İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviki

Ynt: İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviki

sayın kalisper kanunda başka teşviklerden faydalanan bundan faydalanamaz deniliyor.

ikinci konuda ise kesinlikle netleşmesi gereken,
- kendi işyerindemi 2008 ilk altı ayında çalışmamış olması gerekiyor
- hiçbir işyerinde ssk lı olarak çalışmamış olmasımı gerekiyor.

ikinci şıkkın mantıksız olduğunu düşünüyorum ben, birinci şıkkın konmasıda zaten giriş çıkış yapılıp kanunun kötüye kullanılmasını önlemek olduğu kanısındayım

Bakan F.Çelik'in basına yaptığı bir konuşmada "İlk giriş olarak 30/4 kadar alel acele sigortalı yapılanlar bu teşvikten yararlanma haklarını kaybetti." şeklinde bir açıklaması olmuştu.

nane ' Alıntı:
Bakan F.Çelik'in basına yaptığı bir konuşmada "İlk giriş olarak 30/4 kadar alel acele sigortalı yapılanlar bu teşvikten yararlanma haklarını kaybetti." şeklinde bir açıklaması olmuştu.

evet bunu bende dinledim...

Sayın Resul Kurt aşağıdaki yazısında son 6 ayda çalışmamış olmaması gerekiyor diyor.

"Ayrıca, özel sektör işyerlerinde bu teşvike konu erkek işçilerin 18-29 yaşları arasında olması yetmeyecek, kadın da olsa, erkek de olsa 01.07.2008 tarihinden önceki son altı aylık dönemde aylık prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları, son altı ayda herhangi bir işte çalışmamış olmaları ve yine 01.07.2008 tarihinden önceki bir yıllık dönemde işyerine ait aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak, 01.07.2009 tarihine kadar yeni işe alınmış ve fiilen çalıştırılmış olmaları aranacak. Kapatılarak değişik bir ad veya unvan olarak aynı faaliyette açılan işyerleri bu teşvikten faydalanamayacak."

http://www.muhasebenet.net/mh_2706-tesvikli illerede agi geldi.html

semray ' Alıntı:
Sayın Resul Kurt aşağıdaki yazısında son 6 ayda çalışmamış olmama (fazla olmuş!) sı gerekiyor diyor.
...

Özürlülerin işveren paylarının hazinece karşılanması hakkında da dilekçe verilecek mi? Bu teşvikten yararlanan diğer teşvikten yararlanamayacak mı?

Bence teşvik olayını çalışan kişi bazında düşünmek gerek. 4447 eklenen geçici md teşviğinden yararlanan kişi için diğer teşvikler (1/10 yürürlüğe girecek %5 teşviği gibi) uygulanmayacak. 1/10'dan itibaren eski çalışanlar için %5 teşviki uygulanabilecek.
Not : 5763 sy kanunla getirilen teşvik uygulamalarını hatasız uygulayan sm/smmm'lere sgk madalya vermeli.

PERS12 ' Alıntı:
Özürlülerin işveren paylarının hazinece karşılanması hakkında da dilekçe verilecek mi? Bu teşvikten yararlanan diğer teşvikten yararlanamayacak mı?

"İşverenin yeni işe aldığı sigortalısının da özürlü olduğu varsayıldığında ise, bu defa, her iki özürlü de 4857 sayılı Kanunun 30 uncu madde hükmüne istinaden Kuruma bildirilebileceği gibi, mevcut özürlü sigortalının 4857 sayılı Kanunun 30 uncu madde hükmüne istinaden, yeni işe alınan özürlü sigortalının ise 4447 sayılı Kanunun geçici 7 nci maddesi hükmüne istinaden Kuruma bildirilmesi mümkün bulunmakta, buna karşın, yeni işe alınan ilave özürlü sigortalı için hem 4857 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi hükmünden, hem de 4447 sayılı Kanunun geçici 7 nci maddesi hükmünden yararlanılması mümkün bulunmamaktadır."

ya 4857'den yararlanacak ya da 4447'den.

nane ' Alıntı:
Not : 5763 sy kanunla getirilen teşvik uygulamalarını hatasız uygulayan sm/smmm'lere sgk madalya vermeli.

sayın nane'nin notuna katılıyorum. 4447 ile işçi önceden teşvikten yararlanmış mı yararlanmamış mı diye de araştırma yapacağız.İşimiz zor!

