İşyerine alınan gıda maddeleri

Ynt: İşyerine alınan gıda maddeleri

çalışan fatura ve makbuz slibini muhasebeye getirdi ve parasını aldı..
kayıt şekli şöyle mi? olur.

önce alınan gıda maddelerini tüketildikçe gider hesabına alıp karşılığında personelin emanet hesabına alsak, daha sonrada kasadan çıkış yapılsa.
Böyle mi? muhasebeleştirilmeli.

Bişeyi merak ettim, sizce bu ödemeyi avans hesabına alıp daha sonra personele öderken Gelir Vergisi Kesintisi yapılır mı?

Biraz zor oldu bu cevabı sizden almak :) ama çok sağolun....

İrem hnm.
Burda ücret söz konusu olmadığı için GV de kesilmez.

hmm. ben avans ödemesi diye algıladım da o yüzden acaba kesinti olur mu? diye düşündüm.

demiral ' Alıntı:
Personel kendine şirket işlerinde kullanmak için bir eşya alır ise (kıyafet gibi) kredi kartı ile bu gv kesintisi yapılır.

hani buradada gıda maddesi alımında personel kendi kredi kartıyla çekerse, işyerinde bunu tüketecekleri için personele geri ödemesi sırasında gelir vergisi kesintisi söz konusu olmuyor değil mi?

Gıda maddeleri işyerinde kullanıldığından GVK 40/2 uyarınca bir işae giderinden söz etmek gerekir. GVK madde 63'te belirtilen anlamda bir ayni ücret ödemesi yoktur,dolayısıyla bir ücret stopajı yapılması gerekmez. Ödemenin personelin kredi kartıyla yapılması da bu durumu değiştirmez. Örneğin personelin kredi kartından 1.000.-TL+%8 KDV Lik gıda harcaması yapılmışsa muhasebe kaydı şöyle olacaktır.

---------------------/-----------------------------
770 GYG 1.000
191 İN.KDV 80
335 PERSONELE BORÇLAR 1.080