İşyeri Sahibi Başka Bir Firmada SGK'lı Çalışabilir mi ?

Merhaba;
İşletme hesabına göre açılış yapmak isteyen bir mükellefim var.Ancak başka bir yerde SGK'lı olarak görünmek istiyor.Kendi işyerinde SGK'lı çalışanı olmayacak.Bu durumda;
1-)Kendi iş yerinde SGK'lı çalışanı olmadığı için başka bir iş yerinde (iş yerinin ortağı değil)SGK'lı olabilir mi?
2-)Başka bir iş yerinde SGK'lı olması için orada iş akdi olması ve fiili olarak bu iş yerinde çalışması gerekiyor mu?
3-)SGK'lı olabilmesi için belli sektörlerde çalışması veya işi yapması gibi bir şart var mı?Örneğin -e ticaret yapan birisinin bu uygulamadan yararlanma ihtimali nedir?

Merhaba
Sorularınızı okuyunca,ilk aklıma gelen şey,konu başlığını değiştirmek olurdu herhalde.Çünkü yazdıklarınız,"sigortalı çalışmaktan" ziyade "sigortalı görünmek"le alakalı.
Samimi olmak gerekirse 2.sorunuzu hiç okumamayı tercih ederdim.Bu sorunun cevabını çok iyi biliyorsunuz aslında.Fiilen çalışma ve iş akdi olmadan 4/a'lı çalışmaktan bahsedilebilir mi?
Sektörel bazda böyle bir ayırım yapılmamıştır.Başka bir firmada gerçekten çalışma varsa sigortalı olabilir.İstenirse hem bağkur hem sgk ikisi birden de ödenebilir.
İleride yapılabilecek olası bir incelemede gerçekten çalıştığını ve ücret aldığını ve de kendi işyerine de yeterli zamanı ayırabildiğini ispatlayabildiği sürece pek bir sorun çıkacağını düşünmüyorum.
Ama ben bu yazdıklarınızın hiçbirini tavsiye etmiyorum.Mükellef olsun,bağkur ödesin.Sorun çıkmayacağının garantisini kimse veremez.

Ne zaman ki 4a 4b emekli maaslarinda fark kapanır o zaman bu tür durumlar ortadan kalkar ...

Merhaba
Sorularınızı okuyunca,ilk aklıma gelen şey,konu başlığını değiştirmek olurdu herhalde.Çünkü yazdıklarınız,"sigortalı çalışmaktan" ziyade "sigortalı görünmek"le alakalı.
Samimi olmak gerekirse 2.sorunuzu hiç okumamayı tercih ederdim.Bu sorunun cevabını çok iyi biliyorsunuz aslında.Fiilen çalışma ve iş akdi olmadan 4/a'lı çalışmaktan bahsedilebilir mi?
Sektörel bazda böyle bir ayırım yapılmamıştır.Başka bir firmada gerçekten çalışma varsa sigortalı olabilir.İstenirse hem bağkur hem sgk ikisi birden de ödenebilir.
İleride yapılabilecek olası bir incelemede gerçekten çalıştığını ve ücret aldığını ve de kendi işyerine de yeterli zamanı ayırabildiğini ispatlayabildiği sürece pek bir sorun çıkacağını düşünmüyorum.
Ama ben bu yazdıklarınızın hiçbirini tavsiye etmiyorum.Mükellef olsun,bağkur ödesin.Sorun çıkmayacağının garantisini kimse veremez.
Tahsin Bey başlık konusunda haklı olabilirsiniz.Ancak; 2 soruya geldiğimizde iş sözleşmesi yapmadan sigorta başlatan kisiler var bunu hiç duymadiniz sanırım o yüzden okumamayi tercih edebilirsiniz.Ayrica bu forumda mevzuat konusunda diger üyelere çok saçma gelen sorularda sorulabilir.Bu tarz soruları cevaplarken kisilerin konuyu bilmediği için sordugunun goz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum.Hic kimsenin birbirine üstünlük sergileyen konuşmalara girmemesi gerektiği kanaatindeyim.Verdiginiz cevap için teşekkürler.

