İşyeri Sahibinin Şirketten Daire Kiralaması

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
merhaba ltd şirketi sahibi şahsına ait olan ve ailesini ikamet ettiği villasını şirkete kiralamak istiyor bu mümkün mü,nasıl ev olarak kullandığı giderleri şirketten düşebilir ki ne yapmamız lazım tesekkurler

Bu işlem tamamen yasaya aykırı muvazaalı bir iştir. İncelemede giderlerin hiçbiri kabul edilmez. Ortaktan kiralanacak villa şirketin ofisi, merkezi, şubesi vs. olarak kullanılacak olsa izah edilebilir.

Ailesinin kaldığı ve yaşadığı evi misafirhane ve depo olarak kullanmak benim aklıma sadece iki şey getiriyor;

1) Gizli kar payı dağıtımı (Kendisi için)
2) Giderleri yüksek göstererek veya olmayan giderleri göstererek şirketin vergi yükünü azaltma (Vergi kaçırma)

Açıklamak bir incelem sırasında hiç kolay olmayacaktır. Hem sizin hem müşteriniz için ileride sorun olur.

Sizin müşteriniz ve sizin meslek ahlakınız. Ona göre karar verirsiniz nasıl ilerleyeceğinize.

Düşünceme göre faaliyetiniz ile ilgili, dolaylı yada dolaysız gelir getirici unsur olarak fayda sağlanabiliyor ise gider olarak kayda almanızda hiçbir sakınca yoktur.

Düşünceme göre faaliyetiniz ile ilgili, dolaylı yada dolaysız gelir getirici unsur olarak fayda sağlanabiliyor ise gider olarak kayda almanızda hiçbir sakınca yoktur.

Yapabilirsiniz ama açıklamanız ve belgelemeniz gerekir. Ortak veya şirket sahibi ile yapacağınız bu işlem ilişkili kişi ile yapılacağından transfer fiyatlandırmasına da konudur ve denetim sırasında incelenecektir.

Depo için:
-Neden depo yerine evinizi kiraladığınız
-Depo ihtiyacınız ve ne kadar malın depoda bulunduğu
-Depoda gösterdiğiniz malları şirket için mi kullandığınız yoksa evinize aldığınız şeyleri de depoda gösterdiğiniz
-Depo diye gösterilen alanın kişisel kullanıma açık / kapalı olması
-Depolama piyasa fiyatı ile patronun şirkete yansıttığı fiyat ve farkın sebebi

Misafirhane için:
-Bunun aynı sektördeki firmalar arasında yaygın bir uygulama olup olmadığı ( Misafirhane uygulaması ve aile kullanımına ait bir alanın misafirhane olarak kiraya verilmesi)
-Yaygın değil ise niye böyle bir ihtiyaç duyduğunuz
-Bununla ilgili giderlerinizin önceki yıllarda ne olduğu ve bunların şirketin faaliyetleri ile ilgili olup olmadığı (vergiden düşmek için giderleri mi yüksek gösteriyordunuz, veya kişisel harcamalarınızı şirkete mi yazıyordunuz)
-Piyasa fiyatı ile arasında fark var mı ve sebebi
-Özellikle bu başlık için daha nicesi

Siz tabi ki fayda getirici unsur diye iddia edebilirsiniz ama iddianızı ispatlamanız ve belgelemeniz gerekecek. Her denetçi bunu detaylıca sorgulayacaktır, siz sonrasında ceza gelir ise itiraz edebilirsiniz. (Ama bu örnek için bunun iş için olduğunu kanıtlamanız oldukça zor)

Ben eğer bilinçsiz olarak yapılıyor ise oluşabilecek riskleri hatırlatmak için yazdım.

Uygulama ve sorulma nedeni zaten işin doğrusunu öğrenmekten çok nasıl kılıfına uydururum gibi. O da kişilerin ahlak seviyesi ve risk alma cesareti ile ilgili.
(Vergi kaçırmak veya buna yardımcı olmak o ülkede vergi ödeyen herkesi ve bu vergiler ile yapılacak işlerden faydalancak herkesi aldatmaktır. En azından ben böyle yetiştirildim)

depo gerçekten var malların bir kısmı orada ve şirket sahibi gerçekten de orada misafirleri ağırlıyor dışarıdan gelen misafirleri orada ağırlıyor

Ben soru ile ilgili tamamen objektif olarak bakıyorum. Kiralanan yerin ne için kullanılacağı nasıl bir fayda getireceği vergi usul ve mevzuat ile ilgili oluşabilecek riskler var ise bu zaten firmayı ilgilendirir. Ben yorumumda tamamen konuya esastan yaklaşmak istedim.
Farz edelim şirket ortağı değilde bir başka kişi yada kurumdan kiralansın yine aynı tereddütleri rahatca sıralayabiilirmiyiz.
Bunun ile ilgili örnek vermek isterim.
Bir öğrenci her gün okula taksi ile gidip gelmek istemesi durumunda hayır gelip gidemez diyebilirmiyiz...

