zirve

"İşveren Tarafından Zorunlu Nedenlerle Ve Tutukluluk Nedeniyle Fesih" Sebebiyle İlgili ?

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
Merhaba arkadaşlar.Bizim bir işçimiz var sigorta girişini 21.09.2013 olarak yaptık ve işe başladı.

Bu kişi bizde işe başlamadan önce bir kavgaya karışmış ve para cezasına çarptırılmış.Bu parayı ödemediği için işçiyi jandarma gelip aldı ve şuan hapiste.İşciyi 27.09.2013 tarihinde gelip aldılar.Ne zaman içeriden çıkacağı belli değil.

Biz bu işçinin çıkışını yapmak istiyoruz.Sebep olarak "İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih" seçeneğini kullanacağım.Yaptığım şey doğru mudur ? İleride bununla ilgili bir sıkıntıyla karşılaşırmıyız SGK açısından ? Birde işçiye maaşı dışında ihbar tazminatı falan ödememiz gerekiyormu bu sebeple çıkış yaparsak ?

Daha önce hiç karşılaşmadık böyle bir durumla.İzleyeceğimiz yol ne olmalıdır tam olarak ?
 
Üyelik
5 Nis 2013
Mesajlar
77
Konum
.....
İşçiye hazırlayıp imzalatmış olduğunuz iş sözleşmesinde deneme süresi yer almakta ise henüz işçinin deneme süresi dolmadığından "01-Deneme Süreli İş sözleşmesinin İşverence Feshi" ile çıkışını yapabilirsiniz kanaatini taşımaktayım.
İşçinin tutukluluk nedeniyle iş akdini fesih etmek için işçinin ihbar öneli kadar süre bekleyerek(sizin işçinizin 2 hafta ihbar süresi bulunmaktadır) bahsetmiş olduğunuz şekilde çıkışını yaparak herhangi bir tazminat ödemek zorunda kalmazsınız(kıdem hak kazanmadığından). Yukarıda da bahsettiğim gibi deneme süresinde fesih seçeneğinin daha mantıklı olduğunu düşünmekteyim. İyi Çalışmalar.
 

Rietveld

Tanınmış Üye
Üyelik
6 Eyl 2010
Mesajlar
3,398
Konum
Lüleburgaz
O zaman bu 2 haftalık ihbar süresincede devamsızlık tutanağı hazırlayıp eksik gün göstericez.Çalışmıyor çünkü.

Deneme süresi yok sözleşmede.O şekilde yaparsak sorun yaşayabiliriz belki.
 
Üyelik
5 Nis 2013
Mesajlar
77
Konum
.....
Göz altına alındığına-tutulduğuna dair evrak alabilirseniz daha iyi olur. Hazırlayacak olduğunuz her gün için gelmediğine dair tutanaklarda da bu belgeye atıf yaparak eksik gün nedenini "04-Göz Altına Alınma" olarak kuruma verebilirsiniz.
 
Üyelik
1 May 2014
Mesajlar
30
Konum
denizli
arkadaşlar bi sorum olacak işçi 1 yılı tamamlamamış geçmişte işlediği suç nedeniyle tutuklandı 2 yıl hapis yedi ben bu adama ihbar tazminatı ödeyecekmiyiz (suçu işle alakalı olmadığı için)
 
Üyelik
21 Şub 2015
Mesajlar
45
Konum
İZMİR
Ödemenize gerek yoktur. Dayanak olarak aşağıdaki kararın detaylarını inceleyebilirsiniz.

9. Hukuk Dairesi

E. 1994/3683,K. 1994/3048,T. 1.3.1994

Tutukluluk nedeniyle iş sözleşmesinin feshi

İhbar ve kıdem tazminatı

Özet: Davacının hizmet akti, işyeriyle ilgili olmayan bir suçtan dolayı tutuklanması üzerine devamsızlıktan feshedilmiştir. Davacının işyeri dışında işlediği bir suçtan tutuklanarak işe devam edememesi İş Kanunu'nun 17/III. maddesinde öngörülen işçinin şahsına bağlı zorunlu sebebi oluşturur. Bu nedenle, iş aktini fesheden işveren ihbar tazminatı ile sorumlu tutulamaz. Dairemizin yerleşmiş içtihatları da bu doğrultudadır. O halde, ihbar tazminatına ilişkin isteğin reddine karar verilmelidir.
 
Üyelik
1 May 2014
Mesajlar
30
Konum
denizli
cevap için tşk. ama ben çıkış maddesi olarak 27.madde den çıkış yaptım bu durumda ihbar ödemem gerekir mi peki
 
Üyelik
21 Şub 2015
Mesajlar
45
Konum
İZMİR
27 nolu kodu seçerek olması gerektiği gibi yapmışsınız. Herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yok.
 
Üyelik
1 May 2014
Mesajlar
30
Konum
denizli
çok teşekkür ediyorum yardımız için ama tutuklu olan işçinin eşi ssk - işkur ve avukata sormuş onlarda öndenmesi gerekir demişler
adam 9 aylık çalışan 2 yıl hapis cezası var : 20.03.2015 tarihinde işyerinden gelip tutukladılar bende 20/03 de çıkış yaptım madde 27 seçerek
bu durumda yaptığım işlem doğrumu
 
Üyelik
21 Şub 2015
Mesajlar
45
Konum
İZMİR
yok bu işleminiz yanlış olmuş. İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde oluşacak olan devamsızlığın ihbar süresini geçmesi gerekmekte. Yani 9 aylık bir çalışanın 4 haftalık bir ihbar süresi olduğunu göz önüne alırsak; 20.03.2015 tarihinden itibaren 4 haftalık sürenin geçmesini beklemeniz ve 17.04.2015 itibariyle 27 nolu kodu seçerek ayrılış bildirgesini vermeniz gerekirdi. Bu durumda bildirgeyi iptal etmek lazım ancak iptal etmek için 10 günlük süre geçti. Ancak SGK dün "Kanunen verilmesi gereken son tarih 31.3.2015 olan sigortalı işe giriş ve sigortalı işten ayrılış bildirgelerinin verilme süresi 7 Nisan 2015 gün sonuna kadar uzatılmıştır" şeklinde duyuru yayınladı. Siz bir deneyin bildirgeyi iptal etmeyi. Eğer olmazsa kuruma bir dilekçe yazarak bildirgenin iptal edilmesini isteyin.