Tahsin Bey başlık konusunda haklı olabilirsiniz.Ancak; 2 soruya geldiğimizde iş sözleşmesi yapmadan sigorta başlatan kisiler var bunu hiç duymadiniz sanırım o yüzden okumamayi tercih edebilirsiniz.Ayrica bu forumda mevzuat konusunda diger üyelere çok saçma gelen sorularda sorulabilir.Bu tarz soruları cevaplarken kisilerin konuyu bilmediği için sordugunun goz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum.Hic kimsenin birbirine üstünlük sergileyen konuşmalara girmemesi gerektiği kanaatindeyim.Verdiginiz cevap için teşekkürler.
Olabilir.Cevabınız beni hiç şaşırtmadı.Bu tür cevaplara çok alışkınım ben.

Merhaba;
İşletme hesabına göre açılış yapmak isteyen bir mükellefim var.Ancak başka bir yerde SGK'lı olarak görünmek istiyor.Kendi işyerinde SGK'lı çalışanı olmayacak.Bu durumda;
1-)Kendi iş yerinde SGK'lı çalışanı olmadığı için başka bir iş yerinde (iş yerinin ortağı değil)SGK'lı olabilir mi?
2-)Başka bir iş yerinde SGK'lı olması için orada iş akdi olması ve fiili olarak bu iş yerinde çalışması gerekiyor mu?
3-)SGK'lı olabilmesi için belli sektörlerde çalışması veya işi yapması gibi bir şart var mı?Örneğin -e ticaret yapan birisinin bu uygulamadan yararlanma ihtimali nedir?
1-olabilir
2-fiili çalışma sart sözleşme ücret bordrosu vb... gerekli
3-belli sektör ayrımı olmaz yas cinsiyet ve.. tehlikeli çok tehlikeli işlerde ayrim var gece çalışması ve durumlar göz önünde tutularak...fiili çalışma sart

Merhaba;
Sayin Reyhan Tas

""İşletme hesabına göre açılış yapmak isteyen bir mükellefim var.Ancak başka bir yerde SGK'lı olarak görünmek istiyor.Kendi işyerinde SGK'lı çalışanı olmayacak.Bu durumda;""

Mukellefiniz acilisini yapatiktan sonra kendi isyerinde bir fiil bulunmak zorunda degil, ancak baska bir isyerinde de SGK'lı olarak ""görünmek"" gibi bir durum soz konusu olmaz. Ancak fiilen calisabilir yani fiili calisma sart. Zira "" Gorunmek "" kelimesi sanki karsi tarafa belli bir bedel odenip BAG-KUR emeklilik sartlari uzun ve ayligi dusuk oldugu icin SGK'ya gecmek avantajli diye bir olay soz konusu (Benim anladigim) Bunun cok ciddi sonuclari olur.

Zira meslek hayatimizda ilk baslarda herseyin iyi gittigini daha sonra taraflarin bir sekilde karsi karsiya geldigini cok gordum.

Ancak ""Fiili Calisma""da bu soz konusu olmaz zira kisi calistigini ispat eder ancak "Gorunmek"" olayinda bunu yapamaz. Ornegin bir mufettis tespitinde Fiili Calisma'da calismada calistigi arkadaslarinin adini hemen soyler, is yerinin adresinide ancak "" Gorunmede"" bunlari soyleyemez. vb daha bircok olay.

Simdi sorulara gelelim.

Cevap : Evet

Cevap : Kesinlikle Evet

Cevap : Hayir

Burada da bir buyuk bir abi olarak elestiri yapayim

Bu yazdiklarinizda sonuna kadar haklisiniz. "".Ayrica bu forumda mevzuat konusunda diger üyelere çok saçma gelen sorularda sorulabilir.Bu tarz soruları cevaplarken kisilerin konuyu bilmediği için sordugunun goz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum""

Bu formun amaci felsefesi de bu. Evet burada sorular cok sacma da olsa basit de olsa sorulur, isteyen cevaplar isteyen cevaplamaz.

""Bu tarz soruları cevaplarken kisilerin konuyu bilmediği için sordugunun goz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum.Hic kimsenin birbirine üstünlük sergileyen konuşmalara girmemesi gerektiği kanaatindeyim.Verdiginiz cevap için teşekkürler.''

Bu konuda da cok haklisiniz burada kimsenin kimseye ustunluk saglamasi olmaz, olamaz. Zira ben size birsey soyleyeyim mi ''Ne kadar bilirseniz bilin , ne kadar okusaniz okuyun '' BUTUN BILDIKLERIMIZ (BEN DAHIL) OKYANUSTA BIR DAMLA KADAR'' (Ayrica idda ediyorum benim kadar okuyanda, arastiranda yoktur.

