İşvereni Şikayet Ve Haksız Fesih

Arkadaşlar,
Özel bir şirkette alüminyum ustasıyken müdürün takıntısı yüzünden boyahaneye verildim ve haklarımı bilmediğim için gittim ama daha sonra alo 170 e şikayet ettim müfettiş geleceği söylendi ama 20 gün sonra başka bi bölüm gerekçe gösterilerek bölüm değişikliğini kabul etmedim diye sözleşmem fesh edildi.bölge müdürlüğünden çıkan karar hasız çıkartıldığım ve tazminatımın ödenmesi yönünde fakat işyeri beni ve bölge müdürlüğünü kararından dolayı mahkemeye verdi ilk duruşma görüldü .Bakanlığın avukatıda geldi, hakim bana harçı yatır tanık listeni 2 haftaya kadar ver dedi .bakanlığın avukatı karşı dava açmama gerek olmadığını yeni kanuna göre bu TESPİT davasının zaten kıdem ve ihbar tazminatı davası olduğunu ve ister kendin ya da avukata vekalet verebileceğimi söyledi konuştuğum avukatlar tazminatın 10 bin civarı olduğu için davayı almak istemiyorlar bu yüzden davayı kendim devam edicem tanık listesi örneği ve nasıl bi ol izlemem gerekiyor.

Ynt: İşvereni şikayet ve haksız fesih

Sn.Mrtatm.
Öncelikle geçmiş olsun.
Daha sağlıklı karar verebilmek için şikayetiniz üzerine inceleme yapılmış olduğuna göre ,ÇSGB-bölge müdürlüğü nden çıkan Karar ı bizimle paylaşabilirmisiniz

Anlamaya çalışalım.Tek taraflıda bakmayalım.
Öncelikle belirtelim ki haklı şikayet sözkonusu ise bu nedene bağlı olarak işveren fesih işlemi yapamaz yapsa da haksız olur.Tahminim "usta"olmanız nedeniyle tarafınıza tebliğ olunan yeni görevi(boyahaneye eleman olarak verilmeyi)uygun değil ise kabül etmemeniz doğal.Bu durum "iş ve sözleşme şartlarında esaslı değişiklik"niteliğindedir.Zaten kabül etmemişsiniz bu takdirde işverenin bu nitelikde ki konuda tek taraflı değişiklik önerisinin tarafınızdan kabül edilmemesi sonucunda işveren bu sebeb veya başkaca bir sebeb ileri sürerek sözleşmenizi feshetmiş ,kendince edebilir,ettiği andan itibarende bu fesih işlemi hüküm ve sonuçlarını doğurur.
Nitekim şikeyetiniz üzerine inceleme yapılmış ve siz haklı görülmüşşsünüz ancak işveren bu rapora yargıya başvurarak itiraz etmiş,edebilir.
Sn.Hakim tanıkların ifadelerine başvurmak istemiş,mutlaka işverende tanık dinletecek(bu noktada tanıkların beyanları birbriyle çelşirse hakim tanıkların ifadelerine itibar etmeyebilir)Bu nedenle şahitlik yapacak aynı yerde çalışan 2 veya 3 çalışanın süresi içinde ismini vermeniz(isim-ikamet adresleri-işyeri adresi)yeterli olur.
Not.Bakanlığın raporunda yeterli bilgi ve belgenin olduğu kanaatindeyim

"İŞ VE SÖZLEŞME ŞATLARINDA ESASLI DEĞİŞİKLİK" içeren hususlar genelde İŞCİ nin;
A.Ücret ve kazanılmış hakları üzerinde,
B.Mesleği ve/veya ustalığı,
C.Konumuna(statüsüne)
AYKIRI olarak yapılmaktadır diyebiliriz.
Bu olayda da anlaşılan, ilgilinin mesleği-ustalığı ön plana çıkmaktadır,bu nedenle de işverenin değişiklik önerisi,
işci tarafından uygun görülmemiştir.

Davaya kendiniz devam edemezsiniz. Bu iş öyle hesaplama kadar basit bir işlem değildir. davanın çok uzun teknik ayrıntıları olabilir.
Eğer İstanbulda iseniz davanızı alacak bu işlerde uzman bir avukat tavsiye edebilirim.

