zirve

İşyeri Açılışında Ruhsat Başvuru Süresi Ne Kadardır.?

Üyelik
5 Şub 2010
Mesajlar
171
Konum
İSTANBUL
merhaba arkadaşlar, işyeri açılışlarında belediyeye ruhsat başvurusu için belli bir süre var mıdır?
 
Üyelik
10 Ara 2009
Mesajlar
989
Ynt: İşyeri açılışında ruhsat başvuru süresi ne kadardır.?

mali müşavirim ve belediye işlerinin takibini yapıyorum demeyim mümkünse.
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,621
Konum
İstanbul
Ynt: İşyeri açılışında ruhsat başvuru süresi ne kadardır.?

Hayırlı geceler öncelikle :)
Normal işyerlerinin belediye ruhsat müracatıyla ilgili kanunda zorunlu tutulan herhangi bir süre yok. Normalde bizler belli sektörler dışında (örneğin sağlığı ilgilendiren büfe,lokanta vb.dışında) belediyelere de ayrıca müracaat etmeyiz.Belediyeler zaten rutin kontrollerinde ruhsat talebinde bulunmak için gerekli yazıları bırakırlar ve en kısa sürede ruhsat işlemine başlamamızı isterler. Verdikleri de genelde tam ruhsat değildir,çoğu geçici ruhsat dediğimiz işyeri açma izin belgesi verir. Ruhsat için belli bir süre veya ceza olmamakla birlikte ruhsat müracaatında ilk aranan evrak, çevre temizlik vergisi dediğimiz ÇTV makbuzudur.İŞte bu makbuz işyeri açılışında ödenmezse ruhsatın çıkarılacağı zamanda (diyelim 2 yıl sonra) açılş tarihi itibari ile cezalı ödenir. Kısaca siz ruhsat çıkarmayacak olsanız bile (zorunlu dahi tutulmasanız bile) açılış akabinde ÇTV ve ilan reklam vergisi (tabela) için müracaat edin.En azından bunlarla ilgili cezayla karşılaşmayın.Saygılar.
 
Üyelik
16 Ağu 2016
Mesajlar
1
Konum
Istanbul
Tahsin Bey Merhaba,
Mukellefiyetsiz sube adres degisikliginde (sihhi isyeri), tekrardan ruhsat cikarmak gerekli midir?
Tesekkurler,
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,621
Konum
İstanbul
Selamlar
Hiç kendi yorumumu katmadan direkt yönetmelik maddesini yazarsam sanırım daha iyi anlarsınız.

İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARINA İLİŞKİN YÖNETMELİK
.....
Madde 8- Ruhsatta belirtilen faaliyet konusu ve adresin değişmemesi kaydıyla işyerinin devredilmesi halinde,
devralan kişinin başvurusu üzerine dosyadaki bilgi ve belgeler esas alınmak suretiyle yeni işletmeci adına tekrar ruhsat
düzenlenir.
(Ek fıkra: 12/3/2012-2012/2958 K.) Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri ile gayrisıhhî müesseseler hariç olmak
üzere, sıhhî işyerleri için adresin değişmemesi kaydıyla faaliyet konusunun değiştiği durumlarda ruhsat başvurusunda
bulunulması halinde, dosyadaki bilgi ve belgeler esas alınarak yeni faaliyet konusu ile ilgili şartlar karşılanmak kaydıyla
başvuru sahibi adına tekrar ruhsat düzenlenir.

İşyerine yeni ortak alınması veya ortaklardan birinin ayrılması durumunda yeni ruhsat düzenlenmez.

İşyerinin başka bir adrese nakledilmesi halinde yeniden ruhsatlandırılması esastır.

Mahalle, cadde, sokak ve benzeri yerlerin isim veya numaralarının değişmesi nedeniyle aynı işyeri için yeni ruhsat
düzenlenmez. Ruhsatta yer alan bilgiler güncellenir.

İşyeri sahibinin ölümü halinde, yeni ruhsat düzenlenmeksizin kanunî mirasçıları adına eski ruhsatın intibakı yapılır.

Ruhsatın yenilenmesi veya intibakı gereken hallerde yetkili idareye en geç üç ay içinde müracaat edilmesi zorunludur.
Bu süre mirasçılar için altı ay olarak uygulanır. Süresi içinde müracaat yapılmadığının yetkili idarelerce tespiti durumunda
tespit tarihinden itibaren onbeş günlük süre verilir. Bu süre sonunda ruhsat yenilenmediği veya intibak yaptırılmadığı haller de
ruhsat iptal edilir.