Bazen formda da bazi konulari ben arkadaslarimla cok bilgi alisverisinde bulunmusumdur. Gecenlerde formdaki bir iki soru vardi icin . O soruya cevap verirken , sagolsun BULENT 249, TAHSIN, ASKIN, BILGIN, KEVORK, DAYDREAM daha bircoklari ile arkadasimin katkilarini unutamam. BIZ BIR AILEYIZ. AILE ICINDE BAZEN BOYLE UFAK TEFEK SEYLER OLUR. ODA BU FORMUN TUZU BIBERI

Burada TAHSIN arkadasimin yazdiklarini da okudum Anladigim kadariyla bir yanlis anlasilma olmus (TAHSINI savunmuyorum. Yukarida yazdiklariniz dogru, Bu soruya cevap vermeyebilir, yazmaya da bilirdi. ) Simdi onuda elestirecegim

Hoscakalin. Formda kalin. UNUTMAYIN biz bir AILEYIZ

Yani burada ustunluk olmaz,olamaz paylasim olur

Merhaba
Tahsincigim

Reyhan hn yazdigin cevabi okudum. Belli bir yanlis anlasilma olmus. Hatirlarsan seninle bu tip olaylari daha oncede konusmutuk. Formda 1 yada 2 once basit bir soru vardi bende cevaplamistim. Bunun uzerine seninle konusup fikirbirligi yapmistik. Zira bu formda meslek mensuplari, stajyerler, is adamlari hatta YMM'ler var . Herkesin herseyi bilmesi de mumkun degil.

Dolayisiyla gelen sorulari buyuk bir sabirla cevaplamak yada insani hakkimizi kullanarak cevaplamamak lazim. Senin de forma gerek soru gerek verdigin cevaplarla katkin cok. Bunun icin sorulara cevap yazarken senden ricam biraz daha dikkatli davranman. Cevaplamak istemedigin soruyu pas gec

Bu yazdiklarinizda sonuna kadar haklisiniz. "".Ayrica bu forumda mevzuat konusunda diger üyelere çok saçma gelen sorularda sorulabilir.Bu tarz soruları cevaplarken kisilerin konuyu bilmediği için sordugunun goz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum""

Bu formun amaci felsefesi de bu. Evet burada sorular cok sacma da olsa basit de olsa sorulur, isteyen cevaplar isteyen cevaplamaz.

""Bu tarz soruları cevaplarken kisilerin konuyu bilmediği için sordugunun goz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyorum.Hic kimsenin birbirine üstünlük sergileyen konuşmalara girmemesi gerektiği kanaatindeyim.Verdiginiz cevap için teşekkürler.''

Bu konuda da cok haklisiniz burada kimsenin kimseye ustunluk saglamasi olmaz, olamaz. Zira ben size birsey soyleyeyim mi ''Ne kadar bilirseniz bilin , ne kadar okusaniz okuyun '' BUTUN BILDIKLERIMIZ (BEN DAHIL) OKYANUSTA BIR DAMLA KADAR'' (Ayrica idda ediyorum benim kadar okuyanda, arastiranda yoktur.

Bazen formda da bazi konulari ben arkadaslarimla cok bilgi alisverisinde bulunmusumdur. Gecenlerde formdaki bir iki soru vardi icin . O soruya cevap verirken , sagolsun BULENT 249, TAHSIN, ASKIN, BILGIN, KEVORK, DAYDREAM daha bircoklari ile arkadasimin katkilarini unutamam. BIZ BIR AILEYIZ. AILE ICINDE BAZEN BOYLE UFAK TEFEK SEYLER OLUR. ODA BU FORMUN TUZU BIBERI

Burada TAHSIN arkadasimin yazdiklarini da okudum Anladigim kadariyla bir yanlis anlasilma olmus (TAHSINI savunmuyorum. Yukarida yazdiklariniz dogru, Bu soruya cevap vermeyebilir, yazmaya da bilirdi. ) Simdi onuda elestirecegim

Ferhat Bey,verdiğiniz açıklayıcı cevap ve konuya objektif yaklasiminiz için teşekkür ederim.

Ferhat Bey,
Sayin Reyhan Tas

""İşletme hesabına göre açılış yapmak isteyen bir mükellefim var.Ancak başka bir yerde SGK'lı olarak görünmek istiyor.Kendi işyerinde SGK'lı çalışanı olmayacak.Bu durumda;""

Mukellefiniz acilisini yapatiktan sonra kendi isyerinde bir fiil bulunmak zorunda degil, ancak baska bir isyerinde de SGK'lı olarak ""görünmek"" gibi bir durum soz konusu olmaz. Ancak fiilen calisabilir yani fiili calisma sart. Zira "" Gorunmek "" kelimesi sanki karsi tarafa belli bir bedel odenip BAG-KUR emeklilik sartlari uzun ve ayligi dusuk oldugu icin SGK'ya gecmek avantajli diye bir olay soz konusu (Benim anladigim) Bunun cok ciddi sonuclari olur.

