İşyerim de Çalıştıracak SMMM Belgeli Eleman Arıyorum

Ynt: İşyerim de Çalıştıracak SMMM Belgeli Eleman Arıyorum

deeper_blue ' Alıntı:
orta büyüklükteki işletmelerin mali işler müdürünün aylık geliri 3000 - 5000 bandında gidip geliyor. Ancak forumda zikredilen 10,000 rakamı bencede biraz abarılı geldi. (genel için konuşuyorum. istisnalar kaideyi bozmaz)

Saygılarımla,

benim de piyasada gözlemlediğim rakamlar bu şekildedir.kim istemez 10 000 tl maaşı ama piyasanın gerçekleri var karşımızda.

konunun özüne dönersek anlaşılan o ki umum itiraz verilen iş ilanının esasına dair değil sadece usulüne...

en azından bu konuda hemfikir olalım da zenginin parası bizim klavyeleri yormasın :) ;)

ah ah diyerek yazıma başlamak istiyorum

bağımlı mali müşavirlerin durumunu en iyi bilenlerdenim bursa bağımlı mali müşavirler komisyon uyeliğinde çalışmalar yapıyorum

şimdi soruyorum hangi mali müşavir düşük ücretle çalışmak ister

bunu bu duruma getiren turmob utansın smmm ler değil

koysun bağımlılar için tarife yükselt çıtayı yap belli cirodan sonra bağımlı çalıştırma mecburiyeti

ngroy hanımın dediklerine harfien katılıyorum

turmob bağımlı çalışanlar için ne yapmaktadır bursa 25000 kişi kaybetti 3 ayda bunun içinde odamıza uye mali müşavirler var maaşını gününde alamama kalk üstünede zam iste

odalar nerdesin turmob nerdesin smmm ruhsatı verip 6000 ytl turmob kasasını doldurayım diye bakma

meslek saygın olmuş smmm saygı ve itibar yoksa ben nedeyeyim

yok bu paralara çalışmaz edasında kişilere sormaktayım eviniz kira çocuk okutuyorsanız istediğiniz resti çekin maaş konusunda bakalım kaç aydayancaksınız bu durumda

işveren elemanıyız maliyenin hambalıyız nerde kaldı saygınlıgımız

meslek onuru için değil yapan kişilere onure edecek kanunlar ve yönetmelikler yapılması dileğiyle

saygılarımla

sayın furkan yaşar turmob malesef sadece ymm kardeşlerimizi koruyan kanunlar peşinde her zaman.sm ve smmm arkadaşlarımızın hakları ve saygınlığı pek öenli görülmüyor.demek ki hepimiz ymm olmalıyız (ymm lerde şikayetçiler ama bize göre daha itibar ediliyolar tabi)saygılar

Geçen gün bi işyerinden teklif geldi. Mali Müşavir olarak bu işe ne kadar zaman harcadığımı ve bu mesleği yapmak için ne kadar hevesli olduğumu çevremdeki insanlardan öğrenmişler. Bu gayretime ve Mesleki bilgime hayran oldukları için hemen bi teklifte bulunmuşlar. Kısacası beni başkalarına kaptırmak istememişler.
Randevu saatinde bir araba gönderip aldıracaklarını söylediler. Kabul ettim. Sözünün eri insanlarmış dedikleri saatte arabayı gönderdiler.
Patron beni kapıda karşıladı.
Sekreterine telefon bağlamamasını söyleyerek odasına buyur etti.
Biraz hoş beşten sonra benim gibi bir Mali Müşavirle çalışmak istediklerini söyledi.
Hangi Şartlarda çalışacağımı sormadan önce
1.) Öncelikle şahsıma son model bir araba tahsis edeceklerini,
2.) En az üç tane istediğim eleman alacaklarını,
3.) Muhasebe departmanındaki bütün ama bütün konuların tarafımın inisiyatifine bırakacaklarını
4.) İstediğim yerden kiralayacağım evimin kirasını da karşılayacaklarını söylediler.
Ben de bunların üstüne her ne şartta olursa olsun saat 17,00 den sonra evime gideceğimi,
Cumartesi pazar tatil yapacağımı,
Resmi tatillerin tamamında tatil yapacağımı
Yılın istediğim gününde Yıllık iznimi kullanacağımı,
Maaş olarak 15.000,00 YTL istediğimi,
Yılda 2 defa prim alacağımı
Sigortamın üst tavandan gösterileceğini
şart olarak sundum.
Patron sadece bu kadar mı ...... bey. Ne demek efendim... Memnuniyetle demez mi....
Nerde mi?
Eraksoy arkadaşımın rüyasında....
Kopmuş arkadaş. Üstüne gitmeyin...