******
 

bil_gin

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
1,013
Konum
İstanbul
Bu noktada şöyle bir sorunla karşılaştım. Bir mükellefim hisseli olarak sahip olduğu bir bina için çürük raporu alıp binanın yıkılmasını istiyor. Diğer hisse sahibi kişi ile yapmış olduğu görüşmelerde ne karşı taraf tüm hisseyi alıyor ne de kendi hissesini mükellefimize satıyor. Belediyeden kentsel dönüşüm ile ilgili olarak gerekli evraklardan olan emlak beyanını almak istediğimizde bize borç durumunu kontrol etmeleri gerektiğini söylediler.
Mükellefimizin şuan kiracısı olan şahsın daha önce babasının adına alınmış ruhsatı varmış ve belediyede bu kişinin ismi kayıtlarda gözükmüyor. Şimdi biz çevre temizlik vergisi konusunda nasıl yol izlemeliyiz? Şu an tahakkuk etmiş herhangi bir borç gözükmüyor lakin belediye sanırım eğer kişinin durumunu netleştiremezse bu bedeli isteyecek. Yeni af yasasının kapsamına bu şekilde hesaplanacak ÇTV dahil olur mu?
 

demiral

Tanınmış Üye
Üyelik
16 Eki 2010
Mesajlar
2,246
Konum
İSTANBUL
Bu noktada şöyle bir sorunla karşılaştım. Bir mükellefim hisseli olarak sahip olduğu bir bina için çürük raporu alıp binanın yıkılmasını istiyor. Diğer hisse sahibi kişi ile yapmış olduğu görüşmelerde ne karşı taraf tüm hisseyi alıyor ne de kendi hissesini mükellefimize satıyor. Belediyeden kentsel dönüşüm ile ilgili olarak gerekli evraklardan olan emlak beyanını almak istediğimizde bize borç durumunu kontrol etmeleri gerektiğini söylediler.
Mükellefimizin şuan kiracısı olan şahsın daha önce babasının adına alınmış ruhsatı varmış ve belediyede bu kişinin ismi kayıtlarda gözükmüyor. Şimdi biz çevre temizlik vergisi konusunda nasıl yol izlemeliyiz? Şu an tahakkuk etmiş herhangi bir borç gözükmüyor lakin belediye sanırım eğer kişinin durumunu netleştiremezse bu bedeli isteyecek. Yeni af yasasının kapsamına bu şekilde hesaplanacak ÇTV dahil olur mu?

Sayın bil_gin,

Kusura bakmayı yazdıklarını defalarca okudum ama sorunuzu tam anlayamadım.Sanırım anlatmak istedikleriniz yazarken karışmış olabilir.
İlk başta mükellefinizin hissesi olduğunu bina için çürük raporu almak istediğinizi,daha sonrasında ise hisse mükellefinizin kiracısı olan şahsın diye ...... devam ediyor.Sanırım yazmak istedikleriniz karışmış sorunuzun içinde başka bir soruya geçilmiş yada ben öyle anladım.

Kısa olarak özetlerseniz yardımcı olabiliriz.
 

bil_gin

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
1,013
Konum
İstanbul
Sayın bil_gin,

Kusura bakmayı yazdıklarını defalarca okudum ama sorunuzu tam anlayamadım.Sanırım anlatmak istedikleriniz yazarken karışmış olabilir.
İlk başta mükellefinizin hissesi olduğunu bina için çürük raporu almak istediğinizi,daha sonrasında ise hisse mükellefinizin kiracısı olan şahsın diye ...... devam ediyor.Sanırım yazmak istedikleriniz karışmış sorunuzun içinde başka bir soruya geçilmiş yada ben öyle anladım.

Kısa olarak özetlerseniz yardımcı olabiliriz.

Haklısın karışmış biraz. Kısaca şöyle özetleyeyim. Belediyeden bir yer için emlak beyanını almak istiyorum. Belediyede benim borç durumumu kontrol ediyor ve emlak vergisinden borcumuz olmadığını ama çevre temizlik vergisi konusunda kiracıların kim olduğunu sordular. Ona göre ÇTV tahakkuku yapacaklarını ilettiler. Şimdi bu ÇTV benim mükellefimin adına tahakkuk ettirilirse af kanunu kapsamına dahil edilir mi? Öğrenmek istediğim nokta bu.
 
Üst