İşyeri Tescil

Merhabalar A.S kuruluşu yapıldı e tebligat, gerçek faydalanici bildirimi yapıldı fakat henüz sgk dosyası actirilmadi personel alımı şuan yapılamayacağı için iş yeri acilisi verildikten 2-3 hafta sonra sgk dosyası açtırsak sıkıntı olur mu ya da personel başlayacağına yakın ? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim 🙏

Şirketi kurarken sigortalı çalışmayacak deseniz bile SGK dosyası zaten bağlı bulunduğunuz SGM de otomatik açılıyor siz sadece giriş yapacağınız tarihi dilekçe ile yazıp 1 ay içinde giriş yapacaksınız.

Evet. Hangi tarih itibariyle kaç işçi çalıştıracağınızın bulunduğu bir dilekçe ile ilgili evrakları ek yaparak sgk ya gitmeniz gerekiyor.

Şimdi aslında bu konuda da kurumlar arasında uygulama farklılıkları var.
Şöyle ki, şubat ayında İstanbul'da Ataşehir sgk'da şirket kuruluşundan sonra işyeri tescili müracatında bulundum.Mart ayında da Kadıköy Sgk'ya başka bir şirket için tescilde bulundum.
Ataşehir sgk yetkilinin mail adresine dilekçe örneği ve şifre formu gönderdi.Bunları doldurun orjinalleriyle bize gelin dedi.Sonrasında şifreyi yetkilinn e-devletine girip aldık.
Kadıköy sgk hiçbirşey istemedi,direk şifreleri yetkilinin e-devletine girerek aldık.
Biri dilekçe ve form isterken,diğeri hiçbirşey istemedi.Hal böyle olunca bizde tam olarak nereye ne vereceğiz diye kararsız kalıyoruz.
Kuruluş sonrasında sgk dosya numarası (potansiyelde olsa) oluşuyor,ben tescil başvurusunu yapınca benden ayrıca dilekçe vs.istemeleri zaten saçma.
Ama maalesef kurumlar arasında böyle farklılıklar olabiliyor.