neden olmasın......kendine güven.. kendine inan....

stajyer1 ' Alıntı:
ben zaten smmm yim bende isterim herşeyin meslek mevzatına uymasını ama malesef halen yasa değil şahıs ön pilanda
yasaların şahısların güçleriyle orantılı olarak uygulanması
bir çok stajyer arkadaş sigortasını kendi cebinden ödüyor bu yasal mı dır
stajyeri bulamıyor ödenen kayıt paralarını stajyeri bulamayan kişiler bu paraları nerden bulup ödüyor
rekabet yasağı reklam yasağı ticari faliyette bulunmama kim uyuyor bu ilkelere
her meslek mensubu mükellefin ya doğrudan hissedarı ya da dolaylı ücret tarifelerine kim uyuyor daha bir çok soru var
yine de sözüm biraz kaba oldu kusura bakmayınız

Size tamamıyla katılıyorum.Buradaki kıdemli üyelerin çoğunun tuzu kuru anladığım kadarıyla. Staj dönemimde ben de çok zorlandım çünkü tecrübem yoktu.Benim gibi stajerlere nasıl davranıldığını hiç anlatmayayım. Stajımın son 8 ayında kendim ssk ödemek zorunda kaldım,yoksa kovulacaktım.Şİmdi mesleğin onuru ve şerefinden bahseden tuzu kuru üstadlara sesleniyorum, stajeri çalıştırmaya gelince hiç sesiniz çıkmıyor, ya çalıştırmıyorsunuz,ya para vermiyorsunuz, ya ssk nı kendin öde bedava çalış diyorsunuz.Bütün ayak işlerinizi onlara yaptırıyorsunuz,sıra rekabete gelince arslan parçası kesiliyorsunuz. Sonra müşterisi olup belgesi olmayanlarla çalışmayın diye veryansın ediyorsunuz. Kıdemliler taşın altına elini koysa biraz durum bu kadar vahim olmazdı heralde.Hal böyleyken meslek onuru ve şerefinden dem vurmayınız.Bence bağımlı çalışma yasaklanırsa müşteri portföyü de artacaktır.SMMM belgeli eleman ilanları da kesilir.Mükellefler de SMMM istiyorsa bedelini öder. En azından bize de yeni mükellef çıkar.

Yorumların sadece ilk sayfasını okudum. Bende bir şekilde bu siteye bu tur bir ilan verdim şimdi kaldırılması adına moderatorlere istekte bulundum. Biraz gerçekçi olun yıllarca okumuş sonra ıllarca staj yapmış biri nasıl hemen buro açar?

Diyelimki 10 tane defteri var bunlardan 3 u işletme diğerleri ltd ve odanın tarifesinii uygulayabilirse yaklaşık 4000 alır peki yeni mezun veya yeni belgeli kaç kişide var bu imkan

En mutevazi buro kirası stopajıyla beraber 350-400 parasını alsa da almasa da kdv kanunu gereği beyan zorunluluğunda olduğu İ(ornegimizde 400o tl ydi 720 tl kdv ki smmm olan kişinin indirim konusu kdvsi normalde 100 tlyi geçmez o zaman 620 tl ettimi size ortalama 1000 tl ustune bağkur ekleyin en azından 280 tl ettimi 1280 tl alacağı para 4000 ki hepsini alırmı mesleğin zaten genel sorunu % 70ini aldı diyelim 4000 TLnim %70 i 2800 tl aldı ama harcama 1280 tl ki bu tutaraq yol kırtasiye elektrik su aidat vs dahil değil

Hadi canım sende. derim ben buna zira ben bunları yaşadım.

Bizim meslegimizin bir saygınlığı hala yok hala oluşturulmaya çalışılıyor ama yok hala biz kollarına siyah zamazingolar geçiren katipleriz.

Bende ilan verdim smmm aranıyor diye buro kirası masraf vs istemiyorum diye ama nedeni sskdan emekli olabilmekdi sskdan emekli olmak için 4 senem var bağkur 11 sene kim aramaz belgeli smmm.

Biraz gerçekçi olun olamıyorsanız sakın bu mesleği seçmeyin dr.lukla beraber en gerçekçi meslektir bizim mesleğimiz.