Dilekçe şöyle olabilir;

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
........... Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü
.......... Sosyal Güvenlik Merkezi’ne
.........

Müdürlüğünüzde x xxxx xx xx xxxxxxx xxx xx xx sicil numaralı dosyada işlem görmekteyiz., .../…/201 tarihinde işten çıktığı gerekçesiyle ……………… tarihinde e-sigorta yoluyla işten çıkış bildirgesi verilen ……………….. TC Kimlik Numaralı………………….. isimli sigortalımız işten çıkmamış olup bildirim sehven yapılmıştır.
İşten çıkış tarihi üzerinden 10 günden fazla süre geçtiği için sehven verdiğimiz işten çıkış bildirgesini e-sigorta yoluyla iptal etmemiz mümkün olmadığı dikkate alınarak hatalı verilen işten çıkış bildirgesinin Müdürlüğünüzce iptal edilmesini;
Arz ederiz.
 
Üyelik
1 May 2014
Mesajlar
30
Konum
denizli
yardımlarınız için çok teşekkür ederim bildirgeye girdim iptal etme butonu aktifti iptal etsem ceza yermiyim acaba
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,766
Konum
ankara
çok teşekkür ediyorum yardımız için ama tutuklu olan işçinin eşi ssk - işkur ve avukata sormuş onlarda öndenmesi gerekir demişler
Düşüncem gerekmez.
Bu noktada olayımız "işyeri ile ilgili olmayan bir suçtan dolayı tutuklanan işciye ihbar tazminatı"ödenir mi?noktasında toplanmaktadır.
a-konumuz yönünden önce M.17 de "Bildirim şartına uymayan taraf,bildirim süresine ilişkin ücret tutarında tazminat ödemek zorundadır"şeklindedir.ANCAK olayımızdaki işcinin bu durumu(yani tutuklanması)karşısında işverenin esasen tarafların biribirilerine ihbar süresi vermeleri imkanı ortadan kalkmakta,
b-M.25/IV e göre bu durum yani tutukluluk nedeniyle devamsızlık işcinin hizmet süresine bağlı olarak,bildirim süresini de aşıyor/aşmış ise yine ihbar gerekmez AMA aşmadan fesih yapılmışsa gerekir,
düşüncesindeyim.
 
Üyelik
1 May 2014
Mesajlar
30
Konum
denizli
dediğiniz gibi sgk ya gittim bizim yapacak bişeyimiz yok bildirim süresi geçmiş dediler biz müdahale edemeyiz dediler. şimdi benim bu durumda yapacak bişeyim yok galiba ihbar ödeyecekmiyim
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,766
Konum
ankara
Şahsi düşüncem;
-Tutukluluk süresince sözleşme askıdadır,
-madde hükmüne göre de işverenin fesih hakkı,bildirim süresini aşması halinde doğar,
-bildirim süresi aşılmış olmasına rağmen, sözleşme feshedilmemiş ise sözleşmenin askı hali devam ediyor demek,
-aski hali de işci lehine bir uygulama,
-bildirim süresi aşılmış yani zamanında fesih yapılmamış olsa da değişen bir şey olmaz,
tüm bu bilgiler ve yukarıdaki iletime göre ihbar ödemek zorunda değilsiniz.
(not.noksan veya yanlışımız var ise lütfen müdahil olalım...)
 
Üyelik
1 May 2014
Mesajlar
30
Konum
denizli
kafam karıştı iyice ne yapmalıyım peki sistemden iptal etsem bugün 13.gün ceza verim ssk iptal edemeyiz diyor dava açsınlar diye mi bekleyeceğim yoksa şuan izleyecek yol varmı
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,766
Konum
ankara
20.03.2015 tarihinde işyerinden gelip tutukladılar bende 20/03 de çıkış yaptım
bu işleminiz yanlış olmuş. İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde oluşacak olan devamsızlığın ihbar süresini geçmesi gerekmekte.
Bu noktada olayımız "işyeri ile ilgili olmayan bir suçtan dolayı tutuklanan işciye ihbar tazminatı"ödenir mi?noktasında toplanmaktadır.
b-M.25/IV e göre bu durum yani tutukluluk nedeniyle devamsızlık işcinin hizmet süresine bağlı olarak,bildirim süresini de aşıyor/aşmış ise yine ihbar gerekmez AMA aşmadan fesih yapılmışsa gerekir,
Evet hata etmişsiniz,bu durumda malisef ödemeniz gerekecek.
 
Üyelik
1 May 2014
Mesajlar
30
Konum
denizli
şimdi başka bişi daha okudum sgk işten ayrılma bildirgesini zamanında vermeme için idari para cezası uygulanır yazıyor iptal için ceza yok deniyor ayrıca ssk pirim bildirgesi verilmediğim için işçinin çıkış yazmayacak e-bildirgede bu durumda ben bu çıkışı iptal etsem 17.04.2015 tarihinde çıkış yapsam olmazmı (anlatabildim mi bilmem)
 
Üst