Sn.Nguroy haklı,katılıyorum.
Zaman zaman ifade ettiğimiz üzere,HER OLAYIN KENDİNE ÖZGÜ ŞARTLARI SÖZKONUSU OLMAKTADIR.Gerek bu olay, gerekse diğer olay(soru)larda dikkat edilmesi gereken,verilecek cevapların genel ifadeler ile cevaplanmasından ziyade,her bir olay-konu hakkında işin esasına,süreçlerine bakarak sınırlı olarak ihtiyatla yaklaşmakta fayda var.
Basit gibi gözüken bir çok olay-dava da, ayrıntıların davanın seyrini değiştirdiği, dolayısıyle beklenmedik Karar lar ile karşılaşıldığı görülmektedir.Özellikle Karar incelemelerine baktığımızda bu durumlar daha net anlaşılmaktadır.

bir de işçinin davayı kaybetmesi durumunda iş kanunu 96 md ikinci parağrafından dolayı 107/1-b md belirtilen 10.874 TL cezayla karşılaşma ihtimali de varken...

Tabi münkün olabilir.Bu nedenle çalışanlarımızın bu duruma özen göstermesinde fayda var.
(Ancak, sn.Mrtatm olayında bu durum sözkonusu değil, zira çsgb raporu nda ilgili haklı görülmüş.)

şeref aydemir ' Alıntı:
... (Ancak, sn.Mrtatm olayında bu durum sözkonusu değil, zira çsgb raporu nda ilgili haklı görülmüş.)
Çalışan mahkemede kaybeder ise çsgb iş müfettişini yanıltmış olmaz mı?

Genel de dediğiniz doğru, müfettişlerin denetim-teftişi esnasında M.96/2 gerçekleşmişse mümkün .Ancak bu olaydaki işcinin bu şikayetinden M.96 ikinci fıkrasına uyan birr durumun ortaya çıkacağını sanmıyorum. işcinin şikayetinin doğruluk payı var,var olan bu duurm zaten müfettişlik tarafından kabül edilmiş.Aleyh de karar çıksada konu 96/2ye girmez.107/I-b ise işveren ve vekiline uygulanır şikayetci işcinin 107 de bi dahli yok diye düşünüyorum

Pardon ama, 107.madde de para cezası uygulanabilecek muhatap açıkça belirtilmiş.

''MADDE 107. - (Değişik: 23/1/2008 ? 5728/500 md.)

Bu Kanunun;

a) 92 nci maddesinin ikinci fıkrasındaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen,

b) 96 ncı maddesindeki yasaklara uymayan,

işveren veya işveren vekiline sekizbin Türk Lirası idarî para cezası verilir.

İş müfettişlerinin bu Kanundan veya diğer kanunlardan doğan her çeşit teftiş, denetleme yetki ve görevleri gereğince görevlerinin yerine getirilmesi sırasında, görevlerini yapma ve sonuçlandırmaya engel olan kimselere, fiil suç oluşturmadığı takdirde, sekizbin Türk Lirası idarî para cezası verilir.''

Bir engelleme yoksa, bu ceza işçiye nasıl verilebilir ki?

Sn.Keremcem konuya genel manada açıklık getirmiş haklıdır.
Sn.G705 ise sadece M.96/2ci fıkrası"işcilerin çalıştıklar ve ayrıldıkları işyerleriyle işverenleri hakkında......."maddenin bu cümlesinden haraeketle,işcinin bu şikayeti sonucu işyeri ve işverenin haksız yere kötü duruma düşmesi-düşürülmesi halinde, işverenin kendi maduriyetinin giderilmesine yönelik bu işci hakkında yapacaklarını ifade etmek istemiş isede bu durum M.107/1-b ye girmemektedir(Dikkat M.96/2 de"ve" ile devam eden iki cümle var,burada 1ci cümlenin karşılığı yok ve ayrı bir konudur)
Esasında M.96 ve buna bağlı olarak M.107, İK.nunun "Çalışma Hayatının Denetim ve Teftişi" ile"İdari Ceza Hükümleri"bölümlerine aittir ve burada muhatap işyeri,işveren veya vekili dir.
M.96 "işci ve işverenin sorumluluğu"başlığı altında düzenlenmiş olup, 2ci fıkradanda işveren sorumlu tutulmuştur.(sn.Keremcem haklıdır)
Sn.G705 ise yukarıda ifade ettiğim gibi M.96/2 nin birinci cümlesine istinaden görüşünü beyen etmiş olup bende konunun bu kapsama girmediğini,burada da tekrar ediyorum ki maddenin ilk cümlesi ve bu konu dışında,işcinin işveren aleyhine asılsız ithamları karşısında ve teftiş esnasında da işci ,işvereni aleyhine gerçekten asılsız beyanlarda bulunmuş işverende zarar görmüş ise işverenin de bu durumdan ayrıca zararının tazmini yönünde davacı olabileceği kuşkusuzdur.

g705 ' Alıntı:
bir de işçinin davayı kaybetmesi durumunda iş kanunu 96 md ikinci parağrafından dolayı 107/1-b md belirtilen 10.874 TL cezayla karşılaşma ihtimali de varken...

g705 ' Alıntı:
şeref aydemir ' Alıntı:
... (Ancak, sn.Mrtatm olayında bu durum sözkonusu değil, zira çsgb raporu nda ilgili haklı görülmüş.)
Çalışan mahkemede kaybeder ise çsgb iş müfettişini yanıltmış olmaz mı?
Ard arda sn.g705 ten gelen bu 2 yorum, açıkçası bana garip geldiğinden kurcalamak istedim biraz da konuyu.

