İthal Edilen Malın İadesi

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
ithal edilen bir mal geri iade edildi,

burada süreç nasıl işleyecek ?

kdv ve gümrük vergileri iade olur mu ? devreden kdv varsa nakıt yaparlar mı ?

vergi borcu var ise mahsup mu yaparlar ?

İadeyi normal ihracat gibi düşünün. İthalinde ödenen kdv yi , iade ile ilgili işlemleri (yüklenilen,indirilecek kdv vs.listeler) yerine getirerek iade alma hakkınız vardır. Gümrük vergisini geri alamazsınız, ithal edilen eşyanın maliyetine vermiş olmanız gerekirdi.

İthalat hangi dönemde gerçekleşirse gerçekleşsin iade hakkınız vardır. İadeyi ise ihracatın gerçekleştiği dönemde isteyebilirsiniz. (Vedopta GÇB nin kapandığı ay). Sonraki dönemlerde isteyemezsiniz.

Gümrük vergisi dediğiniz, Ürünün GTİP koduna karşılık gelen KDV oranı değil mi ? KDV oranı %8 ise bunun iadesi alınıyor fakat diğer giderler olan Nakliye + Sigorta masrafı mı iade edilmiyor ?

GTİP, aklınıza gelen her eşya için ayrı ayrı belirlenen (tanımlayan) 12 haneli bir koddur. Gümrük vergisi kdv değildir, gtip bazında belirlenen bir oranda alınan vergidir. Bazı ürünlerde gümrük vergisi vardır, bazılarında ise yoktur. İthalat mevzuatı çok kapsamlı ve karmaşıktır, burada fazla ayrıntıya girmeye gerek yok. İthalat esnasında ödenen kdv'yi malların ihraç edilmesi durumunda iade alabilirsiniz. İthalat edilen malın bünyesine giren (maliyeti oluşturan) nakliye, gümrük müşaviri komisyonu vs. giderlere ait kdv leride izah edebilirseniz iade alabilirsiniz.

GTİP, aklınıza gelen her eşya için ayrı ayrı belirlenen (tanımlayan) 12 haneli bir koddur. Gümrük vergisi kdv değildir, gtip bazında belirlenen bir oranda alınan vergidir. Bazı ürünlerde gümrük vergisi vardır, bazılarında ise yoktur. İthalat mevzuatı çok kapsamlı ve karmaşıktır, burada fazla ayrıntıya girmeye gerek yok. İthalat esnasında ödenen kdv'yi malların ihraç edilmesi durumunda iade alabilirsiniz. İthalat edilen malın bünyesine giren (maliyeti oluşturan) nakliye, gümrük müşaviri komisyonu vs. giderlere ait kdv leride izah edebilirseniz iade alabilirsiniz.

Ben dış ticaretçiyim fakat daha önce hep ihracat üzerine çalıştım, şimdi ki firmada ise ithalat, o yüzden eksiklerim çıktı

Bizim ürün için alınan % 8 lik bir vergi var,

Bu GÇB de gösterilen bu masraflardan hangisini geri alma şansımız var.. Şimdi aklıma gelen bir soru kafam karıştı,ürüne ait %8 olan gümrük vergisi hangi noktada ekleniyor ?

FATURA
NAVLUN
SİGORTA
CIF
YURT DIŞI
GVM
GV
Y.İCİ
KDVM
DAMGA VERGİ

Beyanname üzerinde gösterilen bilgilere dayanarak kdv iadesi isteyemezsiniz. İthalat esnasında gümrük makbuzunda gösterilen ödediğiniz kdv yi isteyebilirsiniz. Atıyorum yurtiçinde kdv ödeyerek bir makina aldınız, daha sonra bu makinayı ihraç ettiniz, makinanın alışında ödediğiniz kdvyi iade isteme hakkınız vardır. İthalatta da aynı mantık var.İthal ettiğiniz malı ihraç ediyorsanız, ödediğiniz kdvyi iade isteyebilrsiniz. Olayı niçin bu kadar zor hale getiriyorsunuz anlamıyorum.

