fonradar

İthalatta BA Matrahı

Onore

Katkı Sunan Üye
Herkese iyi günler dilerim.

Tam olarak anlayamadığım ve tereddütte kaldığım bir durum var.

GİB'in 15/07/2011 tarihli yayınladığı Özelge'de İthalatta BA Matrahından şöyle bahsediliyor;

''Buna göre, ithalatta verginin matrahını oluşturan tutar 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 21 inci maddesi gereğince gümrük vergisi tarhına esas olan kıymeti, malın gümrük vergisinden muaf olması durumunda ise sigorta ve navlun değerleri dahil (CİF) değeri olarak belirlendiğinden, Form Ba'nın gümrük beyannamesindeki her türlü masraflar (fatura bedeli, navlun ve sigorta bedeli dahil (CİF) değeri, yurtdışı ve yurtiçi masraflar ve gümrük vergisi) dahil, KDV matrahını oluşturan KDV hariç bedel dikkate alınarak düzenlenmesi gerekmektedir.''

Elimde bir GGB var. Beyanname üzerinde GV Matrahı da var KDV matrahı da. Bir diğer GGB'de GV Matrahı yok. Yanlış yapmamak adına sizlerden teyit etmek istedim. Üzerinden gümrük vergisi ödenen beyannamelerde Ba'ya GV Matrahını, Gümrük vergisi ödenmeyen Beyannamelerde yazan KDV Matrahını mı bildirmemiz gerekiyor. İthalat işlemlerinde hep karışıklık yaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

396 sayılı VUK tebliğini değiştiren 418 sayılı tebliğe göre; Gümrük vergisi varsa gümrük vergisi matrahını, yoksa kdv matrahını bildiriyorum...

Peki anlamadığım bir de şu kısım var;

''...Form Ba'nın gümrük beyannamesindeki her türlü masraflar (fatura bedeli, navlun ve sigorta bedeli dahil (CİF) değeri, yurtdışı ve yurtiçi masraflar ve gümrük vergisi) dahil, KDV matrahını oluşturan KDV hariç bedel dikkate alınarak düzenlenmesi gerekmektedir.''

GV muaf olan bir Beyanname üzerindeki tarih diyelim ki 01.03.2018 ve Beyannamede yazan KDV Matrahı kısmı 10.000 TL. Aynı beyannamenin VEDOP üzerindeki kapanış tarihi 05.03.2018 ise (5 Mart tarihinde ödenen KDV 1 mart tarihli beyanname üzerinde yazan KDV Matrahı üzerinden hesaplanmış) hem Muhasebe kayıtlarında hem BA'da yapmamız gereken nedir?

Son düzenleme:
İhracatların bildirilmesinde kapanma tarihindeki kur esas alınıyor. Ancak ithalattaki kapama tarihini bildlrim dönemi olarak göreceksiniz ve beyannamedeki tutarı esas alacaksınız. Yani ithalat beyannamesi şubat, kapama tarihi mart ise mart ayı ba bildlriminde beyannamedeki tutarı bildireceksiniz.