Zira meslek hayatimizda ilk baslarda herseyin iyi gittigini daha sonra taraflarin bir sekilde karsi karsiya geldigini cok gordum.

Ancak ""Fiili Calisma""da bu soz konusu olmaz zira kisi calistigini ispat eder ancak "Gorunmek"" olayinda bunu yapamaz. Ornegin bir mufettis tespitinde Fiili Calisma'da calismada calistigi arkadaslarinin adini hemen soyler, is yerinin adresinide ancak "" Gorunmede"" bunlari soyleyemez. vb daha bircok olay.

Simdi sorulara gelelim.

Ferhat Bey,verdiğiniz detayli bilgi ve konuya objektif yakla
Sayin Reyhan Tas

Simdi sorulara gelelim.

Ferhat Bey,vermiş olduğunuz detayli bilgi, konuya objektif bakışınız ve bilmeyen kişiye olan olumlu yaklasiminiz için teşekkür ederim.Yaş,kıdem,tecrübe ne olursa olsun saygı saygı saygı.

Merhaba
Sanırım burada bana savunma hakkı doğdu.Bu durumdan nefret ediyorum ama artık,kaçınılmaz mecburen savunacağız.
Ferhat, abi,neredeyse beni benden daha iyi tanıyorsun.Yıllardır burada kimlere hangi sorulara nasıl cevaplar yazdığımın zaten farkındasın.Gelen olumlu,nadirende olumsuz tepkilerden yolumun yanlış olmadığı da kesin.Üstünlük taslamanın ise bizim lügatımızda zaten yerinin olmadığını da çok iyi biliyorsun.Hele hele de mesleğe yeni adım atmış veya atacak meslektaşlarıma veya adaylara nasıl yaklaştığıma da burada HEPİNİZ ŞAHİTSİNİZ.
Fakaaatt atladığınız birşey var.Belki biraz ağır yazacağım ama koyverdim artık.
Şimdi gelelim soru sahibi Reyhan hanıma.
Reyhan hanım 3 tane soru sordu.Ne cevap yazmışım.Özellikle şu cümleye takıldığından hiç şüphem yok.
"Samimi olmak gerekirse 2.sorunuzu hiç okumamayı tercih ederdim.Bu sorunun cevabını çok iyi biliyorsunuz aslında.Fiilen çalışma ve iş akdi olmadan 4/a'lı çalışmaktan bahsedilebilir mi?"
Yine samimi olalım.Alınganlık gösterilen cümle budur değil mi?Bu cümleye de birazdan değinecem.
Diğer yazdıklarımda herhangi bir sıkıntı var mı?
Tamamınız, yazdıklarımı zaten kendi yazdıklarınızla teyit ettiniz.Aksi veya yanlış veya alaycı bir tavır sergiledim mi veya yazdım mı? Hayır.
Daha ne yapacaktım? yazdıklarımı çiçekli kalpli desenlerle süslemeli miydim?
Gelelim yukarıdaki cümleye.
Reyhan hanım soruya "mükellefim" diye başladı.Demek ki meslek mensubu bir meslektaşımız.
Belgesini almış ve bu işi meslek edinmiş bir meslektaşımızın bu 2.soruyu sormasına siz üzülmezmisiniz.Hizmet akdi olmadan 4/a'lı çalışmanın da mümkün olamayacağını artık bilmesinin gerektiğini düşünmem neden size bu kadar abes geldi.En iyi ihtimalle 4 yıl okul 3 yıl staj sınav vs.derken 7-8 yıl mesleki eğitim alan bir meslektaşımdan gelen böyle bir soruyu okumak beni üzdü.Sizi üzmedi mi?Bu soruya mahsus,bu konuyu bilmeyebilir diyip nasıl savunabilirsiniz.Sigorta konusunun 1.maddesi neredeyse.Fiiliyatta uygulamamış olabilir.Yeni ofis açılmıştır,hiç sigorta dosyası açmamıştır,nasıl açılacağını sorar,eyvallah. Ama teorik tanımın bile daha ilk cümlesi neredeyse, 4/a'lı olmanın tanımında bile geçiyor. Bu soruya,"bilemeyebilir" diye geçiştirmek size doğal geliyorsa,kusura bakmayın bana doğal gelmiyor.
Helede Reyhan hanım'ın bana cevaben yazdığı yorumunda "iş sözleşmesi yapmadan sigorta başlatan kisiler var bunu hiç duymadiniz sanırım" bu yazdıkları da içler acısı.Yok duymadım.30 yıldır bu işi yapıyorum,hiç farkında değilim iyimi :) yani Reyhan hanım yapmayın,hata edersiniz.Başkalarının yaptğı yanlışları sakın ola doğruymuş gibi benimsemeyin,onları örnek almayın.
Velhasıl çizgimiz bellidir,yolumuzda bellidir.
Bu tip tavırlarla burada çok karşılaştım.Kimseyi memnun etmek gibi,aman üzülmesin gibi bir çaba içinde de değilim.Yorumda yapmayacaktım ama ferhat abi de konuya müdahil olunca banada savunma hakkı doğdu,o yüzden bunları yazdım,yazmak zorunda kaldım.
Herkes sağlıcakla kalsın.