Her davayı kaybetme ihtimali elbette var.( %1 ihtima bile olsa kaybetmek, sonuçta 2 ihtimal var, ya kazanır ya kaybeder.. yani aslında ihtimal %1 değil %50 :) )

ÇAlışan davayı kaybetmiş olsa müfettişi yanıltmış demek değilmidir?
Değildir,
sonuçta müfettiş şikayet üzerine aldığı bilgilerle , işyerindeki belgelerle araştırır. İşi o, işyerindeki inceleme sonucunda vardığı sonuç çalışanın haklılığı olsa da, o karar bazen tek başına çalışanın haklılığını desteklemeye yetmeyebilir ve davayı kaybedebilir de. Ama davayı kaybedersen, bir de üzerine suçlu çıkıp ceza ödersin hııııı tarzı bir yaklaşım bence çok doğru değil,

keremcem ' Alıntı:
ÇAlışan davayı kaybetmiş olsa müfettişi yanıltmış demek değilmidir?
Değildir,
Haklısınız.
Zira müfettişi yanıltmanın göstergesi, davayı kazanmak / kaybetmek değildir. Buradaki somut olayla ilgisi yok; ancak bu işçi teftiş esnasında örneğin sahte bilgiler / belgeler ya da şahitlerle müfettişi yanıltırsa "müfettişi yanıltmış" sayılmaz mı?

senoleker ' Alıntı:
.. Buradaki somut olayla ilgisi yok; ancak bu işçi teftiş esnasında örneğin sahte bilgiler / belgeler ya da şahitlerle müfettişi yanıltırsa "müfettişi yanıltmış" sayılmaz mı?
Demek istediğimde buydu. İyi bir beyin fırtınası olmuş.

herkese hayırlı akşamlar öncelikle yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum.İnternet im olmadığından geç cevap verdiğim için özür dilerim.benim olay gebze de bilinen büyük bi reklam fabrikasında oldu. ben 10 senedir tabela, harf,cephe,üzerine alüminyum ustasıyım ve şu an çalıştığım fabrikada ustabaşıyım,fabrikada zamlardan ötürü genel huzursuzluk olduğu için bir kaç defa genel toplantılar yapıldı ve konuştuğum için göze battım . müdür ,yardımcısını yanıma göndererek baskı yapmaya başladılar nerdeydin ,nere gittin gibi sorular ve sonunda seni boyahaneye veriyoruz dendi açıkcası bi an gözüm karardı ama çoçuklarımı düşünerek sessizce gittim ve fabrikada duyuldu, müdürde biliyordu artık geri dönüşüm yoktu ve herkesin gözünde küçük düşmüştüm.alo 170 i aradım durumu anlattım bilgi aldım ve insan kaynaklarına çıkarak bana yapılan yasal olmadığını söyledim.onlarda son zamanlarda çok sorunlu olduğumu o yüzden müdürün bana karşı tavır aldığını anlattılar ve alo 170 i tekrar aradım ve beni boyahanede çalıştırdıklarını anlattım ihbar olarak kabul edilmesini istedim ve 3 gün sonra çıkan karar 24. maddeden fesih hakkım olduğu ve müfettişin geleceği bildirildi.bu arada 10 günüm geçmişti boyahanede ,bi çok arkadaş bana kızmaya başladı niye kabul ettin bugün sana yarın bizede yaparlar ama sen karşı çıksaydın böyle birşey olmaz diye bende dayanamadım şikayet ettiğim söyledim ve hızımı alamadım çıktım insan kaynaklarına söyledim,kendi ipimi kendim çektim belki ama psikolojim çok bozulmuştu.insan kaynaklarından 2 gün sonra çağırdılar ve yönetimin beni ağır metal bölümüne verdiğini ve önüme koyulan bölüm değişikliğini kağıdını imzalamam gerektiği söylendi bende alüminyum ustası olduğumu ve beni demirhanede yıpratılmak istendiğimi ve demirhaneye bakan müdür yardımcısının aynı kişi olduğunu vede müfettiş gelmeden önce imzamın alınmaya çalışıldığı için imzalamadım.boyahanede 20. gün çağrıldım ve sözleşmemin fesh edildiği,bölüm değişikliğini kabul etmediğim, amirlere saygısız davrandığım yazıyordu.imzalamadan çıktım noterden ihtar çektim ödenmesi için , izmit bölge müdürlüğüne gittim şikayetim olduğunu söyledim ve bi şikayet daha ettim .1 ay sonra gelen yazı fabrikadan haksız çıkartıldığım ve tazminatımı işverenden isteyebileceğim ve yargı yolunun açık olduğu ,fabrikayı aradım tazminatımı verilip verilmiyeceğini sordum,hayır dendi bende biraz beklemeye geçtim bir gün mahkemeden yazı geldi ,fabrika hem beni hemde ç. bakanlığı bölge müdürlüğünü mahkemeye vermiş.mahkemeye çıktım geçen hafta hakim 2 hafta var tanık listeni ve harcı yatır mart 9 duruşma dedi.fabrikanın ilk verdiği tanık listesi şef ve formen ,Artık sürekli başka bölümlerden özellikle boyahaneye adam vermeye başlamışlar şimdilik 3 kişi daha tazminatsız kovulmuş gitmedi diye,fabrika mahkemeye verdiği delil listesinde bölüm değişikliğini kabul etmediğim kağıdı müdürlere imzalatmış altına daha sonra kalemle not düşmüş geçici süreyle boyahaneye vermişdik diye olayların gelişmesi bu yönde not:ayrıca fabrikada taşeronluk sistemide var biraz uzun oldu kusura bakmayın.

