İşten durduk yere çıkartılma (kovulma)

Mrb arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım.

Ben 6 ayı aşkındır bir işyerinde çalışmaktaydım ta ki geçen hafta sonunana kadar. Ama malesef durduk yere işten çıkartıldım. Hemde aniden hiçbir sebeb söylenmeden işime son verildi. Ben araştırdım ama ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum. işten atılınca 1 aylık maaşını vermek zorundaymış işveren. bana yardımcı olurmusunuz hakkımı yedirmek istemiyrum ama nerden başlıcamı nerelere şikayet edicemi bilmiyorum. eşim hamile şimdi kaldık işsiz ne yapıcam bilmiyorum.

Ynt: işten durduk yere çıkartılma(kovulma)

6 ayı aşan 1,5 yıldan az çalışma süresi için ihbar süresi 4 haftadır.İhbar süresine uyulmadan sözleşmenin feshedilmesi durumunda 4 haftaya karşılık gelen ücretin ihbar tazminatı olarak ödenmesi gerekir.
Ödenmeyen ihbar tazminatı için, işverenle anlaşmak dışında hemen almanızı sağlayabilecekbir yol ne yazık ki yok.
Ödememesi durumunda bölge çalışma müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz ( bu ödemeye etkili olmaz ancak haklılığınızın tesbitini ve işverenin idari para cezası almasına sebep olur)
iş mahkemesinde ihbar tazminatınız için alacak davası açabilirsiniz ( süreç en iyi ihtimalle, temyize gidilmezse 1,5-2 yıl olmakta genelde)

Veya , işverenin 30dan fazla çalışanı varsa, işe iade davası açabilirsiniz.( bunun da süreci ortalama , temyize gidilmezse 1,5-2 yıldır)

Ynt: İşten durduk yere çıkartılma (kovulma)

Sn.keremcem doğrusunu söylemiş.
Bırakın tarafınıza yazılı bildirim yapmayı sözlü olarakda birşeyde söylenmemiş ,bu nedenle önce neden çıkarılmış olduğunuzu sorma-öğrenme hakkınız var,bu nedenle sözlü olmuyor ise BELKİ Noter den ihtarname çekerek(sanırım 70 tl masraf olabilir) sn.keremcem in dediği gibi yasal hakkınızın( ihbar taz)ödenmesini talep edip,aksi takdirde ilgili mercilere şikayet edeceğinizi bildirerek(belki tedirgin olurlar) ödenmesini sağlayabilirmisiniz .
Diğer yönlerden hak aramanın zaman ve para olarak bedeli bu çalışma süresine göre ağır olur.