Merhaba
Sanırım burada bana savunma hakkı doğdu.Bu durumdan nefret ediyorum ama artık,kaçınılmaz mecburen savunacağız.
Ferhat, abi,neredeyse beni benden daha iyi tanıyorsun.Yıllardır burada kimlere hangi sorulara nasıl cevaplar yazdığımın zaten farkındasın.Gelen olumlu,nadirende olumsuz tepkilerden yolumun yanlış olmadığı da kesin.Üstünlük taslamanın ise bizim lügatımızda zaten yerinin olmadığını da çok iyi biliyorsun.Hele hele de mesleğe yeni adım atmış veya atacak meslektaşlarıma veya adaylara nasıl yaklaştığıma da burada HEPİNİZ ŞAHİTSİNİZ.
Fakaaatt atladığınız birşey var.Belki biraz ağır yazacağım ama koyverdim artık.
Şimdi gelelim soru sahibi Reyhan hanıma.
Reyhan hanım 3 tane soru sordu.Ne cevap yazmışım.Özellikle şu cümleye takıldığından hiç şüphem yok.
"Samimi olmak gerekirse 2.sorunuzu hiç okumamayı tercih ederdim.Bu sorunun cevabını çok iyi biliyorsunuz aslında.Fiilen çalışma ve iş akdi olmadan 4/a'lı çalışmaktan bahsedilebilir mi?"
Yine samimi olalım.Alınganlık gösterilen cümle budur değil mi?Bu cümleye de birazdan değinecem.
Diğer yazdıklarımda herhangi bir sıkıntı var mı?
Tamamınız, yazdıklarımı zaten kendi yazdıklarınızla teyit ettiniz.Aksi veya yanlış veya alaycı bir tavır sergiledim mi veya yazdım mı? Hayır.
Daha ne yapacaktım? yazdıklarımı çiçekli kalpli desenlerle süslemeli miydim?
Gelelim yukarıdaki cümleye.
Reyhan hanım soruya "mükellefim" diye başladı.Demek ki meslek mensubu bir meslektaşımız.
Belgesini almış ve bu işi meslek edinmiş bir meslektaşımızın bu 2.soruyu sormasına siz üzülmezmisiniz.Hizmet akdi olmadan 4/a'lı çalışmanın da mümkün olamayacağını artık bilmesinin gerektiğini düşünmem neden size bu kadar abes geldi.En iyi ihtimalle 4 yıl okul 3 yıl staj sınav vs.derken 7-8 yıl mesleki eğitim alan bir meslektaşımdan gelen böyle bir soruyu okumak beni üzdü.Sizi üzmedi mi?Bu soruya mahsus,bu konuyu bilmeyebilir diyip nasıl savunabilirsiniz.Sigorta konusunun 1.maddesi neredeyse.Fiiliyatta uygulamamış olabilir.Yeni ofis açılmıştır,hiç sigorta dosyası açmamıştır,nasıl açılacağını sorar,eyvallah. Ama teorik tanımın bile daha ilk cümlesi neredeyse, 4/a'lı olmanın tanımında bile geçiyor. Bu soruya,"bilemeyebilir" diye geçiştirmek size doğal geliyorsa,kusura bakmayın bana doğal gelmiyor.
Helede Reyhan hanım'ın bana cevaben yazdığı yorumunda "iş sözleşmesi yapmadan sigorta başlatan kisiler var bunu hiç duymadiniz sanırım" bu yazdıkları da içler acısı.Yok duymadım.30 yıldır bu işi yapıyorum,hiç farkında değilim iyimi :) yani Reyhan hanım yapmayın,hata edersiniz.Başkalarının yaptğı yanlışları sakın ola doğruymuş gibi benimsemeyin,onları örnek almayın.
