İstifaya Rağmen İşten Çıkarı

Arkadaşlar Merhaba;

Aranızda yeniyim, google da araştırırken geldim buraya. İzninizle bir soru sormak isterim.

Yaklaşık 7 yıldır bir iş yerinde çalışıyordum, yorgunluk nedeniyle artık çalışmak istemedim ve istifamı yazarak işverene teslim ettim. Aradan yaklaşık 1 hafta geçtikten sonra, SGK'ya gittiğimde iş yerinin beni "3 gün ard arda işe gelmemek" maddesiyle işten çıkardığını öğrendim.

Benim tarafıma bu konuda herhangi bir bildirim yapılmadı, ben istifa ettim diye herhangi bir başka işlem yapmadım.

1. İşverenin böyle birşey yapma hakkı var mıdır?
2. İşveren benim haberim olmadan 3 gün işe gelmedi diye nasıl tutanak tutabilir?
3. istifa ettiğim güne kadar zaten çalıştım. Bunun kart basma vb. gibi örnekleri mevcut.
4. istifa dilekçesini tek nüsha elden teslim ettim. Bu bir sorun oluşturur mu?
5. Şuanda mahkemeye gitmeye hazırlanıyorum, bu konuda benim haklılık durumum nedir?
6. Muhtemelen hakkımda 3 gün devamsızlık tutarken, başkaları tarafından yalancı şahitlik yapılmış. Bunu nasıl ispat edebilirim? İspat edildiği takdirde bu yalancı şahitlere de dava açabilir miyim?

Bu konular hakkında yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Son düzenleme:
İşten ayrılma nedeni istifa olduğunda,çıkış kod u da buna göre gösterilir,farklı kod üzerinden çıkış yapılmaz,nitekim yapılmamalı.Siz istifanıza ilişkin dilekçeyi işverene bizzat vermiş olmanıza rağmen,işverenin devamsızlık nedeniyle
çıkışınızı göstermiş olması anlaşılır değil,ortada açığa çıkarılması gereken noktalar var,bu nedenle bu durumu
ilk etapta işvereninizle görüşünüz,yüksek ihtimal düzeltme yapacaklardır!..bu nedenle Sorularınızı bu görüşme sonrası cevaplamamız daha uygun olacaktır.

isin ilginc tarafi istifa ile ayrildiginda da sadece o ay icerisindeki alacaklarini alip kidem ihbar almayacaksin . devamsizliktan cikis oldugundada o gune kadar olan alacaklarini alacaksin ve kidem ihbar almayacaksin. acikcasi isveren neden boyle birsey yapti ben anlamadim

Yedi yıllık kıdemi olan işçinin,
şahsına ait nedenlerle artık yoruldum diyerek iyi niyetle istifa etmiş olması,işvereni zora sokmayacağı gibi lehinedir,buna mukabil işverenin bu durumu dikkate almayıp kendini zora sokacak yola girmesi de anlaşılır değil,dolayısıyla ortada net olmayan durumlar var,
olayın işverence sehven yapılan bir hatanın sonucu olduğunu düşünüyorum.

+ istifa edildiği için işçi ya ihbar süresi kadar çalışmaya devam etmesi yada karşılığı parayı işverene ödemesi gerekmektedir. Eğer orada çalışmaya devam etmek gibi bir niyetiniz yoksa olayı hiç karıştırmayın, size fayda değil zarar verebilir.

a-Bence karıştırsın,
b-ama önce neden böyle olmuş olduğunu araştırıp öğrenmesinde yarar var.