Bir soruda benden;
Kanun ve genelgede bahsi geçen işyeri tabiri ile işyeri nosu farklı her bir şube ayrı ayrı mı düşünülecek, yoksa kaç şube olursa olsun xx firması olarak hepsi bir mi?
Ör; xx firmasının farklı işyeri nosuna sahip 3 işyeri vardır. 12 aylık toplamlarda merkez:60, şb-a:29, şb-b:56 kişi olmak üzere toplam 145 kişi çalışmaktadır. 06/2008 döneminde merkez:5, şb-a:1, Şb-b:1 kişi çalışıyor.
Ayrı ayrı düşünürsek;
merkez için ortalama 5 ve 6.kişi teşvikli, son ay 5 kişi olduğundan ilk alınan,
şb-a için ortalama 2 (2,416'dan) ve 3.kişi teşvikli , son ay 1 kişi olduğundan 2.alınan
şb-b için ortalama 5 (4,666'dan) ve 6.kişi teşvikli, son ay 1 kişi olduğundan 5.alınan kişi teşvikten yararlanır.

Tek düşünürsek; ort 12 (12,083'den) 13.kişi teşvikli, son ay toplam 7 kişi çalıştığından 6.alınan kişi nereye giriş yapılırsa yapılsın teşvikli olur.

Mevsimlik isyerlerini ve tatil koyleri kısın kapalı.
Buda demek oluyorki en fazla bu tesvikten 2010 yılına kadar faydalanacaklar.5 sene faydalılamıyacak.

2008 yılında tesvikten faydalanan 10 kisi 2009 da yılında tekrar giris yapılarak faydalanacak,ama 2010 yılında tekrar giris yaparsak bu hakkı kayboluyor

2009 yılında yeni giren mesala 10 kisi de 2010 yılında tekrar giris yapacagımız icin faydalanamayacak.sadece 2009 yılı icin faydalanmıs olacak.

2008 yılı icin: 10x124,5=1.245x7 ay= 8.715 ytl.
2009 yılı için: 20x136,5=2.730x7 ay= 19.110 ytl.
2010 yılı için: 20x150,5=3.010x7 ay= 21.070 ytl
toplam= 48.895 ytl.

toplam 3 sene (2008-2009-2010) iscileri faydalandırabilecegiz.
not: askıya alınma kanunda olmadıgından direk sgk girisi baz alınacaktır.sorabilirler diye dipnot olarak ileteyim

Herkese merhaba,
Yine her kanun çıkışıyla birlikte ülkemizde karşılaşılan ana sorun hortladı. Kanun çıktı ama ne uygulayıcılar ne de kanunun yansıdığı kesimlerin hiçbiri net olarak kanun içeriğiyle ve uygulanmasıyla ilgili net bilgi sahibi değil. En basitinden teşvikten yararlanacak kişilerin 01/2008-06/2008 tarihleri arasında nerede çalışmamış olması gerektiği konusu bile net değil. Kanun koyucu bu noktalarda neden bu kadar kesin ve açık ifadeler kullanamıyor benim aklım almıyor açıkcası.
Olayı şu şekilde kendi zihnimde canlandırıyorum. Sonuçta bu teşvik daha fazla istihdam sağlamak amaçlı yürürlüğe konulmuş, işverenlere sağlayacakları her ek istihdam için belli ölçülerde devlet desteği sağlamak amaçlanmıştır. Bu noktadan hareket edersem 01/2008-06/2008 tarihlerinde hiçbir şekilde aylık prim ve hizmet bildirgelerinde adı geçmeyen kişilerin işe alındıkları zaman işverenlerin teşvikten yararlanmaları bana daha mantıklı geliyor.

