İşyerim de Çalıştıracak SMMM Belgeli Eleman Arıyorum

Ynt: İşyerim de Çalıştıracak SMMM Belgeli Eleman Arıyorum

nguroy ' Alıntı:
10,000 ytl smm maaş mı alacak. Güldürmeyin beni.
Eski şirketimde çalışan ymm 2000 ytl alıyodu. geçen sene.

Sayın nguroy;

Kullanacığım cümle için kusuruma bakmayın lütfen, Elma ile Armudu karıştırmamak gerekir. Biz burada bir işverene bağımlı olarak çalışacak ve sadece onun işlerini yapacak bir S.M.M.M. Bahsetmekteyiz. Sizin bahsettiğiniz Y.M.M.M bir işverene bağımlı olarak sürekli değil bir şirketin hesaplarını kontrol etmek amaçlı olarak ve sözleşme gereği sadece 1 seneliğine o firmanın hesap konrollerini yapmaktadır. Bu şirketin kontrolü sırasında başka şirketlerlede sözleşme imzalaya bilir. Artı Y.M.M.M nin bir firmanın kadrolu personeli olması kanunen yasaktır.

Hayır yanlış anlaşılma yok. İşyerimde tam zamanlı çalışan yeminli mali müşavir 2000 ytl +yemek+yol masarafı iel bordrolu müşavir olarak çalışıyordu.

Forumda yapılan bir ankette ücretli çalışan smmm lerin ortalama aldığı net ücret 2,500 iken. Bu tutarlar bana baya uçuk geldi.
Ben 35 yıllık bu meslekte çalışan bir yönetici olarak sizin rakamlarınızı pek gerçekçi bulamadım.

nguroy ' Alıntı:
Hayır yanlış anlaşılma yok. İşyerimde tam zamanlı çalışan yeminli mali müşavir 2000 ytl +yemek+yol masarafı iel bordrolu müşavir olarak çalışıyordu.

Forumda yapılan bir ankette ücretli çalışan smmm lerin ortalama aldığı net ücret 2,500 iken. Bu tutarlar bana baya uçuk geldi.
Ben 35 yıllık bu meslekte çalışan bir yönetici olarak sizin rakamlarınızı pek gerçekçi bulamadım.

Sayın nguroy; Y.M.M'ler Kanun gereği denetleme yaptığı şirkette bordrolu eleman olarak çalışamaz, Kanun gereği şirketin isteği üzerine, hesaplarını kontrol eder ve durum hakkında sene sonunda rapor çıkarır, şirketin güvenilirliğini sağlar, yaptığı bu işlemler karşılığındada şirkete Fatura keser (Y.M.M şirkette bordrolu olarak çalışması Y.M.M. tarafsızlık ilkesini kökünder sarsar ve yasaktır. Bu türlü bir çalışma kanuna aykırıdır.)

Mali müşavir olarak istediği yerde çalışır. YMM ruhsatı olup fiilen yapmayan çok var.

nguroy ' Alıntı:
Mali müşavir olarak istediği yerde çalışır. YMM ruhsatı olup fiilen yapmayan çok var.

Sayın nguroy; S.M.M.M iken Y.M.M olan ve ruhsat alan kişiler kanun gereği S.M.M.M faaliyetini devam ettiremez, ve S.M.M.M iken yaptığı işlemleri bu ünvan altında yapamaz,

Bağımlı olarak 10.000 TL kazanmak çok uç bir örnek
yurtdışında doktora yapmış ,alanında uzman genel müdürler belki
mesela Banka genel müdürleri 10.000 TL ye yakın alıyor
Birkaç holding dışında ,Türkiye de bu parayı verecek şirket olabileceğini sanmıyorum
bağımlı smmm ,3ooo tl civarı bir maaş alıyorsa bence çok iyi durumdadır birkaç holding te 4000 -5000 arası alan 20 yıl tecrübeli müdürler var

m_buse

Çok haklısınız teşhislerinize aynen katılıyorum. İstisnalar her zaman olabilir tabi.

Arkadaşlar yanlış anladığınız bir nokta var. Ben size 10.000.00 örnek olarak veriyorum.

Şimdi Ünv bitirceksiniz. S.M.M.M stajına giriş için 2.000.00 civarı para vereceksiniz. Bu mesleği 3 yıl bi fiil icra edecek ve Staj bitirme sınavı altında yine sınava gireceksiniz. Ve tüm bunları bir işveren altında çalışmak için yapmayacaksınız elbette, kendi işinizi gücünüzü kurmak için yapacaksınız, Ha olduki bunları yaptınız ve kendinize büro açamadınız. O zaman bu tarz işlere giriştiğinizde kendinizi 1.500.00 , 2.000.00 ytl maaş alan bir ticaret lisesi mezunu konumuna koymayın çıtayı yüksek tutun diye söylüyorum.

Yada bu maaşlara razıysanız kendinizi hiç kasmayın. Bu memlektin S.m.m.m bitmez herzaman yanında maaşla çalışacak bir mali müşavir bulursunuz. hatta üniversite bile okumanıza gerek yok bu maaşlar için kendinize daha zahmetsiz bir iş bile bulabilirsiniz.