Beyanname üzerinde gösterilen bilgilere dayanarak kdv iadesi isteyemezsiniz. İthalat esnasında gümrük makbuzunda gösterilen ödediğiniz kdv yi isteyebilirsiniz. Atıyorum yurtiçinde kdv ödeyerek bir makina aldınız, daha sonra bu makinayı ihraç ettiniz, makinanın alışında ödediğiniz kdvyi iade isteme hakkınız vardır. İthalatta da aynı mantık var.İthal ettiğiniz malı ihraç ediyorsanız, ödediğiniz kdvyi iade isteyebilrsiniz. Olayı niçin bu kadar zor hale getiriyorsunuz anlamıyorum.

Ben Dış Ticaret Sorumlusuyum ve ithalat firmasıyız ve ben ihtimaller dahilindeki tüm masrafları anlamaya çalışıyorum. Sadece elimdeki masraflardan yapmaya çalıştığım çıkarım

Merhabalar,

Konu biraz farklı boyutlara kaymış,

Öncelikle ithalatın iadesi "İhracat"tır.

İhracat da sadece kestiğiniz faturanın KDV sinin yüklenilen KDV si kadar kısmını iade alabilirsiniz.

O da ithalat sırasında ödediğiniz KDV kadardır eğer ihracat faturası tutarınız alış faturanız ile aynı tutar ise ki muhtemelen aynıdır.

Bunun dışında devletten başka bir verginin iadesini alamazsınız.

Saygılarımla

Sayın alfudem,

Mal ithal ettim, sonrasında mal kusurlu çıktı. Bu durumda iade ettiğim yani ihraç ettiğim mal için öncesinde ödediğim gümrük vergileri geri alamayacak mıyım?

Alamazsınız ancak aldığınız firmadan zararınızı talep edebilirsiniz. Gümrük vergisi ATR ya da EUR1 belgesi olmayan ürünlerde GTİP bazında değişen oranlarda ödenen bir vergidir. Bunun iadesini alamazsınız.

Gümrük vergisi sadece EUR1 yada Serbest dolaşımda olmayan ürünlerden alınmaz. yanlış bir yönlendirme yapıyorsunuz.
ÖTV vergisi bizim ülkenin uyguladığı bir gümrük vergisidir. bunun iadesini alabilirsin.
Ek olarak kusurlu çıkan mal mahrece iade olduğu zaman ödediğim vergileri alabilirim. değil mi?

Gümrük vergisi sadece EUR1 yada Serbest dolaşımda olmayan ürünlerden alınmaz. yanlış bir yönlendirme yapıyorsunuz.
ÖTV vergisi bizim ülkenin uyguladığı bir gümrük vergisidir. bunun iadesini alabilirsin.
Ek olarak kusurlu çıkan mal mahrece iade olduğu zaman ödediğim vergileri alabilirim. değil mi?

Sayın yunuss85,

Konu ile ilgili yeterince bilgi vermeden doğru cevaba ulaşamazsınız. Öncelikle "Mahrece İade" sizin söylediğiniz işlemle alakalı değil. Sizin durumunuzda malın tamamen iadesi yada tamir edip geri getirilmesi/yenisi ile değiştirilmesi ile ilgili ayrı işlemler var. Öncelikle ve kısaca bir malı kusurluluğu nedeniyle iade edecekseniz bunun için İTO/İSO müracaat edip rapor talep etmeniz gerekir. Bu rapor ile işlem yaparsanız bazı haklarınız doğar, bunun için de gümrükçünüzle işlemler öncesinde bir ön görüşme yapmanız gereklidir.

Sayın yunuss85,

Ben bazı haklarınız doğar dedim, "sonuç olarak KDV dışında ödediğim vergileri de geri alabilirim." sonucuna varabilirsiniz demedim.

Ithalat mallarının iade faturası işlemi

Bende konuya farklı bir soru ile gireyim,

Çinden mal ithalatı yaptık 10000 adet farklı ürünün içerisinden 500 adet ürün arızalı çıktı,
firma ile görüştük malları geri gönderebilirsiniz dedi. ve bir sonraki gelecek parti malların üzerinden indirim yapılarak aradaki arızalı gelen malların
bedeli kapatıldı.

Ben şimdi bu malları ihracat faturası gibi mi kestireceğim fiyatlı vs olarak yoksa bedelsiz vs gibi birşey yaparak mı kestirip göndereceğim?

sayın sinan,

malları iade fatura kesmediniz ama ihracat yapmış olduğunuz için bir fatura düzenlemiş olmanız lazım. bu faturaya istinaden stoğunuz 9500 adet olarak zaten olması gereken miktarda değil mi ?