İşten Yıldırma Poli̇ti̇kası !!!

Selamunalyküm arkadaşlar,
forumunuza yeni üye oldum,
ismim Süleyman İzmir'liyim 39 yaşındayım,
özel bir şirkette şoför olarak çalışıyorum,
benim şuanki sorunum anladığım kadarıyla, bana işten yıldırma politikası uygulayıp kendim işten ve işyerinden psikolojik olarak,
soğuyup kendi kendime işten ayrılmamı sağlamak,
ve tazminat ödememeleri,
işe başlayalı 1 yılı geçti 13 ay kadar oldu, işe girerken sadece şoförlük yapacağım diye işe alındım, lakin aradan bi kaç ay sonra,
temizliğede yardım etmem söylendi bende buna karşı çıktım, işim harici hiçbirşeye karışmayacağımı söyledim, işe alınırken bu şekilde konuşulmadı diyerek itiraf ettim, yoksa çıkışımı verin dedim,
ve hiçbirşey olmadan çalışmaya devam ettim, şirkette şoförlüğün herşeyine yapıyordum, tahsilat ve bankalarına kadar,
yıldırma politikası nedendir bilmiyorum, sadece bir ihtimal var, boş zamanlarımda bekleyip oturmak, onlarında zoruna gidiyor olması,
çünki önceki şoförler herşeyi yapıyorlarmış, temizliğinden çöp toplamasına kadar,
bugün itibari ile tekrar idari bina sert tavır sergileyerek sert sert konuşmaya kalkışınca bende onlara aynı şekilde karşılık verdim,
sonuçta kimse kimseye sert tavırla iş yaptıramaz, sonuçta işimi harfiyen ve ne denilirse yerine getiriyorum,
bugün benim işlerimi bir başka arkadaşa yaptırdılar, bende hiç kalkmadım yerimden, şimdi ben bu durumda ne yapmalıyım,
sert tavırlarına aynı şekilde olduğu gibi karşılık vermeye devam edicem, pes etmiycem onlar ne yaparlarsa bende aynısını yapıcam,
bu konuda yardımlarınızı bekliyorum...
Bir diğer konuda sabah 08:00 akşam 18:00 çalışıyoruz, şirket cumartesi pazar tatil, lakin fabrikadaki işçiler cumartesi gelirse mesai,
idari bina bana işe başladığım tarihlerde abi cumartesileri biz geliyoryuz 1'e kadar sende gel dediler mesai vermiyorlardı, fakat ben ona istinaden, sabahları 08:20 gbi iş başı yapıyordum, şoför olduğumdan dolayı akşamları bazen geciktiğimdede mesai yazılmıyordu, bugünden itibaren her sabah 08:00 de iş başı yapıcam ve cumartesileri işe gitmiycem, mesai verirlerse giderim, o şekilde konuşucam, bu konudada yardım bekiyoprum, çalışma saatteli hakkında...
şimdiden teşekkürler, saygılar...

Bu davranışınızla işinizi kaybetme ve sonrasında yaşamanız muhtemel sıkıntılara rağmen dik duruşunuz için tebrik ederim. Süreç boyunca işvereninize saygı çerçevesinde hakkınızı aramanız çok önemli. Aksi takdirde haksız duruma düşme ihtimaliniz olur.
İş sözleşmenizde yada size imzalatılan bir kağıtta yapacağınız işlerle ilgili bir tanımlama yapılmadı mı? Yapılmadıysa işverenle bu konuda mutabık kalacağınız yazılı bir süreci takip etmeniz uygun olur. İş sözleşmenizde görev olarak şoför dendiyse doğal olarak şoförlük asıl işinizdir. Aracınızın temizliği, aracı park ettiğiniz ayrı bir yer varsa buranın temizliği asıl görevleriniz arasındadır. Fakat bahçe temizleme, bankalara gitme, kıymetli evrak taşıma vs konular yapmak zorunda olduğunuz işler değil.
2015 için fazla mesai ile ilgili muvafakat verdiyseniz işveren sizin akşamları yada haftasonu gelmenizi isteyebilir. Fazla mesaiyi size tebliğ etmeli ve sizinde gelmeniz gerekir, 8-6 çalıştığınıza göre günlük 9 saat mesai yapıyorsunuz demektir. Bu durumda günlük en fazla 2 saat fazla mesai yapabilirsiniz.
Gelemediğiniz durumlarda geçerli bir mazeretinizin olması yaşanabilecek olumsuz süreç için faydalı olur. Fazla mesaiye geldiğinizde de bunu bordronuzda göstermelidir.

Son düzenleme:
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler,
Bi an forumla kimse ilgilenmiyor, kimse yardımcı olmayacak zannetmiştim,
İşe alınırken iş formumda sadece şoför olarak belirttim,
ve bunun dışında herhangibir sözleşme falanda yok, ayrıca ( muvafakat ) verdiyseniz ne anlamda ne demek !?
ben çalışma saattlerimle alakalıda herhangibir yazılı birşeyde vermedim, sadece kendi insiyatifimi kullanarak geliyorum, cumartesi leri gelmesem bir sorun çıkarmı, isyeri bir koz kullanirmi, mesaiye çağrıldığında hariç tabiiki,
Ayrıca işverenlerim yani patronlar bana karşı gayet iyiler, onlarla bi sorunum yok, belkide mesafeden dolayıdır bilemem, sorun idari kısmında, suan durum bu şekilde,
Saygılar...

