fonradar

İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviki

Ynt: İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviki

Merhabalar;
2 şirketim, 8 şubem var. Şubelerimin bağlı bulunduğu sigorta müdürlükleri farklı. bir sigorta müdürlüğü sadece genel dilekçe isterken, bir diğeri personellere ilişkin dilekçe ekinde kimlik fotokopisi ve işe giriş bildirgelerini istedi. Her ay giriş yapan personel için ayrı ayrı dilekçe mi vermeliyim? dedim, "bilmiyoruz, sormak gerek" yanıtını aldım. Sigorta müdürlükleri bile birbirini tutmuyor.
Bildirgelerini veren olmuş sanırım, bordroya her hangi bir değişiklik yansıyor mu? Muhasebeyi etkileyen bir durum var mıdır?
Teşekkürler, İyi Çalışmalar.

Benim sorduğum ssk müdürlüğü her işçi için dilekçe vereceksiniz dedi.
İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanan prim tutarları gelir ve kurumlar vergisi uygulamalarında gider veya maliyet unsuru olarak dikkate alınmıyor. Bordroda da göstereceğiz bunu.
üzerine not düşeriz artık :)

Ciddi anlamda komik, asgeri ücret üzerinden işveren payının ödendiğini öğrendim bugün. 3.dür tekrar dilekçe vermeye gideceğim, her gün farklı bilgi aktarıyolar. Ceza yağdırmazlarsa üstüne iyidir :)

Arkadaşlar bugun gittim sskya sordum (memur gayet bilgili gibi görünüyordu:))

- 2008 ilk altı ayda kesinlikle hiçbir işyerinde çalışmamış olması gerekecek
- ayrı bir bildirgeyle verilecek ve indirim bu bildirgede görünecek (programınızı bu konuda güncellemeniz gerekecek çünkü bordroda görünmesi gerekmiyor)
- ne kadar ücret alırsa alsın asgari ücretin ssk işveren payı kadar teşvik var
- işci aldığınızda ortalamın üstündesiniz ve 2 ay sonra ortalamanın altına düşerseniz teşvikten yararlanamayacaksınız
- ortalamalar şube bazında değil tüm türkiye bazında yapılacaktır.

bunlar öğrenebildiklerim ama habire kafamda soru işaretleri çıkıyor mesela;

yasada 1 ekimden itibaren çıkacak olan 5 puanlık indirimden faydalanabilmek için hiçbir teşvikten faydalanmamış olmak gerekliliği yazıyor, şimdi biz bu teşvikten yararlandırırsak personelimizi ekimde pişman olmayalım:(

benim şirketim daha önce farklı bir şirket bünyesinde şubeydi ve 1 şubat 2008 itibari ile ilgili şirketten devrolarak yeni bir şirket olmuştur, teşvikten yararlanacak olan personelin bağlı bulunduğu şrket şubesi Nisan 2008 de açılmıştır. Ortalamayı neye göre almam gerekir

M.Gür ' Alıntı:
Arkadaşlar bugun gittim sskya sordum (memur gayet bilgili gibi görünüyordu:))

- 2008 ilk altı ayda kesinlikle hiçbir işyerinde çalışmamış olması gerekecek
- ayrı bir bildirgeyle verilecek ve indirim bu bildirgede görünecek (programınızı bu konuda güncellemeniz gerekecek çünkü bordroda görünmesi gerekmiyor)
- ne kadar ücret alırsa alsın asgari ücretin ssk işveren payı kadar teşvik var
- işci aldığınızda ortalamın üstündesiniz ve 2 ay sonra ortalamanın altına düşerseniz teşvikten yararlanamayacaksınız
- ortalamalar şube bazında değil tüm türkiye bazında yapılacaktır.

bunlar öğrenebildiklerim ama habire kafamda soru işaretleri çıkıyor mesela;

yasada 1 ekimden itibaren çıkacak olan 5 puanlık indirimden faydalanabilmek için hiçbir teşvikten faydalanmamış olmak gerekliliği yazıyor, şimdi biz bu teşvikten yararlandırırsak personelimizi ekimde pişman olmayalım:(

son söylediginin çok önemli..

Arkadaşlar şunu belirtmek istedim
2008 Ocak ile 2008 haziran aylarına ilişkin Aylık prim ve hizmet belgesinde alınan işçinin kayıtlı olmaması demesi ibaresi kendi şirketimizde veya işletmemizde çalışmamış olması demektir.yoksa kişinin işsiz olup olmaması veya başka şirketlerde o dönemlerde çalışması bizi alakadar etmiyor.

Sayın cetvel, bu konu muallaktaki bir konudur herhangi bir teblig yok bu konuda fakat sskdaki yetkililer bunun hiçbir işyerinde çalışmamış hiçbir bildirgede görünmemiş olması gerektiği olduğunu söylediler. neye dayanarak söylediniz anlatırsanız iyi olur. sizin kastettiğiniz yanlışsa daha büyük sorunlara yol acar belirtmek isterim

Genelge Der Ki;
"...Bu maddenin yürürlülük tarihinden önceki altı aylık dönemde prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olması şartıyla..." gayet açık genellenmiş, hiç bir prim ve hizmet belgesinde kayıtlı olmaması gerektiğini söylüyor. Sigortadan da teyidi bu şekilde.
Bilginize.

nane Bu Konu 2.Sf' Alıntı:
İşsiz olması gerekiyor. Kendi işyerimiz için olsa idi niye sgk int sitesine bakmamız gerekirdi? Açardık kayıtları iş biterdi.
Bu Kanunun nasıl uygulanacağı yetkisi SGK ve oda genelgedeki bilgilere göre hareket edin diyor. Biraz mantık çalıştırsak.

sn nane ninde dediği gibi genelgede www.sgk.gov.tr int. adresinden bakın demiş buradan ocak 2008 ve haziran 2008 tarihleri arasında hiçbir yerde çalışmamış olması gerektiği anlamı çıkıyor.
benim mantığımın almadığı nokta kişi başka bir işyerinde 01/01/2008 - 30/06/2008 tarihleri arası çalışacak bundan dolayı başka bir işveren teşvikten yaralanamıyacak. yada işçi bu tarihler arası sigortalı bir işte çalıştı diye teşvik kapsamı dışında tutulduğu için başka bir işveren tarafından tercih edilmeyecek. işverende işçide bir şekilde haksız yere cezalandırılıyor.