S.M.M.M. kendi bünyesinde çalıştıracak olan şirket zaten küçük bir şirket olmayacaktır. ve daha öncede söylediğim gibi bir ticaret mezunu bu gün 1.500.00 2.000.00 tl maaş alıyorsa
S.M.M.M ünvanı almış bir meslek mensubunun 10.000.00 ytl ücreti gayet normal bir rakamdır. Tabi ben bu ücreti S.M.M.M ünvanı ile şirketteki tek sorumlu olduğunu düşünerek yazmıştım. Siz zaten bir Muhasebe müdürünün olduğu yere işe giriyorsanız o kişinin aldığı maaşın altında bir maaş önerilecektir size

Bu tartışmayıda kendimce kapatıyorum. Burda tüm arkadaşlara teşekkür ederim yorumları için

Yapma etme kardeşim kaç tane muhasebe müdürü bugün 10,000 net alıyor ????

1. Bu işe başvurduysam tabiki S.M.M.M belgem var.
2. Bu belgeyi aldıysam Eğer En Az 5 Yıllık Tecrübem var.
3. İş yerinizdeki vasıfsız işçiye ne kadar maaş veriyorsunuz, cevaba göre yorumum olacaktır. (iş ilanında doktora yazmıyor) 1 dil biliyorum
4. Maliye bakanlığından tanıdığım kimse yok. Hiç bir vergi daireis müdürünü tanımıyorum. Vergi dairesi müdürüyle ve diğer tüm müdürlerle şirketin vergisel konularını konuşarak sorunlarınızı halledebilirim. Bunun için önceden bir tanışıklığımız olmasına gerek yok. İcap eden insanlarla gider tanışırız.
5. Şirketinize 3.000.00 ytl ve 15 yıl tecrübeli mali müşavir almışsınız. Fakat bu size yetersiz gelmişki yeni bir S.M.M.M. için başvuruda bulunmuşsunuz.
6. Yurt dışı bağlantısı benim görevim değil. Ben sizinle şirketinizin Türkiyedeki işlemleri için görüşmeye geldim. Sizin yurt dışında yapmış olduğunuz işlemler için orada ile bağlantı kurmanız gerekmekte. ve yurt dışında yaptığınız işlemlerin türkiye evrakları türkiye vergi kanunları geçerlidir dolayısıyla ingilteredeki vergi kanununu bilmeme gerek yok. İlgiltere vergi dairesinden birisiyle tanışmamın gerekli olduğunu düşünmüyorum. İhracat yapmak istiyorsanız. Gümrük müşavirlik şirketleri ile görüşmeniz gerekmektedir. dolayısıyla onlar gerekli evrakları bana gönderecektir.

Konu çok çarpıtıldı.

hiçkimse 5 yıl tecrübeli birine smmm belgesi var diye 10.000 tl vermez

Neyse konuyu özetlemek için söylüyorum. Lütfen burdaki genç arkadaşlara yanlış bilgilendirme yapmayalım. Gerçekler neyse onları konuşalım.
Elbette bu parayı alan meslektaşımız vardır. Gurur duyarım.. Ancak önemli olan mesleğin genel ortalamasıdır.
Belki bölge ve şehirlere göre de farklılıklar olabilir.
Bugün İstanbulda öyle muhasebe büroları var ki yanlarında ymm çalıştırıyor, 50-60 kişi de kadrosu var. Ya da bir yabancı şirket finans müdürü 15,000 usd maaş alıyor. Ayrıca yılda 500,000 usd prim.
Bunlar hep istisna.
Genele bakalım ve gerçekçi olalım . Kimseyi ve kendimizi kandırmayalım.

ben ilgiltereye ihracat yapacağınızı düşünerek cevap vermiştim yanlış okumuşum kusura bakmayın, İngilterede şube açacaksanız yurt dışında dar mükellefiyet açmanız gerekli ama o işlemler için ilgiltere ortaklık kuracağınız şirketin müşaviri ilgilenecektir. Dolayısıyla yine ingilteredeki vergi dairesine benim gitmem gerekmeyecek. Zaten benim belgemin sınırı türkiye cumhuriyeti

Ben bağımlı olarak çalışmayı düşünmüyorum. :) Serbest Daha iyi benim için teşekkürler

Sn. eroskay

O zaman lütfen bağımlı meslektaşlarımızın ücret seviyeleri hakkında şimdiden fikir yürütmeyiniz.
Büronuzu açın bol müşteri bulun, çok çok paralar kazanın. Kolay gelsin.

eraksoy arkadaşım,
çok güldüm ya 5 yıllık tecrübeyle 10 bin tl isteyeceksin demek bi de kapitalist patrona vasıfsız işçiye ne kadar veriyorsun diyorsun sosyal içerik de yapıyorsun ona karışmam buna karışmam diyorsun sonra da patron al evladım 10 bin ytl diyecek yani
iste iste tabi yaa sanal da istemek bedavaa allah iyiliğini versin hayal aleminden çıksan iyi olur
çok güldürdün

Bende hepinize teşekkürederim arkadaşlar, :-X

nguroy ' Alıntı:
10,000 ytl smm maaş mı alacak. Güldürmeyin beni.
Eski şirketimde çalışan ymm 2000 ytl alıyodu. geçen sene.

Hangi ilde bu ücreti alıyordu.Sayın nguroy sizin yazılarınızı yakından takip ediyorum.Ancak bu ücret sizce de az değil mi?

İstanbul da.Evet bence de çok az. Ancak bu işler arz talep meselesidir.
Bunun yanında 5000 ytl alan da var. Örnek olsun diye söyledim.

orta büyüklükteki işletmelerin mali işler müdürünün aylık geliri 3000 - 5000 bandında gidip geliyor. Ancak forumda zikredilen 10,000 rakamı bencede biraz abarılı geldi. (genel için konuşuyorum. istisnalar kaideyi bozmaz)

Saygılarımla,