İşyeri kira geliri

şahsıma ait olan gayrimenkulu iş yeri olarak ticari bir işletmeye senelik olarak 39600 tl ye kiraya verdim. bununla ilgili gelir vergisi ödeyecekmiyim ödesem ne kadar öderim. ayrıca şahsım ltd şti. ortağıyım .birde firma 3 ayda bir stopaj ödeyecek olmasından dolayı gelir vergisinden yararlanabilirmiyim

Ynt: İşyeri kira geliri

- Evet.
- ?
- Kiracınızdan 2011 yılı kira stopaj listesi hazırlatın.

Yıllık 39.600 TL Brüt kiraya verdiğiniz varsayımı altında GMSİ beyanınız şu şekilde oluşacaktır:
Gayrisafi kira : 39.600,00
Götürü Gider : - 9.900,00
Net İrat : 29.700,00-TL
Diğer İnd. : - Bireysel emekllilik vb.
Vergi Matrahı: 29.700,00-TL
Vergi : 5.939,00-TL
Kiracının Ödediği Stopaj : -7.920,00-TL
İade Alınacak Gelir Vergisi : 1.981,00-TL

emansur ' Alıntı:
yıllık 2.800 TL lik istisna tutarının fazlasıyla üstünde tabiki evet

ayrıntılı bilgi için http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beyannamerehberi/2012kirageliri.pdf
Sayın emansur,
Soruyu dikkatlice inceleyiniz. Soruyu soran kişi Mesken demiyor. İşyeri diyor.
Sizin söylediğiniz istisna meskenlerde geçerli. İşyerlerin de Kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2011 yılı için 23.000 TL) geçmesi halinde beyanname verilecektir.

mohicans ' Alıntı:
emansur ' Alıntı:
yıllık 2.800 TL lik istisna tutarının fazlasıyla üstünde tabiki evet

ayrıntılı bilgi için http://www.gib.gov.tr/fileadmin/beyannamerehberi/2012kirageliri.pdf
Sayın emansur,
Soruyu dikkatlice inceleyiniz. Soruyu soran kişi Mesken demiyor. İşyeri diyor.
Sizin söylediğiniz istisna meskenlerde geçerli. İşyerlerin de Kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2011 yılı için 23.000 TL) geçmesi halinde beyanname verilecektir.

evet haklısınız sayın mohicans düzeltiğiniz için teşekkürler 2012 için 25.000 TL

cevaplarınız için teşekkür ederim ama ben ltd.şti. ortağıyım bununla alakalı bir sorun olabilirmi

Limited şirket ortağı olmanız hiç bir surette (GVK md.86/1-c deki özel şartların bir araya gelmesi hariç) gayrimenkul sermaye iradı mükellefiyetinizi etkilemez. Sizin elde ettiğiniz kira geliri zaten beyanname verme sınırını aşıyor. Limited şirketten ayrıca kar payı elde ederseniz, tutara göre bu kar payını da menkul sermaye iradı olarak yıllık gelir vergisi beyannamesine ilave etmeniz gerekebilir.

benim demek istediğim ltd.şti. ortağı olduğumdan dolayı kiracının ödeyeceği stopajından yararlanıp gelir vergisinden düşebilirmiyim

cem9 ' Alıntı:
benim demek istediğim ltd.şti. ortağı olduğumdan dolayı kiracının ödeyeceği stopajından yararlanıp gelir vergisinden düşebilirmiyim

Yanlış anlaşılmasın. Kiracınızın ödediği stopajı düşmeniz için şirket ortağı olmanıza gerek yok.

Ayrıca daha önce de dediğim gibi, kiracınızdan stopaj listesi isteyin

Sayın nisanlı yanlış anlaşılmasın demişsiniz. Ancak yanlış anlaşılmaya uygun olabileceği için bunu şöyle açıklayalım.
Kiracının ödediği stopajı Gelir Verginizden düşmek için Şirket ortağı olup olmamanızın bir önemi bulunmamaktadır.

Şimdi burada bazı kavramlar karışmış gibi geldi.
Limited şirket ortağı olmanız sadece ortak olmanız için beyanname vermenizi gerektirmez.
Limited şirket kar dağıtımı yaptısa ve size huzur hakkı ödüyorsa bunları ve işyeri kira gelirinizi beyan edeceksiniz.

yanlış mı anladım huzur hakkı ödüyorsa bunun yıllık gelir vergisinde beyan mı edicez

Tek işverenden alınmış ve kesinti suretiyle vergilendirilmiş ücret gelirleri için tutarı ne olursa
olsun yıllık beyanname verilmeyecek, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde de bu
gelirler beyannameye dâhil edilmeyecektir.

teşekkürler mohıcans

huzur hakkı şirket yada yönetım kurulu üyelerıne ödenen ücrettir burda huzur hakkının amacı şirket yetkılılerının şahsi harcamalrının nerden buldun sorusunu önlemktir.huzur hakkı ödenen kişi de o işyerinin bir işçisi konmundadır sosyal güvenlık kesintisi dışında gelir vergisi kesintisi yapılır.ücretlilerde olduğu gibi agi hesaplaması yapılması gerekir.şirketten aldığı huzur hakkı yıllık tutarını ayrıca gelir vergisi beyanı ile bildirilmesi doğru değildir.

1-Huzur hakkı gv açısından " ücret"tir. Bu nedenle beyanname açısından ücrete ilişkin hükümler uygulanır.
2-Huzur hakkı ödenen kişi 4-b lidir. SGK kesintisi bordrordan yapılmaz. Şahıs kendisi beyan eder.
3-Başka yerden agi almıyorsa hesaplanması gerekir.