İşveren çıkarmak istediği kişiyi istifaya zorluyor.

HZLS_İK

Tanınmış Üye
Durumu kısaca özetleyim. Ablam'ın hamile olduğunu duyunca işveren o zaman seni işten çıkarırız demiş. Ablam da eğer mümkünse bu şekilde 1 ay daha çalışmak istediğini söylemiş ve işverende olur demiş. Bir kaç gün sonra da ablam rahatsızlandığı için işe gidemiyor ve telefonla rahatsızlığından ötürü çalışamayacağını söylemiş. İşveren buna da tamam demiş ve bugün görüşme için ablamı çağırmış. Ve kendisi çalışamayacağını söylediği için istifa yerine geçer diyerek haklarını elinden almaya kalkıyorlar. Şimdi ablam tazminat umrumda değil , bari işsizliği alayım demesine rağmen pek olumlu bir şey söylenmediği için evrakları imzalamamış. Biz seni arayacağız demiş ve göndermişler ablamı. Şimdi bu durumda nasıl bir yol izlememiz gerekir diye üstadlarıma sorma istedim. Ben ablama o zaman devam etmek sitiyorum de geri dön işine , eninde sonunda çıkaracaklar nasılsa , çıkarmazlarsa daha iyi en azından rapor parası da alırsın dedim ama şuan durum karma karışık. Yardım lütfennnnnnnnnnnn :(

Ynt: İşveren çıkarmak istediği kişiyi istifaya zorluyor.

Elinde rahatsızlandığına dair rapor var ise işv. vermeli. Eğer hiç bir resmi mazeret yok ise işv. "işe gelmedi tutanağı" ile işten çıkarabilir.

Bence de ya resmi rapor alsın işverene yollasın. Ya da bu aşamada işe gitsin.

Öyle üçkağıtlar dönüyor ki bazen. Tazminatını yatıracaklarmış hesabına. Aynı gün işverenle ablam tazminatı çekecekmiş geri verecekmiş. O şartla biz çıkarmışız gibi gösteririz diyorlar. Bu kadar terbiyesizce bir şey olabilir mi ya , 2 bin lira tazminat körü körüne gitti. Çok değil belki ama parası olmayana ilaç gibi para. 5 gün oldu işe gitmiyor. Yani şu saatten sonra raporun bi çaresi olmaz sanıyorum.

Zaten geçmişe dönük rapor alınamaz. İşe gitmeyerek kendi eliyle mahkum olmuş.

aynen öylee , bari işsizliğini alsın , 3 kuruşda olsa faydası olur. :(

bu arada çok teşekkürederim cevaplarınız için ;)

Evet işsizliği alsın bari. ???

çok teşekkürederim sayın güroy :)

:(

sizede teşekkürederim sayın nane ;)