İstifa Eden İşçi-İşten Çıkış Yasağı

benim iş verenimce 22 diğer nedenler kodu ile yanlış ve hatalı iş feshimi sgk ya bildirmiş ben öğrendiğim de bunun değiştirlmesini iş verenim den istedim....çünkü yasa da olan nakdi ücret desteğin den bu fesih kodu yüzünden yararlanamıyorum
benim bu durum da yasal olarak ne yapmam lazım belki geçmişe dönelik nakdi ücretten de yararlanabilirmiyim

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/04/20200417-2.htm
Madde 9
Geçici madde 10.
incelerseniz,çıkış yapılamayacağınızı göreceksinizdir.Yani işçi işten çıkış isteyip bu hakkını kullanamaz.yasaklandı.
10.madde de ne diyor?
"Bu madde kapsamında ücretsiz izne ayrılmak, işçiye haklı nedene dayanarak sözleşmeyi fesih hakkı vermez."

merhabalar. tam da bu yazının üzerine farklı bir yaklaşımla sorsam peki? işveren mücbir sebep kapsamında olmayıp önce kısa çalışma ödeneğine başvuruyor, sonra işin teferruat kısmı baymış olacak ki tam da ücretsiz izin konusu açıklanır açıklanmak kçö'den vazgeçiliyor. sonrasında işçiler tek tek ücretsiz izne çıkartılmak isteniyor. yalnız firma kendi sektörüne göre büyük bir firma olsa da şu tarih itibariyle işçilerinin mart ücretlerinin bir kısmı duruyor. nisan haliyle tabi. buna dayanarak işçinin ihtar çekmesi ve haklı sebebe dayanarak istifa edip kıdem ve ihbar haklarından yararlanması söz konusu olmaz mı? işveren burada kötü niyetli bir tutum sergilemiyor mu üstad? kaldı ki aslında uzun zamandır böyle eksik gedik ödemeler yapan bir firma.

merhabalar. tam da bu yazının üzerine farklı bir yaklaşımla sorsam peki? işveren mücbir sebep kapsamında olmayıp önce kısa çalışma ödeneğine başvuruyor, sonra işin teferruat kısmı baymış olacak ki tam da ücretsiz izin konusu açıklanır açıklanmak kçö'den vazgeçiliyor. sonrasında işçiler tek tek ücretsiz izne çıkartılmak isteniyor. yalnız firma kendi sektörüne göre büyük bir firma olsa da şu tarih itibariyle işçilerinin mart ücretlerinin bir kısmı duruyor. nisan haliyle tabi. buna dayanarak işçinin ihtar çekmesi ve haklı sebebe dayanarak istifa edip kıdem ve ihbar haklarından yararlanması söz konusu olmaz mı? işveren burada kötü niyetli bir tutum sergilemiyor mu üstad? kaldı ki aslında uzun zamandır böyle eksik gedik ödemeler yapan bir firma.

Merhaba
Anladığım kadarıyla şahsi düşüncemi yazayım.
İş hukuku uzmanı değilim ancak,burada işverenin pekte iyi niyetli olmadığını söylemeliyim.
4857/34 diyor ki;
"Ücretin gününde ödenmemesi
Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz"

Zaten ücretlerin zamanında ve sürekli tekrarlanarak işçiye geç ödenmesi veya ödenmemesi işçi açısından haklı nedenle fesih sebebidir.ve 4857/24-e maddesi uyarınca sözleşme fesih edilebilir.
" e) İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse,"

Kaldı ki burada işverenin iyi niyetli olmadığının göstergeleri;
önce kısa çalışmaya başvuruyorsun (bu zaten beklenmesi ve yapılması gerekendi) sonrasında angaryadan kaçarak vazgeçiyorsun, ücretsiz izin desteğine başvuruyorsun.Burada da her ne kadar işçinin rızasının alınmasına gerek yoktur dense de başvuru işçinin maddi olarak aleyhine olacak şekilde değiştirildiği için kesinlikle onayı alınmalı diye düşünüyorum.Bunlara ilaveten,dediğiniz şekildeyse ücretlerde zaten düzenli ödenmiyor ise; bütün bunlar gösteriyor ki,işveren işçisinin haklarını koruyacak şekilde hareket etmiyor. Etmediği gibi,işçinin dahada mağdur olmasına sebep oluyor. (kısa çalışma desteği ile ücretsiz izin desteği arasındaki nakdi farklar) Bunların hepsi kötü niyet göstergesi bana göre.

İşçi burada bence (yasal hakkı var mı çok emin değilim ama) 4857/24-e bendini mazeret göstererek iş akdini feshedebilir.
Diye düşünüyorum :)

Son düzenleme:
Personel kanun çıktıktan sonra işe alınsa da çıkaramıyor muyuz ?
Teşekkür ederim

Kanun maddesi aşağıda "İşveren tarafından" feshedilemez diyor, istifa eden işçi için çıkış verilebilir. Kanun bugün resmi gazetede yayınlandı. Yürürlük yayım tarihi diyor. Çıkış tarihi esas olur, bildirge 10 gün içinde verilebiliyor. 10 gün önce işten çıkartılan ama işten çıkışı verilmeyen bir işçi varsa şu anda verilebilir, kanunun çıkış / yürürlük tarihini önceden bilmemiz mümkün olmayacağına göre.
-------

MADDE 9 â 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

âGEÇİCİ MADDE 10 â Bu Kanunun kapsamında olup olmadığına bakılmaksızın her türlü iş veya hizmet sözleşmesi, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay süreyle 25 inci maddenin birinci fıkrasının (II) numaralı bendinde ve diğer kanunların ilgili hükümlerinde yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebepler dışında işveren tarafından feshedilemez.
Ben bimde 5 aylik sozlesmeli olarak calisiyorum sozlesmem bitmeden 2 hafta once haber verip çıkış yapabilirim demi ve is veren benim istifami kabul etmemezlik yapamaz demi ?

Ben bimde 5 aylik sozlesmeli olarak calisiyorum sozlesmem bitmeden 2 hafta once haber verip çıkış yapabilirim demi ve is veren benim istifami kabul etmemezlik yapamaz demi ?
Merhaba
5 aylık sözleşmeli derken; sözleşmenizin süresi mi 5 aylık(belirli süreli sözleşme) yoksa sadece 5 aydır mı çalışıyorsunuz?
Bu kısım çok net anlaşılamıyor.
Eğer
1- sözleşmenizin süresi zaten 5 aylıksa,o zaman sözleşmeniz belirli süreli demektir ki,5 ay sonra sözleşmeniz zaten otomatik fesih edilecektir.Bu durumda herhangi bir haber vermenize gerek yok.
2- Sözleşmeniz belirsiz süreli ise ve sadece 5 aydır çalışıyorsanız evet, dediğiniz doğrudur.2 hafta önce işten ayrılmak istediğinizi yazılı olarak bildirmeniz gerekiyor.