Velhasıl çizgimiz bellidir,yolumuzda bellidir.
Bu tip tavırlarla burada çok karşılaştım.Kimseyi memnun etmek gibi,aman üzülmesin gibi bir çaba içinde de değilim.Yorumda yapmayacaktım ama ferhat abi de konuya müdahil olunca banada savunma hakkı doğdu,o yüzden bunları yazdım,yazmak zorunda kaldım.
Herkes sağlıcakla kalsın.
Tahsin Bey,soruda kullanılan kelimelerden başlayarak ''2.sorunuzu hiç okumamayı tercih ederdim.Bu sorunun cevabını çok iyi biliyorsunuz aslında.Fiilen çalışma ve iş akdi olmadan 4/a'lı çalışmaktan bahsedilebilir mi?" cümlenize kadar zaten küçümseyici tavrınızı belli ettiniz.Yazı soğuk bir ifade şeklidir.Şöyle ki karşılıklı konuşmada insanın mimiklerinden ya da ses tonundan muhattabına nasıl bir yaklaşım sergilediği anlaşıyor. Ancak,yazıda böyle bir durum söz konusu değil.Acaba küçümseyici tavrınız konusunda ben mi yanıldım diyecektim ta ki 7-8 yıllık eğitim alan birisini nasıl böyle bir soru sorabilir eleştirisini yapana kadar.Muhattabınızın mesleki tecrübesi ne olursa olsun kendisini bu şekilde eleştirme hakkına sahip olduğunuzu zannetmenizde da ayrı bir olay.Elbette başkasının hatasını doğru diye benimsemiyorum.Bu konuda benim atladığım bir husus var mı mantığıyla hareket ederek olaya benden daha hakim kişilerden bilgi alabilmek amacıyla bu platformda soru sordum.Sizde sorduğum soruyla ve yaptığınız eleştirilerle egonuzu tatmin etmeye çalıştınız.Her ne kadar normal algılanmasada eğitim alan birisinin size çok basit gelen konuları bile bilmemesi de büyütülecek bir konu değil.Şirkette aslında İK'da çalışan ama muhasebede görünen stajyerler var.Uygulama yapmadığı için muhasebe konusunda yetersiz kalıyorlar.Ayrıca camiada bilgiyi kırk sandığın içine gizleyen meslek mensupları da var.Doğru bilgiye ulaşabilmek için çaba sarfeden stajyerler var.''İş yerinde bunu yapacağım ama konuyu bilmiyorum meslek mensubu nasıl yapacağımı anlatmıyor üstelik bunuda mı bilmiyorsun deyip kızdı''diye görüştüğüm insanlar var.Ne yapalım şimdi nasıl bilmiyorsun diye hepsini aşağılayalım mı,bunu söylemen beni üzdü m, diyelim?Demem o ki bir kişinin bulunduğu noktaya gelene kadar hangi dikenli yollardan geçtiğini kimse gerçek manada bilemez.Olayı tabana yayıp hepimiz bu yoldan geçtik diye durumu meşrulaştırmaya çalışan insanlar da var.Davranışın doğru değerlendirilmesi için süslü yazılara gerek yok;ılımlı olmanız kafii.Küçümseyici tavırla yazarsanız benim gibi tavır sergileyen insanlarla karşılaşmanız tabi olur.Aklın yolu bir.Kimse bilgi edinmek için kendisini ezmeye çalışana taviz vermez.

