İşçinin istifaya zorlanması ve alacakları

bizim fabrikada işçiler kadroluydu.daha sonra gruplar halinde istifalar ve yerlerine sözleşmeli personel alımı başlandı.işçinin görev yeri değiştiriliyor,ve sözleşmeli çalışması isteniyor.tabi işçi kabul etmiyor.bütün haklarını vermek suretiyle istifa etmesi isteniyor.tabi işçide mecbur istifa ediyor.ihbar tazminatı ödeniyor ama kıdem tazminatı taksitlere bölünüp ödeme günü hakkında bilgi verilmiyor.canı ne zaman isterse ödüyor.çünki işçi istifa etmiş paramı aldım diye imza atmış oluyor.

bende şimdi sıramı bekliyorum.bu konu hakkında yapılabilecek bir şey varmı.kanunen olduğunu sanmıyorum ama belkide vardır.görev yerimi değiştirdiği zaman kabul etmeyip istifa edersem sadece kıdem taz.alablirim.ama ihbarıda bırakmak istemiyorum.2,500 tutuyor.sanırım sadece taziyeleri kabul etmeliyim.teşekkürler.

Ynt: işçinin istifaya zorlanması ve alacakları

Mahkeme; işe iade davası, tazminat davası (kıdem ihbar) çıkacak sonuca göre kötüniyet davası.

Ynt: işçinin istifaya zorlanması ve alacakları

turgut bey,işçide işten çıkmak istiyor.bu durumda neden işe iade davası açsın.kendi kişisel sebeblerden dolayı diye istifa yazdırıyorlar.paramıda bütün haklarımıda aldım diye imza attırıyorlar.ama parayı ödeme şekli onların keyfine bağlı.10,000 tl yi 5 e bölüyorlar mesela 7 veya 8 ayda ödüyorlar.sende zaten halarımı aldım diye imza attığın için hiçbirşey yapamıyorsun.
sonuç olarak ya görev değişikliğini 6 iş günü içerisinde kabul etmeyip sadece kıdem tazminatını alacaksın
yada tüm haklarını taksitle pul olarak alacaksın.