İşe alınan kişi 1 Ocak 2008 günü ve sonrasında hiç (sigortalı) çalışmamış olacak. A.Tezel

arkadaşlar cümleten geçmiş olsun öncelikle, bu memleketin kanunuda bitmez yönetmeliğide, bizim ülkemizde yapılan değişiklikler eskiyi aratır oluyor çıkan yeni uygulamaların uy-gu-la-na-bi-lir-li-ği hiç düşünülmeden vede alt yapı oluşturulmadan patttt diye önümüze sunuluyor bir mali müşavir olarak bu prim teşvikinin içinden çıkabileceğimi düşünemiyorum neden cünkü hem saçma hemde hükümetin sözde işsizlik oranını düşürebilme amacıyla daha önce sigortalı olarak çalışmamış olanların tescilinin yapılarak bunu yaparkende işin hamaliyesini bu memlekette hiç kıymeti olmayan biz meslek mensuplarına yıkmalarını eshefle kınıyorum. Bu İşveren Hissesi Sigorta Prim Teşviki zulmünün kaldırılarak zaten fazla sürmez ve hükümetin beklentisine cevap vermiycek üzerimize yıkılan saçma prosedürlerin ve zaman kaybına yol açan bu yanlış yap bozlara karşı çıkmalıyız... kanun koyucular kanun uygulayıcılara sormalı yani biz meslek mensuplarının görüşü alınmalı ve bu çerçevede hazırlanmalıdır diye düşünüyorum. Sen İşçi çalıştıracaksan Muhasebecinin suçu neyyyyyyyyy.....

merhabalar;
5510 Sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun Prim Oranları ve Devlet Katkısı başlıklı 81 nci maddesinin ı bendinde "...Bu fıkrayla düzenlenen destek unsurundan diğer ilgili mevzuat uyarınca ayrıca yararlanmakta olan işverenler aynı dönem için ve mükerrer olarak bu destek unsurundan yararlanamaz. Bu durumda, işverenlerin tercihleri dikkate alınmak suretiyle uygulama, destek unsurlarından sadece biriyle sınırlı olarak yapılır..." hükmü yer almaktadır. Sözkonusu madde aynı işçi ile ilgili olarak özürlü işçi teşviki, 18-29 yaş arası erkek ve 18 yaşından büyük kadın işçilere yönelik teşvik ile beş puanlık prim indirimi teşvikinden sadece birisinden yararlanılabileceği anlamına mı gelmektedir?
Konu hakkındaki görüşlerinizi bekliyorum.

Evet çalışan bazında sadece biri seçilecek.

18-29 yaş arası prim teşviğinden faydalanıyorken zaten % 100 işveren prim desteği sözkonusu yani ilk yıl için herhangi bir ödeme yapmıyoruz.Aynı işçi için bu durumda zaten + % 5'lik bir indirim hakkı kaybından söz edemeyiz sanırım.
2. sene ise aynı işçi için teşvikten faydalanmasak sadece % 5 teşvik kapsamında % 80 , tabi ki biz 2.sene % 80 + % 5 olsun diyorsak bunada pes diyelim :)

SOSYAL SİGORTALAR İL MÜDÜRLÜĞÜNE ..............

Müdürlüğünüzün .................................................... sicil numarasında kayıtlı bulunmaktayım.
4447 Sayılı Kanununun geçici 7 nci maddesinde öngörülen işveren hissesi sigorta primi teşvikinden yararlanmak istiyorum. Anılan madde öngörülen niteliklere sahip sigortalı işçiyi 01.09.2008 tarinde işe almış ve işyeri yönünden gerekli şartları taşıdığımızdan dolayı, bu hususta gerekli işlemlerin yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

Saygılarımla...
..........................................

ADRES : ................................
..............................

Ek 1 : Sigortalı İşe Giriş Bilgirgesi
Ek 2 : Sigortalı Hizmet Dökümü

bu dilekçeyle bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumuna başvuruyorsunuz ve ssk da şifre işlemlerine bakan supervizor, e-bildirgede sizin kullanıcı sayfanıza özel bir onay kutusu ekliyor, bahsi geçen işçinin pek tutarını girerken bu kutuyu işaretleyip öyle kesiyoyorsunuz. ben bu dilekçeyle başvurdum onaylandı dilekçe

ACİL CEVAP LÜTFEN

Şirketimizde çalışan personel 31/03/2007 tarihinde askerlik nedeniyle ayrılmıştı. Askerliğini yaptı ve geldi. Şimdi yeniden şirketimizde çalışmaya başlayacak. 1987 doğumlu. Bence teşvikten yaralanacak gibi geliyor. Sizce yaralanabilir mi?

tabiki yararlanabilir, kriterleri 2008 yılında hiç sigortalı olmaması. sigortalı olmaması nedenleriyle ilgili bilgilendirme yapılmamış zaten.

SGK ya dilekçe, teşvikten yararlanacak her yeni işe giren sigortalı için mi verilecek,bilgisi olan yardım edebilir mi.Ayrıca ortlama bulunurken işyeri bazında mı yoksa toplam sayı mı alınacak.