İster iç denetim ister dış denetim olsun, şirketin 3.şahıslar ile yaptığı işler ile şirketin ilişkili kişiler ile yaptığı işler farklı incelenir. Sebebi yorumunuzun aksine riskin aynı olmamasıdır. Risk ilişkili kişiler ile yapılan işlemlerde her zaman daha yüksektir.

Transfer Fiyatlandırması raporu zaten bu tarz işlemleri detaylı incelemek için hazırlanır (Özellikle uluslararası şirketlerde)

Sizin verdiğiniz örneğe gelince, konudan oldukça uzak olmasına karşın konuya geri çekmeye çalışayım;

Eğer öğrenci taksi parasını kendi harçlığı ile ödüyor ve bu harcamaların tamamını veya bir kısmını bizden talep etmiyor ise kimse birşey demez.

Eğer öğrenci bu gideri veya bir kısmını benden isteyecek ise sorgularım. Hele ki taksici babası veya akrabası ise 10 kere sorgularım. Öğrenci beni ikna edemez ise de bir kuruş vermem. (Muhtemelen de edemez)

Şirket sahibi bu yol ile gizli kar payı yapmış oluyorsa (veya ihtimali var ise), giderlerini fazla gösterip vergisini düşürüyor ise (veya ihtimali var ise) yine sorgularım. Bu benim mesleki sorumluluğum ve vatandaş olarak da ahlaki bir ödevimdir.

Müşteri memnun olsun beni ilgilendirmez demek hem yasalar önünde sizi sıkıntılı duruma düşürür hem de bu tarz işlemlere müşteriyi kaybetmemek için göz yummak veya görmezden gelmek ülkeye zarar verir.

Sn. hala stajyer, konu ile ilgili yorumlarınıza bişey diyemem hele siz öyle yapın bende böyle yapayım deyip geçmek hiç tarzım değildir.
Fakat nacizane birkaç cümlenize takıldım. Vergi kaçırma, ahlaki boyut, müşteri memnnun olsun göz yummak vs..... Siz bunları nereden çıkartıyorsunuz. Soru sahibi tarafından sorulan soru net ve açık. Kendisi işletme sahibi ile görüşür ortada bir usulsüz durum varsa olabilecek gereken riskleri sıralar gereği yapılır. Buna rağmen ileride karşılaşılacak vergi cezaları ile ilgilide kendi sorumlu olur. Meslek mensubu değil.
Siz yorumunuzu yaparsınız bende yorumumu yaparım. Ama kimsenin ortada fal yumurta yokken savcılığa savunmasına hiç gerek yok. Yaptığım kısa yorumda zaten vergi kanunlarında yer alan her meslekdaş tarafından bilinen bir cümle ile atıf yapmış olmamdır. Amacım konuya farklı bir pencereden bakarak vergi sistemimizdeki adaletsizlik ve düzensizliğe dem vurmaktı.

Yani, şöyle olursa ülkeye zarar gelir,vergi kaçırmadır gibi cümlelerinize anlam veremedim. Siz rahat olun. Burada yapılan yorumlarımızla ne mesleğe nede bu ülkeye zarar gelir.
İyi Çalışmalar Dilerim.
Konu ile ilgili başka bir yorum yapmayacagım.... Kalın Sağlıcakla.