Tahsinim

Amacim polemik yapmak degil. Bende icimdekileri yazayim. Sonra konuyu karsilikli kapatalim. Bunu uzatmak bize yarar getirmez.

Cevap hakkini kullanman, Icini dokmen, dusuncelerini yazman forma diger arkadaslarimiz gibi forma kusup gitmemen acikca soyliyeyim beni sevindirdi. (Seni nasil sevdigimi, sana nasil deger verdigimi en iyi sen biliyorsun)

Bak kendin yazmissin ''Ferhat, abi,neredeyse beni benden daha iyi tanıyorsun.Yıllardır burada kimlere hangi sorulara nasıl cevaplar yazdığımın zaten farkındasın. Evet buna ben sahitim hatta hatirlasana bir soruda sen bana dedin '' Bir kac ay onceydi Formda bir soruya cevap yazmistim Sende Ustat ne sabirlisin demistin. Hatta Bulent 249' da vardi oda kizmisti galiba:):):)

Benim elestiri yaptigim konu ''Yıllardır burada kimlere hangi sorulara nasıl cevaplar yazdığımın zaten farkındasın'' boyle olmana ragmen Reyhan hn sorusunda ''"Samimi olmak gerekirse 2.sorunuzu hiç okumamayı tercih ederdim.Bu sorunun cevabını çok iyi biliyorsunuz aslında.Fiilen çalışma ve iş akdi olmadan 4/a'lı çalışmaktan bahsedilebilir mi?" ''bunu yazmani elestirdim. Keske biraz daha ilimli olsaydi. Eger bu konuda seni kirdiysam ozur dilerim.

Ayrica tabi Reyhan hn sana yazdigi bu cumleyi de "iş sözleşmesi yapmadan sigorta başlatan kisiler var bunu hiç duymadiniz sanırım" bunuda tasvip etmiyorum. Ancak bu bu bir etkiye tepki seklinde (Burada Reyhan Hn savunmuyorum Tahsinim.

Zaten senin 30 yillik tecrubene dayanarak konulara biraz daha ilimli, daha sabirli yaklasman gerekir diye dusunuyorum. Ayrica su yazdiklarini da elestirecegim

Senin 30 yilda yaptigin birikimi bir baska meslektasimizdan bekleyemezsin, hele, hele bizden daha tecrubeli insanlarin bile bilgi eksikligi varken. (Bak bir ornekler veririm inan ,inanamazsin.Ben suanda bile birkac YMM ve 2 tane buroya destek veriyorum.)

''Belgesini almış ve bu işi meslek edinmiş bir meslektaşımızın bu 2.soruyu sormasına siz üzülmezmisiniz.Hizmet akdi olmadan 4/a'lı çalışmanın da mümkün olamayacağını artık bilmesinin gerektiğini düşünmem neden size bu kadar abes geldi.En iyi ihtimalle 4 yıl okul 3 yıl staj sınav vs.derken 7-8 yıl mesleki eğitim alan bir meslektaşımdan gelen böyle bir soruyu okumak beni üzdü.Sizi üzmedi mi?Bu soruya mahsus,bu konuyu bilmeyebilir diyip nasıl savunabilirsiniz.Sigorta konusunun 1.maddesi neredeyse.Fiiliyatta uygulamamış olabilir.Yeni ofis açılmıştır,hiç sigorta dosyası açmamıştır,nasıl açılacağını sorar,eyvallah. Ama teorik tanımın bile daha ilk cümlesi neredeyse, 4/a'lı olmanın tanımında bile geçiyor. Bu soruya,"bilemeyebilir" diye geçiştirmek size doğal geliyorsa,kusura bakmayın bana doğal gelmiyor.''

Simdi bu yukaridaki yazina bir iki cumle yazip konuyu kapatacagim. dedim ya amacim polemik degil seninle dertlesmek.

Belgesini almis bu isi meslek edinmis meslektasimizin sordugu bu soru beni uzmedi. Seni de uzmesin. Eger bu cumle seni uzerse o zaman bu yazdigin ''Yıllardır burada kimlere hangi sorulara nasıl cevaplar yazdığımın zaten farkındasın.''la celiskiye dusmuyormusun.?

''En iyi ihtimalle 4 yıl okul 3 yıl staj sınav vs.derken 7-8 yıl mesleki eğitim alan bir meslektaşımdan Tahsinim bu yazdiginin sende dogru olmadigini en iyi sen biliyorsun okullarda,stajda yada 7-8 yil gibi egitim alan bir meslektasimizin gercekten konuyu bilmesini ben beklemem. Hele, hele gunumuzde YMM'lerin, Ofis sahibi olanlarin bile bilgi eksigi varken, aramizda yarim yamalak bildigini saklayan gercekten stajyerlere bir sey ogretmeyen meslektaslarimiz varken, bazi stajyerler disaridan ogrenip calistiklari ofise destek yapanlar var.

