İşten Çıktıktan Sonra Ödenmeyen Prim, Resmi Tatil Parası

arkadaslar ıyı gunler..çalısdıgım giyim şirketınden kendi isdegimle ayrıldım ..ayrılmadan once 19 mayıs 1 mayıs gıbı resmı tatıl ucretlerını almadıgımı şirkete maıl olarak ve magaza yonetıcılerıne sozlu olarak ılettım en kısa zamanda verılcek dendi.bunları soledıklerı ıcın ıstıfamı verdım ..ve işden ayrılmamdan 1 ay sonra orda benımle calısan arkadaslara 19 mayıs ve 1 mayıs resmı tatıl ucretlerı odenmesıne ragmen benımle bırlıkte işden ayrılan 4 arkadasa bu odeme elden veya maaş kartımıza yatmadı ..ve bunu gene bıldırmemıze ragmen herhangı bı acıklama yapılmıo..

prim olayına gelınce..prim sıstemımız verılen hedeflerı (kota) tutturanlara ödenıodu ..nisan ayında hedefımı tutturdum verılen kat sayılarla carptım ornek vereyım 270 tl almam gerekırken 240 aldım .. bunu hem magaza mudurlerıne hem şirket yonetıcılerıne maıl ve telefonla bıldırmeme ragmen bu konuda neden eksık yattıgına daır bı acıklama gelmedı

mayıs ayındakı prım sısdemımız bıraz farklıydı ..şole ozetlemek gerekırse mayıs ayında magazaya verılen hedefın yuzdeyuzu tuttugu takdırde her personel bellı katsayılara gore prim alcakdı..ve bana bılgısayar ortamında önizleme yapılarak mudur yardm. vasıtasıyla her personelın ne kadar alcagı hesaplanmıs ve bana bıldırılmısdı ..tekrar ornekle acıklıcak olursam bana vaadedılen alcagım prım 158 tl netken maaşıma yatan prim 64 tl oldu ..

esık yatan her bıldırımımı once magaza yonetıcılerıne sonra magaza yonetıcılerı vasıtasıyla şirket yonetıcılerıne maıl olarak bıldırdım..suana kadar yazılı ve sözlu bı acıklama gelmedı..ne yapabılırım..

İş ilişkiniz devam ederken yani ayrılmazdan önce hak etmiş olup tarafınıza ödenmeyen ücretler(çalıştığınız halde ödenmeyen bayram ve genel tatil ücretleri ile performansınıza dayalı primleriniz)zamanında tam ödenmese de, ilişğinizi keserken ödenmesi gerekirdi ama ödenmemiş.
Başlangıçda siz bu durumu şirkete mail ilettikden,yöneticilere de sözlü olarak söyledikden sonra en kısa zamanda ödenecek denmişti ama ödenmemiş,bunun üzerine sizde (bu duruma kızarak)istifa edip işyerinden ayrıldınız.(tabi şimdi mailler silindi,sözler de uçtu gitti!..)
Siz hiçbir gerekçe göstermeden(yani yukarıda ödenmeyen veya eksik ödendiğini söylediğiniz) ücrete ilişkin alacaklarınızın ödenmemesi nedeniyle istifa etmiş olsaydınız,belki şimdi bu duruma istinaden( haklı nedene dayalı olarak 4857/M.24/II-e bendi gereği)tazminat davası açmanız mümkün olabilirdi ancak hiçbir sebeb göstermeksizin salt olarak istifa etmişseniz malisef sadece ödenmeyen veya noksan ödenen ücretleri önce talep etmeniz,ödenmezse bu defa dava açmanız gerekecek,alacağınız miktarlar gözönüne alınacak olursa buna değer mi,bilmiyorum,sanırım değmez,kaldı ki bu davanın lehinize sonuçlacağıda kesin değil,ayrıca bu süreç yaklaşık 2- 3 yıl sürebilir.

SGK na şikayette bulunup, 30 gün çalıştığınızı ıspat ederek , eksik ödenen günlerin primlerinin kurumca tahsil edilmesini , böylece prim günlerinizin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

ama şirkete sordugumda yasal dıo iş sozleşmende 2 ay deneme suren oldugu soylenıo bu durum da onlar haklı cıkıo mu sgk eksık prım ıcın

SGK na şikayette bulunup, 30 gün çalıştığınızı ıspat ederek , eksik ödenen günlerin primlerinin kurumca tahsil edilmesini , böylece prim günlerinizin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz.

kardees sgk ya 2 3 kısı sıkayet ettık tmm mufettış gelıp kontrolunu yaptı haklı buldu bızı fakat ozel gorusmek ısdedı gıttık sımdıde topu iş kur a atıo oraya sıkayete gıdın dıo ..ee o kdr reklamlarını yaptılar yok 170 ı arayın sessız kalmayın cart curt e hanı hem haklıyız ıspat edıoz sonuc baska kurama top atmak mı bu mu yanı bızım hakkımız bolece yanıp gıtcek

Ne deneme süresi? tam süreli çalışmıyormuydunuz siz orada?
Eksik ödenen primler SGK nun sorunu-sorumluluğu, bölge çalışma müfettişi veya SGk müfettişi neden topu işkura atsınlar? Bence yanlış anladınız veya anlatıyorsunuz, Bölge çalışma müdürlüğü-SGk-İşkur bunlar farklı kurumlar. Sizin şikayette bulunduğunuz kurum Bölge çalışma müdürlüğü , gelen müfettiş te inceler durumu tesbit eder ve bir rapor düzenler bu inceleme sonucunda. Herhangi bir yaptırımı yoktur işverene karşı, ancak tavsiye olur, primleri tamamlayın şeklinde ve SGK na bildirmekle yükümlüdür bu uygunsuzluğu.
İşkur bu anlattıklarınızın en sonundadır, işsizlik sigortasından yararlanmak istediğinizde başvurursunuz.SGK primleriniz eksik ödendiğinde değil.
Cartla curtla anlatırsanız, cartlı curtlu sonuçlarla karşılaşırsınız, düzgün bir anlatımla hem derdinizi anlatmış olursunuz hem de sorularınıza doğru yanıtlar alabilirsiniz.