ayrıca ( muvafakat ) verdiyseniz ne anlamda ne demek !?
ben çalışma saattlerimle alakalıda herhangibir yazılı birşeyde vermedim, sadece kendi insiyatifimi kullanarak geliyorum, cumartesi leri gelmesem bir sorun çıkarmı, isyeri bir koz kullanirmi, mesaiye çağrıldığında hariç tabiiki,
Basit ifadesiyle; Fazla mesaiye kalmayı kabul ettiğiniz yazı = Muvafakatname
İşe girerken size imzalatılan evrakların arasında böyle bir yazı olabilir. Varsa zaten fazla mesaiye kalmadığınızı belirttiğinizde bu yazıyı çıkarıp bak sen kalacam diye imza atmışsın derler. Böyle bir yazı yoksa işveren sizi yasal olarak fazla mesaiye bırakamaz ve fazla mesaiye kalmadığınız için sizi işten çıkaramaz.
Yani hafta içi 8-6 çalışıyorsanız cumartesileri işe gelmek zorunda değilsiniz. Yine başta belirttiğim gibi; Dik duruşunuz takdire şayan fakat 1 yıllık çalışansınız ve sizi işten çıkarırsa 1 maaşlık tazminat öder. Bunu rahat bir şekilde işveren göze alabilir. İyi düşünüp öyle hareket etmenizde fayda var.

Verdiğiniz bilgiler için tekrar teşekkürler,
ben iş sözleşmesi gibi herhangi bir şey imzalamadım, kastettiğim, formalite icabı özlük dosyasında işe giriş formum, oradada sadece şoför olarak ifade ettim, mesela formda yazıyor ya, gerektiğinde fazla mesai kalabilirmisniz diye, bende evet dedim tabiiki, sadece bu şekilde, akabinde herhangi birşey imza vermedim,
sadece lafta mesai olarak, dedğim gibi sadece kendi insiyatifimi kullanarak geliyordum cumartesileri saat 1 e kadar, ve yarın gitmiycem işe, demekki kimseye iyilik yaranmıyor,
13 aylık çalışanım, 1 yıllık tazminat, ihbar, yıllık izin ücreti, ve kalan maaşımı vermek icab eder! doğrumudur!?
kimse kimseyi zorla kavgayla dövüşle çalıştıramaz, işine gelirse çalıştırır işine gelmezse çıkışımı verir, ve ne gerekiyorsa hakkımı verir, doğrumudur!?
çıkış verdiğindede işkura vermek için evrak verir bende ona göre işsizlik maaşımı alırım, 600,900,1080 gün hesap edilerek, doğrumudur!?
ve kasttettiğiniz 1 aylık maaş nedir!?
tekrar teşekkürler, saygılar...

Son düzenleme:
1 aylik maasiniz bordronuzda yazan brut ucretinizdir. Kidem tazminatiniz ve diger hesaplamalar kabaca buna gore yapilir.

Isveren sizi cikarirsa bu durumda issizlik maasi alabilirsiniz.
Issizlik icin 1. Sart son 4 ayda kesintisiz sigortali olmaktir. Bu sart tutuyor
2.sart Son 3 yilda yani 2012 ocaktan bu yana en az 600 gun sigortali olmalisiniz. Bu sartta tutuyorsa isveren is akdinizi fesh ederse en az 6 ay issizlik maasi alirsiniz.
Diger sartlar, cikis kodunuzun farkli olabilirligi ve alacaginiz tutara girmiyorum.
Isveren sizi kovacaksa 4 hafta calistirmak zorunda yada hemen cikisinizi verirse 4 haftalik ihbar tazminati odemek zorunda.

Calistiginiz gunlerin maasini ne olursa olsun odemek zorunda

Yillik izninizin kullanmadiginiz kisminida kullandirtmayacaksa cikisinizi yaparsa odemek zorunda

Ayrica onceki geldiginiz cumartesileri de yazili yada sahitlerle ispat edebilirseniz tum cumartesileri alma imkaninizda olabilir.

Bu konular kafanizda belirginlestikten sonra ve tabi is akdiniz isverence fesh edilecekse isten ayrilmadan once sureci muhakkak bir bilene danisin ve takip edin.

Son düzenleme:
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler,
Dün itibari ile 02/02/2015 günü firma çıkışımı verdi, falanca numarali şirketimizin olmsuzluklarindan dolayı falanca sigortalı personelimizin iş akdi fesih edilmiştir demişler, buna istinaden 30 gün daha calistircaklarmis, sabah 8 de, değilde iş bulma için sabah 10 da gelebilirsin dediler, bende tebbellüğ ettim diyerek imzaladım, Tüm haklarimi aldım diye birşey yazmiyordu, çıkışımi yaparken maaşını, tazminatımi, yıllık izin ucretimi hesaplar lar, farklı bilmediğim bir konu hakkindada bilgiye ihtiyacım varmı!?
Teşekkürler, Saygılar...

Yeterli cevaplar verilmiş.
Ek;
-muhtemelen işten çıkış nedeniniz,sgk-işten çıkış nedeni kod.04 olacak
-işyerinden ayrıldığınız tarihden itibaren 30 gün içinde işsizlik maaşı için iş kurumuna başvurunuz.
-saat 08-10 arası "yeni iş arama izni"nizi kulanacaksınız.
-fazla çalışma yaptınız ve bu duruma bağlı olarak ücret alacağınız var ve ödenmediyse/ödenmezse, ibraname dahil tüm yazılı bildirimlere "yasal haklarım saklı kalmak kaydıyle" şeklinde not/kayıt da düşebilirsiniz.
Kolay gelsin.