Bence Gelir, Kurumlar, KDV, SGK, BAG-KUR bunlar baslicalari bunlarin hepsine vakif olmak sence mumkunmu ? Mesela bu konularda cok iyi olan bir meslektasimiza bizim zayif oldugumuz bir konuyu sorsak oda bize aynen ''''Belgesini almış ve bu işi meslek edinmiş bir meslektaşımızın bu 2.soruyu sormasına siz üzülmezmisiniz.Hizmet akdi olmadan 4/a'lı çalışmanın da mümkün olamayacağını artık bilmesinin gerektiğini düşünmem neden size bu kadar abes geldi.En iyi ihtimalle 4 yıl okul 3 yıl staj sınav vs.derken 7-8 yıl mesleki eğitim alan bir meslektaşımdan gelen böyle bir soruyu okumak beni üzdü.Sizi üzmedi mi? bu cumle bizi uzmez mi ? Incitmez m (Sakin Ferhat abi cenen dustu deme:):)Sohbet edecek kimse yok. Askin'da telefonlari acmiyor:):)

Benim konuya mudahil olmamin nedeni seni sevdigimden, deger verdigimden dolayi. Yoksa banane derim okurum gecer giderim.

Tamam üstatlar/arkadaşlar konuyu kapatalım isterseniz,devamının kimseye bir faydası yok..ben sizleri seviyorum,burada olmaktan mutluyum.Ferhat abi bende seni kırdıysam özür dilerim,hatta Reyhan hanımı kırdıysam da kendisinden de özür dilerim.Yıllardır aranızdayım içimde kötülük olmadığını bilirsiniz.Meslek kazansın,amacımız bu.
Saygılar

Çok özür dileyerek izninizle forum müdavimi olarak çok kısa bende birkaç cümle kurmak isterim.
Geçenlerde Sn.Tahsin hocam ile bazı sorulara vermiş olduğu sorularda ne kadar sabırlı olduğunu paylaşmıştım. (Bknz.Tarih : 01.12.2021)
Bu söylediğimin yine arkasındayım.
Sn. Reyhan Taş sanırım foruma yeni kayıt olduğundan ve de Tahsin bey ile ilk defa iletişim kurduğundan verilen cevabın yanlış anlaşılmış olabileceğini düşünüyorum. Her zaman söylerim yazı ile yüz yüze görüşmek arasındaki fark mimiklerdir. Mimiklerde konuşma olmasa bile çok anlam taşır. Ben yukarıdaki bu görüşmelerin yüz yüze yapılmış olsa herhangi bir tartışma konusu olacağını hiç sanmam. Saygılar, sevgiler.

Tamam üstatlar/arkadaşlar konuyu kapatalım isterseniz,devamının kimseye bir faydası yok..ben sizleri seviyorum,burada olmaktan mutluyum.Ferhat abi bende seni kırdıysam özür dilerim,hatta Reyhan hanımı kırdıysam da kendisinden de özür dilerim.Yıllardır aranızdayım içimde kötülük olmadığını bilirsiniz.Meslek kazansın,amacımız bu.
Saygılar
Cansin, konu kapanmistir.

Ferhat abi bende seni kırdıysam özür. Beni asla ama asla kirmadin. Aksine saygida kusur etmedin o yuzden senin gibi bir meslektasim oldugu icin mutluyum

Reyhan hanımı kırdıysam da kendisinden de özür dilerim, Iste benim Tahsin kardesim bu !!!

Yıllardır aranızdayım içimde kötülük olmadığını bilirsiniz.Meslek kazansın,amacımız bu.. Bunu ben dahil formdaki butun arkadaslarimiz biliyor.

Tahsin abi önce şu cay borçlarını öde lütfen 😁
Ferhat abim, vallahi çok özledim seni ya...
Kevork abide zaten hiç aramiyor...küstü galiba bana...

Tahsin abi önce şu cay borçlarını öde lütfen 😁
Ferhat abim, vallahi çok özledim seni ya...
Kevork abide zaten hiç aramiyor...küstü galiba bana...
😂Hah bir tek sen kalmıştın bunu yazmayan,anlaştınız mı kardeşim ne yaptınız.Böyle teker teker olmaz,toplu gelmeniz lazım 😂
Elebaşı hep Kevork abi ben biliyorum.
Sevgili dostum ben organizasyon yaparım.Yeride ayarlarım,ama gelen 3-4 kişiyi geçmiyor.
Aramızdan da katılabilecek arkadaşlar varsa ocak ayı içinde kalabalık bir organizasyon yapalım.Siz yeter ki gelin.
Sen zaten hep Ferhat abiyi özlersin hiç bizi özlemezsin 😁