İşyerinde İşçi Çalıştran Bağkurlu Patron

sule

Katkı Sunan Üye
merhabalar, yaklaşık 65 kişiyiz işyerinde. patronumuz da bağkurlu doğal olarak. (her ay ücret bordrolu maaş alıyor şirketten)
hiçbir işçinin maaşının patronun maaşından yüksek olmaması gerektiğini bildiğim için en yüksek ücreti patrona veriyorum.
yalnız kafama takılan, patronun ücretine yakın maaş alan bir müdür var, 3 ayda bir ikramiye alıyoruz. ikramiye de işin içine girince işçinin sgk matrahı tavanı aştığı için tavandan yatıyor. sgk mevzuatına göre tavanı aşan kısım takip eden 2 ay boyunca kişinin sgk matrahına ekleniyor.
işin özeti bu arkadaşın ücreti sgk bildirgelerinde her ay tavandan yatıyor. aslında normal maaşı patronun maaşının altında. sizce burada bir sorun olur mu? patronun maaşını da tavandan mı bildirmeliyim ki ona göre bağkur primi ödesin?
bir de eğer patron da ikramiye alırsa bunu bağkur a bildirmek gerekiyor mu?

Yazdıklarınızdan ltd veya a.ş. türü bir şirket olduğunuzu düşünüyorum. Eğer böyleyse:
İşverenlerin bağ-kur primini yanında çalıştırdığı işçilerden daha düşük yatıramama gibi bir durum söz konusu deği.
Şahıs firmaları içinse yanında çalıştırdığı işçilerin ücretinden daha düşük bağkur ödememe zorunluluğu var.
Bu konu forumda bir kaç kez daha tartışılmıştı. Bende dahil olmuştum.

Konuyla ilgili bir link paylaşıyorum: Lebib Yalkn ; Mevzuat Yaymclnda 60. Yl

Detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İlla işçilerden daha düşük bildirmeyeceğiz diyorsanız APHB de ki işçiler için bildirdiğiniz Prime Esas Kazançtan daha düşük
bildirmemeye çalışın.

Yazdıklarınızdan ltd veya a.ş. türü bir şirket olduğunuzu düşünüyorum. Eğer böyleyse:
İşverenlerin bağ-kur primini yanında çalıştırdığı işçilerden daha düşük yatıramama gibi bir durum söz konusu deği.
Şahıs firmaları içinse yanında çalıştırdığı işçilerin ücretinden daha düşük bağkur ödememe zorunluluğu var.
Bu konu forumda bir kaç kez daha tartışılmıştı. Bende dahil olmuştum.

Konuyla ilgili bir link paylaşıyorum: Lebib Yalkn ; Mevzuat Yaymclnda 60. Yl

Detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İlla işçilerden daha düşük bildirmeyeceğiz diyorsanız APHB de ki işçiler için bildirdiğiniz Prime Esas Kazançtan daha düşük
bildirmemeye çalışın.

henüz linki inceleyemedim ama evet, limited şirket. yani patronun ücreti daha düşük olsa da oluyor mu bu durumda??

01/09/2012 tarihinde yayınlana işveren uygulama tebliğinde;

3.3- Prime Esas Kazançlar

.......Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişi, aynı zamanda işveren ise, beyan edeceği aylık kazancı, çalıştırdığı sigortalıların prime esas günlük kazancının en yükseğinin otuz katından az olamaz. Aylık prime esas kazancı, çalıştırdığı sigortalılardan günlük kazancı en yüksek olan sigortalının otuz günlük prime esas kazancından düşük olduğu tespit edilen sigortalıların aylık prime esas kazançları, tespit edilen kazanç düzeyine çıkartılarak aradaki prim farkı, Kanunun 89 uncu madde hükümlerine göre gecikme cezası ve gecikme zammı uygulanmak suretiyle tahsil edilir. Ancak tüzel kişiliğe haiz kuruluşların ortakları hakkında bu fıkra hükmü uygulanmaz.

Anlaşılacağı üzere Şirket ortakları P.E.K şirketinde çalıştırdığı personelden yüksek bildirmek zorunda değil. Saygılarımla..

Linki mutlaka incelemenizi ve ona göre karar vermenizi isterim.
Özetle:
Ltd. A.Ş. gibi şirketlerin ortakları SGK yönünden işveren olarak kabul edilmiyor.
Burada işveren = Ltd. A.Ş. oluyor. Yani tüzel kişilik işveren.
Tüzel kişilik bağ kur primi ödeyemeyeceğine göre... Mantığı bu yani.
Şahıs firmasında ise işveren gerçek kişi olduğu için işçisinden daha düşük prim yatıramama zorunluluğu bulunuyor.

Halen tartışılmaya devam edilen bir konu. Ben üstad Resul Kurt beyinde bu konuyla ilgili benim yazdığım gibi bir
makale kaleme aldığını hatırlıyorum. Çok tereddütte kalırsanız SGK dan da görüş alın.

Sermaye şirketleri (ayni kısaca Anonim ve limited şirketler) de yönetim kurulu veya ortaklar kurulu vardır.
Bunlara ödenen ücrete de HUZUR HAKKI denir. Diğer 4a ya tabi çalışanlarla aynı bordroda hazırlanmaz. Onların bordroları ayrıdır.

çok teşekkür ederim yardımcı olan herkese. sanırım şimdiye kadar boşuna fazla prim ödemişiz işveren adına:(
yine de SGK yı arayıp bilgi alıcam, sonuçları burada paylaşırım.

Az önce Tuzla SGK şubesini aradım, Bağkur bölümüne sordum. yanında çalıştırdığı çalışanlardan daha az prim ödemeyecek dedi :S

aynen, yönetmelikleri okuyup anladığım halde "acaba yanlış işlem mi yapıyorum?" diye kendi kendime sormama neden olan şey.
mali müşavirimize sordum. o da Sgk 'yla aynı yanıtı verdi :S ödeyeceği bağkur primi çalıştırdığı işçiden daha düşük olamazmış.
yanlış mı soruyorum diye en baştan kendimi teyid ediyorum. limited şirketi, bu şirket baba-oğula ait. imza sirküleri-ticaret sicil gazetesinde şirket ortakları diye geçiyor ikisinin de adı. baba zaten bağkur dan emekli. oğul için de bağkur primi ödüyoruz.

Mali müşavirimizle bu konuyu konuştum, ancak tebliği kendisine gönderdikten ve iyice okumasını istedikten sonra doğru olduğunu söyledi.
bu durumda boşuna fazla prim ödemişiz patronumuz adına. gerçi emekliliğine faydası olacaktır ama kendisi yüksek prim ödeme taraftarı değildi. bu yüzden tavana yakın bildirdiğim ücretini düşürmek için tekrar SGK ya yazı göndericem. artık bağkur primini düşürme hakkım var herhalde. (asgariye kadar tabii) yardım eden herkese çok teşekkür ederim. tesadüfen öğrendiğim bu bilgi gerçekten çok işime yaradı.