Sn. hala stajyer, konu ile ilgili yorumlarınıza bişey diyemem hele siz öyle yapın bende böyle yapayım deyip geçmek hiç tarzım değildir.
Fakat nacizane birkaç cümlenize takıldım. Vergi kaçırma, ahlaki boyut, müşteri memnnun olsun göz yummak vs..... Siz bunları nereden çıkartıyorsunuz. Soru sahibi tarafından sorulan soru net ve açık. Kendisi işletme sahibi ile görüşür ortada bir usulsüz durum varsa olabilecek gereken riskleri sıralar gereği yapılır. Buna rağmen ileride karşılaşılacak vergi cezaları ile ilgilide kendi sorumlu olur. Meslek mensubu değil.
Siz yorumunuzu yaparsınız bende yorumumu yaparım. Ama kimsenin ortada fal yumurta yokken savcılığa savunmasına hiç gerek yok. Yaptığım kısa yorumda zaten vergi kanunlarında yer alan her meslekdaş tarafından bilinen bir cümle ile atıf yapmış olmamdır. Amacım konuya farklı bir pencereden bakarak vergi sistemimizdeki adaletsizlik ve düzensizliğe dem vurmaktı.

Yani, şöyle olursa ülkeye zarar gelir,vergi kaçırmadır gibi cümlelerinize anlam veremedim. Siz rahat olun. Burada yapılan yorumlarımızla ne mesleğe nede bu ülkeye zarar gelir.
İyi Çalışmalar Dilerim.
Konu ile ilgili başka bir yorum yapmayacagım.... Kalın Sağlıcakla.
Öncelikle bende konuyu uzatma taraftarı değilim.

Ben yukarıdaki cümleleri Mustafa Bey’in sorusuna değil sizin, belki gayri ciddi olarak, yazdığınız firmanın riskidir cevabına istinaden ve belki siz kast etmeseniz de firmanın istediği her işlemi sorgulamadan kayıtlara alan meslek mensupları var ise onlar için yazdım. Bunun açık olduğunu düşünüyordum. (Vergi kaçırma yukarıda bahsedilen sorudaki önemli risklerden biridir, dolayısı ile meslek erbabının düşünmesi/sorgulaması gerekir. Bu sorgulama sonucunda size iletilen bilgi ve belgeler ışığında karar vermelisiniz, görmezden gelmek veya sorgulamamak mesleki sorumluluk için bağdaşmaz)

Meslek mensuplarının hem yasal hem etik sorumlulukları bulunmaktadır. Aşağıda bir kısmı bulunmaktadır.

“Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik mesleği ile ilgili 3568 sayılı kanunun Görevle İlgili Suçlar başlıklı 47. Maddesinde “Meslek mensupları, görevleri sırasında veya görevleri sebebiyle işledikleri suçlardan dolayı, fiillerinin niteliğine göre Türk Ceza Kanunu'nun kamu görevlilerine ait hükümleri uyarınca cezalandırılırlar.

Vergi Usul Kanunu'nun (VUK) mükerrer 227. Maddesinde vergi beyannamelerinin 3568 sayılı kanuna göre yetki almış SMMM ve YMM’ler tarafından imzalanması zorunlu hale getirilmiş ve beyannameyi imzalayan meslek mensuplarının, imzaladıkları beyannamelerde yer alan bilgilerin defter kayıtlarına ve bu kayıtların dayanağını teşkil eden belgelere uygun olmamasından dolayı ortaya çıkan vergi ziyaına bağlı olarak salınacak vergi, ceza, gecikme faizlerinden mükellefle birlikte müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulacakları hüküm altına alınmıştır.“

Bu mesleği yapacak olanların daha sorgulayıcı olması ve şüphe uyandıran durumlarda nasıl bir yol izlemesini ve kime danışabileceğini bilmesi gerekir. (Genelde her meslek odasının etik kurulu bulunur ve bu durumlarda yol gösterir)

Bu arada vatandaş olarak bu konularda hassas olmak savcılığa soyunmak değil zaten vatandaşlık görevidir. Eğer herkes aynı hassasiyeti gösterir ise zaten sorun büyük ölçüde çözülür.

Son olarak bir kişinin bile vergi kaçırmasına göz yummak ülkeye ama az ama çok zarar verir. Vergi devletin gelir kapısıdır ve yapacağı harcamalar için en önemli kaynağıdır. Bilinçli olarak vergi kaçıran birisi devletten veya vergi dairesinden değil o gelir ile yapılacak hizmetlerden yararlanacak herkesten çalar.

Bu tarz davranışların normalleştirilmesine karşıyım ve bu konuda herkes gibi ben de biraz hassasım. (Sizi kast ederek söylemiyorum, kim ne var ki bunda diye düşünuyorsa cevabım onlar içindir)

Saygılarımla