Sevgi, saygı...

sn.nane nin yazısından alıntıdır.
3. Hani kırtasiye işlemleri azalacaktı? Ay içinde ücretli izin gibi fiilen çalışılmayan ama prim hesaplanan gün varsa 2 bildirimin yanında 2 tanede ek-8 düzenlenecek ve ekinede bildirimler eklenecek.
sayın nane, konuyka alakasız olacak ama ücretli izinlerde mesela yıllık izinlerde yapılan 2 bildirim nedir.anlayamadım ben herhangi bir bildirim yapmadım da e bildirgede yıllık izinleri gösteriyorum.ssk 30 gün üzerinden hesaplanıyor.ama 14 gün ücretli izin gözüküyor.hatalımı işlem yapmışım.bildirm yapmadım başkaca.

Eğer bu konu başlığında açıklanan teşvikten yararlanan bir sigortalı var ise ve o ay içinde yıllık ücretli izne çıktı ise 2 ayrı ssk bildirimi yapılacak. birinde ay içinde çalıştığı ve çalışmış kabul edilen hafta sonu tatili teşvikli, diğerinde ücretli izin günleri için teşviksiz. (İlgili genelgede örneklerle anlatılmış.

teşvikle ilgili değildi benim sorum.haziran ayında mesele e bildirge ile hizmet dökümünde ücretli izn(yıllık izin)kullananları bildirdim başka bir evrak vermedim kuruma.vermem gerekirmiydi diye soruyorum.teşvik öncesi için yani.teşekkürler.

Arkadaşlar, 4447 saylı yasadan yararlanılma koşulları tam netleştimi bilgisi olan varmı 73 nolu genelgeden sonra daha açıklayıcı bir genelge yayınlanmadı bildiğim kadarıyla ve ben hala bu kanun kapsamında vermiyorum bildirgelerimi kobay olmak istemiyorum.

Kafamdaki en büyük soru işareti ise "ocak 08 ile haziran 08 arası çalışmamış olması gerektiği" hükmünün sadece bizim işyerimizdemi yoksa hiçbir işyerindemi çalışmamış (6 aydır işsizmi) olması gerektiği

ssk müdürlüklerine verilecek dilekçe örnegi varmı elinizde..

yahut başvuru yapmmış birisi varsa lütfen örnegini bana atabilirmi

[email protected]

teşekkürler

Arkadaşlar konu ile ilgili 2008/73 sayılı genelgeyi yayınladılar. Sayfalarca boş ve geyik açıklamaları okuyup anlamak akıl işi değil ama ne yapacaksınız. Bu genelgeden çıkarabildiklerim özeti şu şekildedir. Elle tutulabilir, eklemek istedikleriniz var ise sizlerde yazınız.

1- 01.01.2008-30.06.2008 döneminde herhangi bir şekilde (farklı firmalar dahil)prim ödenmemiş olması
2- Yaş ile ilgili kriterlere uygunluk
3- 07/2007 ve 06/2008 arası dönemlerde sigortalı sayısının, bildirge verilen ay sayısına bölünerek ortalama sigortalı sayısının bulunması
4- Temmuz/2008 döneminden itibaren, bulunan ortalama sigortalı sayısının üzerinde 1. ve 2.maddede belirtilen şekil şartlarına uygun sigortalı eleman çalıştırılması
5- Devlete ödenen işveren hissesinin, ssk alt tabandan kesildiği kadarı yani ücret üzerinden ödenen işveren payı değilde, 638,7 rakamından kesilen işveren payının devletçe karşılanacağı
6- Devletçe karşılanan bölümün muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterilemeyeceği
7- Bu yasada faydalanmak için bizim hazırlayacağımız durumu anlatır bir dilekçe ile başvurmamız gerektiği

kaynakçı ' Alıntı:
ssk müdürlüklerine verilecek dilekçe örnegi varmı elinizde..

yahut başvuru yapmmış birisi varsa lütfen örnegini bana atabilirmi

[email protected]

teşekkürler

Biz dilekçeyi şöyle verdik:

"4447 Sayılı kanunun öngördüğü şartları taşımaktayız. .................. TC ve ........................SSK nolu x işçisi için teşvikten yararlanmak istiyoruz."

Dedik. Ekine kimlik fotokopisinide ekleyerek verdik. Bir hafta sonrada bildirgemizi gönderdik.