten ayrıldığım gün sadece maaş bedeli olarak para aldım ve buna istinaden basit bir gider pusulası imzaladım.istifa adına hiç bir belge imzalatmadılar.bugun avukatla olan randevuma gitmeden önce işkur a gidip çalışma servisindeki yetkililere bu konu hakkında, işsizlik ödeneği hakkında bilgi almaya gidicem.durum neticelendiğinde tekrar fikrimi burda belirtirim.
saygılar.

bana sen kendin çıkmak istedin biz çıkarmadık seni dediler ve tazminatımı ödemediler.

Anlaşılan o ki çıkışınızı ,Sgk-İş den çıkış nedeni 03-Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi(istifa)olarak vermiş olmalı işveren,eğer böyle ise(ki yüksek ihtimal böyle)olduğunda işsizlik ödeneğine hak kazanamazsınız.
Sonuç:Olayınız tarafınızca dava konusu edilmeden çözülmez gibi gözüküyor...
(not.Avukatınız ile görüşünüz)

Sayın hsever,

Verdiğiniz bilgiler içinde bazı eksiklikler var. Ancak sizin 6 gün işe gitmemiş olmanız esasen mazeret iznidir, bununla ilgili yazılı bir talep ve onaylı belge yoksa ücretli izininzden kullanılmış olduğu yada kullandığınız pek söylenemez. Kaldıki yasal olarak 1 yılı doldurmadığınız için ücretli izin hakkınız da doğmamış. İşsizlik ücretine hak kazanmanız için işveren tarafından işinize son verilmiş olması lazım. En önemlisi işinize son verilirken bunun yazılı olarak ve gerekçesiyle ihbar sürelerine uyarak yapılması lazım. Bu şart uygulanmadıysa tazminat talep hakkınız ve hatta işe iade davası açma hakkınız da olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu ayrıntıları şu anda siz biliyorsunuz ve siz değerlendirebilirsiniz. Yapılan ödemelerin ise elden yapılmış olması yasal değil banka kanalıyla olması gerekir bunu da yeniden hatırlatırım.

Sayın hsever,

Verdiğiniz bilgiler içinde bazı eksiklikler var. Ancak sizin 6 gün işe gitmemiş olmanız esasen mazeret iznidir, bununla ilgili yazılı bir talep ve onaylı belge yoksa ücretli izininzden kullanılmış olduğu yada kullandığınız pek söylenemez. Kaldıki yasal olarak 1 yılı doldurmadığınız için ücretli izin hakkınız da doğmamış. İşsizlik ücretine hak kazanmanız için işveren tarafından işinize son verilmiş olması lazım. En önemlisi işinize son verilirken bunun yazılı olarak ve gerekçesiyle ihbar sürelerine uyarak yapılması lazım. Bu şart uygulanmadıysa tazminat talep hakkınız ve hatta işe iade davası açma hakkınız da olduğunu söyleyebilirim. Ancak bu ayrıntıları şu anda siz biliyorsunuz ve siz değerlendirebilirsiniz. Yapılan ödemelerin ise elden yapılmış olması yasal değil banka kanalıyla olması gerekir bunu da yeniden hatırlatırım.

03 koduyla işten ayrılmışım şeklinde gösterilmiş.avukatla da görüştüm işkurdaki yetkili servisle de görüştüm.davayı kazanmam doğrultusunda mağduriyetim mahkeme kararıyla belirlenmiş olup tazminat alabileceğimi ve bu sonuçla birlikte işkurdan işsizlik ödeneği alabileceğimi söylediler. şuan herşeyin bağlı olduğu tek bişey var o da mahkemede haklı gösterilmem.verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Sayın hsever,

Sizin adınıza sizden habersiz 03 ile çıkış yapmış olmaları çok da önemli değil. İstafa dilekçeniz ve ihbar öneli şartlarınızın yazılı olarak ortaya konabilmesi gerekir. En azından "sen istedin biz çıkardık" varsa ihbar önelini ödemiş olmaları gerekir, bunlar sözde kaldıysa hızla noter kanalıyla önce ihtarname çekmenizi öneririm. Hukukçunuzla bunu mutlaka konuşun. Ve gerçekten iş hukukunda uzman bir hukukçuyla çalışmanızı öneririm. iki dava aynı anda açmanız gerekli sizin durumunuzda bilginize.

Sayın hsever,

Sizin adınıza sizden habersiz 03 ile çıkış yapmış olmaları çok da önemli değil. İstafa dilekçeniz ve ihbar öneli şartlarınızın yazılı olarak ortaya konabilmesi gerekir. En azından "sen istedin biz çıkardık" varsa ihbar önelini ödemiş olmaları gerekir, bunlar sözde kaldıysa hızla noter kanalıyla önce ihtarname çekmenizi öneririm. Hukukçunuzla bunu mutlaka konuşun. Ve gerçekten iş hukukunda uzman bir hukukçuyla çalışmanızı öneririm. iki dava aynı anda açmanız gerekli sizin durumunuzda bilginize.

@ksimkesyan bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.notere gidip gerekli işlemleri başlatıcam bu durumda.mağduriyetim gün geçtikçe artıyor.