fonradar

İstifa Geçerlilik Süresi

Arkadaşlar diyelim ki işçi bugün yani 16.05.2011 tarihinde istifa etti ben bu istifayı yasal olarak en geç hangi tarihte yürürlüğe sokabilirim ?

Ynt: İstifa Geçerlilik Süresi

işe giriş tarihine bakılarak hesaplanacak olan ihbar süresi kadar çalıştırabilirsiniz.

Yasal olarak istifa bildirimi size ulaştığı tarihte işleme almanız gerekir.

keremcem ' Alıntı:
Yasal olarak istifa bildirimi size ulaştığı tarihte işleme almanız gerekir.

hadi tamam parlak1980 adlı arkadaşımızın cevabı ne nebze mantığa elverişli bende öyle olur düşüncesindeyim ama keremcem arkadaşım istifa bugün elime ulaştı diyelim ben bugün çıkışını mı yapacağım? peki ihbar süresi nereye gitti ?

:) Peki,
istifa dilekçesi size ulaştığı tarih itibariyle ihbar süresini belirleyip, günlük iş arama izin sürelerini de belirterek yazılı olarak çalışana geri bildirimde bulunmanız gerekir.
İhbar süresi sonunda sözleşme feshi gerçekleşmiş olur ve çıkış işlemlerini yaparsınız, ama bu istifayı işleme sokma tarihi çıkış işleminin yapıldığı tarih değildir ki zaten.
İstifa dilekçesi size ulaştığı tarihte işleme sokulur, sonucunu ihbar süresi sonunda doğurur.( İStifa sebebi derhal sözleşme feshine imkan tanıyan bir sebep değilse elbette)

Istifa tek tarafli irade beyani ile sonic doguran hukuki islemdir bu nedenle Kerem beyinde dedigi sekilde elinize ulastigi anda islemi yapiyoruz

keremcem ' Alıntı:
istifa dilekçesi size ulaştığı tarih itibariyle ihbar süresini belirleyip, günlük iş arama izin sürelerini de belirterek yazılı olarak çalışana geri bildirimde bulunmanız gerekir.
İhbar süresi sonunda sözleşme feshi gerçekleşmiş olur ve çıkış işlemlerini yaparsınız, ama bu istifayı işleme sokma tarihi çıkış işleminin yapıldığı tarih değildir ki zaten.
İstifa dilekçesi size ulaştığı tarihte işleme sokulur, sonucunu ihbar süresi sonunda doğurur.( İStifa sebebi derhal sözleşme feshine imkan tanıyan bir sebep değilse elbette)

Tabi işleme koymak derken neyi anladığınıza göre değişir. Bir çalışan size bir dilekçe verdiyse aldığınız anda onun işlemini yaparsınız. Örneğin ilgli departman müdüründen ve genel müdürden veya çalışan kimlere rapor ediyorsa onlardan , onay alınıp gelen evraka kayıt edilir ve çalışanın personel dosyasına konur.

Bundan sonra ise ihbar öneli aşaması başlar. Belki çalışan hemen ayrılmayı talep edecek ve işveren de bunu onaylayacaktır. Bu durumda işlem o gün bitirilmiş olur. :)

keremcem ' Alıntı:

ya ben yanlış biliyorum kerem bey ya siz..istifade günlük iş arama süresi olmaz. sadece işveren çıkarttığında olur diye biliyorum ben..

ayrıca tüm cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. demek ki ihbar süresi kadar tutabiliyoruz istifayı elimizde o süreyi aştığı zaman istifa geçersiz sayılıyor..

Bir garip SGK lı işçi olarak ben yanlış biliyor da olabilirim, ama 4857 sayılı iş kanunu iş arama iznini sadece sözleşmenin feshedileceğinin ihbar öneline uygun olarak bildirilmiş olması şartına bağlamıştır, feshin kim tarafından yapıldığının bir önemi yok.( Yeni bir iş bulduğunu beyan ederek sözleşmeyi fesheden çalışanın bu izne hak kazanamayacağı yönünde 1-2 yargı kararında geçen ifadelere şahit olmuştum.
:)

nasıl çalışan çıkarıldığında ihbar tazminatı ödenir, yada ihbar öneli kaar çalıştırılırsa,
işçi ayrıldığındada ihbar öneli kadar çalıştırılabilir yada çalışmadığı ihbar öneli tutarı kendisinden talep edilebilir.sonuçta işlvereninde mağduriyeti söz konusudur.

zaten genelde istifa eden kişiyi kolay kolay kimse çalıştırmaz, kilit noktada çalışmıyorsa yada yerine bakacak kimse yoksa tabiki.

istifa ettiği gün çıkışı yapılabilir.

"zaten genelde istifa eden kişiyi kolay kolay kimse çalıştırmaz, kilit noktada çalışmıyorsa yada yerine bakacak kimse yoksa tabiki.

istifa ettiği gün çıkışı yapılabilir."

Evet genelde uygulama bu yönde yapılıyor.

keremcem ' Alıntı:
Bir garip SGK lı işçi olarak ben yanlış biliyor da olabilirim, ama 4857 sayılı iş kanunu iş arama iznini sadece sözleşmenin feshedileceğinin ihbar öneline uygun olarak bildirilmiş olması şartına bağlamıştır, feshin kim tarafından yapıldığının bir önemi yok.( Yeni bir iş bulduğunu beyan ederek sözleşmeyi fesheden çalışanın bu izne hak kazanamayacağı yönünde 1-2 yargı kararında geçen ifadelere şahit olmuştum.
:)

Bu yorumunuz doğrudur. Ancak yargı kararı tabi ki. Başka bir olayda da tersine karar çıkabilir.
Uluakay ' Alıntı:
keremcem ' Alıntı:

ya ben yanlış biliyorum kerem bey ya siz..istifade günlük iş arama süresi olmaz. sadece işveren çıkarttığında olur diye biliyorum ben..

ayrıca tüm cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar. demek ki ihbar süresi kadar tutabiliyoruz istifayı elimizde o süreyi aştığı zaman istifa geçersiz sayılıyor..

Sn Uluakay;
Sn Keremcem haklıdır.