mrtatm ' Alıntı:
...bi çok arkadaş bana kızmaya başladı niye kabul ettin bugün sana yarın bizede yaparlar ama sen karşı çıksaydın böyle birşey olmaz diye
O size kızan, yarın aynı uygulamanın kendilerine de yapılabileceğini görebilen arkadaşlarınızın ve aynı şekilde tazminatsız çıkartılan diğer arkadaşlarınızın şahitlik etmesini sağlayabilirseniz , daha fazlasına ihtiyacınız olmayacaktır.
yol yöntem bilgi eksikliğiniz nedeniyle olası hak kaybına uğramamak için, bir avukatla davanızı takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır hatırlatmak isterim. ;)

yorum yaptığınız için teşekkür ederim.öğrenmek istediğim şu bana ve bakanlığın kararına açılan dava TESPİT davası yalnız şimdi bakanlığın avukatı diyorki yeni kanuna göre şu an bu dava tazminat davası oldu ve karşı dava açmana gerek yok dedi harcı ve şahit listeni ver ve davaya ya kendin yada avukata vekalet ver devam etsin diye söyledi . avukatın yanına gittim fakat avukat masrafaları ver karşı davayı açalım dedi bende bakanlığın avukatının söylediklerini söyledim karşı dava açmaya gerek yokmuş zaten yeni kanuna göre açılmış saylıyormuş dedim .bu sefer avukat geri çekildi davayı almak istemediğini ima etti yoğunluğundan dolayı bende teşekkür ettim çıktım.bunla ilgili yorumlarınız varsa sevinirim.

Sn.Mrtatm.
Tavsiyem sn.Nguroy unda dediği gibi bu davayı bir avukat ile birlikte yürüymenizdir.Belki yürütebileceğinizi düşünüyor yada daha az masraf olsun diyebilirsiniz.
ANCAK,her ne kadar haklılığınızı sn.müfettişlik ortaya koymuş (benimde düşüncem kazanma ihtimaliniz yüksek)isede,bu dava % 100 lehinize sonuçlanacak demek kolay olmasa gerek.
Taşeron konusunun bu olayla fazlaca ilgisi yok.
Esas konu"İŞ VE SÖZLEŞME ŞARTLARINDA ESASLI DEĞİŞİKLİK"dir.Öncedende bu noktaya açıklık getirmiştim.

Arkadaşlar geçen sene baya yardımcı olmuştunuz ve aldığım bilgilerle avukatsız devam ettim ve sonunda mahkeme bitti bugün itibari ile yargıtay mahkeme kararını onadı ve işyeri kaybetti.Ben tazminatımı nasıl hesaplarım işe giriş 14.05,2007 ,çıkış 03.04.2011 Brüt maaşım 1,537
Öğrenmek istediğim şimdi ne yapabilirim işe iade açmadım çektiklerim malum ama atılan iftiralar yalan beyanlar var ve hiçbirinin karşılığı yoktu mahkemede ne yapabilirim.