İthalatta kur farkı

batlı

Katkı Sunan Üye
bedelini 2010 aralıkta peşin olarak ödediğimiz mal fiili olarak şubat 2011 de gerçekleşti. 2010 aralıkta ithalatın türk lirası karşılığı 50.000.-tl ye geliyordu. tabi o tarihte 159 hesaba bu tutarı atmıştım. şimdi ithalatın gerçekleştiği şubat 2011 de bu tutar 55.000.-tl oldu. şimdi ben bu aradaki farkı kur farkı olarak kur farkı gelir/gider hesaplarına mı atacağım?

Ynt: İthalatta kur farkı

Peşin ödediğim ithalat bedellerinde ödediğim tarihteki kurdan işlem yapıyorum. Kur farkı çıkarmıyorum. Zaten artı veya eksi kur farkını ithal ettiğiniz malın bedeline yansıtmanız gerekir.

Ynt: İthalatta kur farkı

batlı ' Alıntı:
bedelini 2010 aralıkta peşin olarak ödediğimiz mal fiili olarak şubat 2011 de gerçekleşti. 2010 aralıkta ithalatın türk lirası karşılığı 50.000.-tl ye geliyordu. tabi o tarihte 159 hesaba bu tutarı atmıştım. şimdi ithalatın gerçekleştiği şubat 2011 de bu tutar 55.000.-tl oldu. şimdi ben bu aradaki farkı kur farkı olarak kur farkı gelir/gider hesaplarına mı atacağım?
yıl sonunda bu avansı değerlemeniz gerekirdi ondan sonra da 31.12. deki kurdan fiili ithalat tarihine kadar olan kur farkını da ayrıca malın maliyetine atılması gerekir.