Bende 3-5 defteri olan buro açmak isteyen ama defter sayısı az olduğundan buro açmak konusunda sıkıntısı olan SMMM belgeli muşavir arıyorum.

Şartlar

Madde 1- 27 senenin tecrubesiyle tanışacak

Madde-2- Kira genel gider katkısı olmayacak

Madde-3 Kendine ait masası vs olacak

Madde-4 Ofisteki her demirbaşı kullanacak

Madde-5 SGK mevzuatından dolayı boyle bir durum sozkonusu buro devri kesinlikle sözkonusu degildir

Madde-6 Bakalım kaç kişi ahkam kesip köşeler tutulmuş biz SMMMlik yapamayız diyor

Madde-7- bana [email protected] dan ulaşın

Madde-8- bu ilanı bu siteye 15 gun once verdim ama kimse ilgilenmedi. Demekki herkes bir şekilde işe başlarken 100 defter falan bekliyor

Gerçekçi olun yahu.

şimdi arkadaş yazmış uyanık ya hesaplamalar yapmış yukarda işin açıkcası belgesini kullanacak bi enayi lazım adama
neymiş masa şu bu verecekmisin adama 2.000 lira maaş yok vermeyecek tabi mükellef bulursa gelecek enayi tutacak o defteri cebine 3-5 kuruş girecek girebilirse sonra bu şahsın altında ezilecek iyice patron işci düzeyi malum belli. Peki bize gerçekçi olun diyen arkadaş ne kazanacak bi hesaplayalım mı
4 yılda ssk dan emekli olacak
11-4=7 yıl erken emekli olacak
7*12=84 ay pirim yatırmayacak en az 300 tlden 25,200 lira yapar bu cepte
peki 7yıl da sskdan maaş alacak en az 800 den 67,200 de cepte
oldumu size 92,400 paraya bak böyle kazanılıyor işte bide gerçekci olun diyor yeni meslek mensuplarına
Evet arkadaşlar gerçekci olalım biraz kendimizi kullandırmayalım benim bürom var yeni açtım evet aylık yaklaşık 700 lra giderim var ama ben kendi işimin partoru oldum kimseye bunu yap diyemem ama kenidinizide böyle çıkarcı kişilere kullandırmayın

Arkadaşlar bu maaş meselesi her zaman firmaların skalası ile ilgili bir durumdur.

Hep örnek verdiğim gibi 20.000TL alan da biliyorum 900TL de.

Yani gerçekten önemli bir skala farklılığı var. Çok yüksek maaş alabileceğiniz bir firma Ruhsatlı bir iç denetim yöneticisi pozisyonu için 2000TL yi yüksek bulabilirken.

Bir başka firma 4750TL ye gayet düşük bir ücret gözü ile bakıp hemen sizi işe davet edebiliyor. Bu sizin şansınız, doğru firmaya rastlamanız, o firmadaki ücret skalası ile ilgili bir durum.

açıkçası bir kaç olayın aynı anda gerçekleşmesi gerekiyor.

doğru firmaya rastladınız ve blöfünüzü yaptınız bazen gerçekten tutuyor ve yüksek ücretli + yemek + araç gibi yan eklentilere sahip bir pozisyonda işe başlayabiliyorsunuz.

Elbetteki maaş skalası yüksek firmalar diğerlerine oranla daha az. Bunların sayısı nedir? Kaç kişi böyle çalışıyor bilemiyorum açıkçası. Şimdiye kadar en çok maaşı bir akaryakıt firmasında görmüştüm. tutarı yazınca yalancılıkla suclaniyorum o sebep yazmayayım.

banka genel müdür yardımcıları ve banka genel müdürleri ile filan ilgili birisi 10 15 bin gibi rakamlar konuşmuş. bu firmaya bir banka genel müdür yardımcısı değil imza atmak kelime söylemez kelime. 2003 yılında şimdi yabancılara satılan bir bankanın kredilerden sorumlu genel müdür yardımsı 48.000tl maaş + çift makam arabası + bilmemne konaklarından villa alıyordu ve sektörde adama gariban deniyordu.

Sonuç olarak yüksekk maaşlarda var çok düşük maaşlarda. benim tavsiyem ücret skalasını yüksek sezdiğiniz bir firma olursa yapın blöfünüzü onlar zaten sizi kafaya koymuşlarsa pazarlık sözleri de edeceklerdir. Orada biraz düşersiniz.

saygılar

Smmm belgem var büromda var müşteri çevresi olan arkadaşlar arayın görüşelim istanbul/sancaktepe 0533 047 29 56