İthalatta Malın Geliş tarihi İle Çekildiği Tarih Arasındaki Farkın Muhasebesi

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar
Bir hususta tereddüt yaşadığım için bilgilerinize başvurmak istedim.
Örneğin ekim sonu veya kasım başında ithalat yapılıyor,mal antrepoya indiriliyor,çekilmeyip orada bekletiliyor.
35000 usd mal 70.000 tl karşılığı antrepoya geliyor ve antrepo beyannamesi düzenleniyor.
Bu mal 15 gün sonra çekiliyor.Fakat çekilme gününde kur değişiminden dolayı mal ya 69.000 den ya da 71.000 den çekiliyor.
Şimdi,
mal ilk antrepoya geldiğinde muhasebe kayıtlarını yapıyorum.Malı çekilene kadar Avanslar hesabında (159) bekletiyorum.Antrepoya inen malımın maliyeti masraflarla beraber toplam 72.000 tl olsun.
Mal çekildiğinde kapamaları geliyor.Buradaki masraflarıda 159'a atıyorum.Mal tamamen çekildiğinde avanslar hesabını ticari mal hesabına virmanlayarak kapatıyorum.(çekilene kadar 159'da bekletiyorum)
Soru şurada geliyor.
mal bedeli ilk geldiğinde 70.000 tl,ama çekilme anında 69.000 tl ye düştüğünde aradaki 1.000 tl benim zararım oluyor.Bu durumda 159 (A) 656 (B) mi yapmam lazım. Veya aynı şekilde kurda artış olursa yani mal 70.000 tl olarak gelmişken çekim anında 71.000 tl olursa aradaki farkta 159 (B) 646 (A) şeklinde mi kaydedilecek.
Yani kısaca malın ilk geldiği andaki TL bedeliyle çekildiği andaki TL bedeli arasındaki farkı nasıl muhasebeleştireceğim.Düşüncem doğrumudur?
Teşekkür ederim.
Saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ynt: İthalatta malın geliş tarihi ile çekildiği tarih arasındaki farkın muhasebesi

Merhabalar;

Tahsin bey,Mal çekilene kadar ki tüm masrafları malın maliyetine atıyorum.VUK'da o şekilde zaten.Burda peşin ithalatta 2 türlü yorum oluşuyor.Kimi arkadaş direk peşin transfer fiyatı ile işlem yapıyor ki ben öyle yapmıyorum.Transferimi yaptığım zaman ile malın çekiliş tarihi arasında zaman oluyor.Ben malı çektiğim gün ki kur ile işlem yapıp malın maliyetine atıyorum.

Ynt: İthalatta malın geliş tarihi ile çekildiği tarih arasındaki farkın muhasebesi

Sayın Yeterlilik tşk.ederim.
Ama ben galiba tam olarak anlatamadım.
Tekrar toparlamaya çalışayım.Sanıyorum daha iyi anlatabilirim.

1- Mal,yurtdışından gelmiş ve antrepoya çekilmiştir.
2- Antrepoda bekleyen mal,henüz çekilmediğinden işletmenin sayılmaz.Antrepodan çekildiğinde mal işletme aktifine girecektir.
3- mal 35.000 usd üzerinden alınmıştır.Antrepoda bekletilmesinin veya çekilmesinin,yurtdışı firmasına yapılacak transferle şu an için bir ilgisi yoktur.O firmaya 35.000 usd ödeme yapılmış veya yapılacaktır.
4- Antrepoya geliş anı ile antrepodan çıkış anındaki kur farkı benm için şu aşamada önemldir.Sorunun özü budur. Bu farkın hiçbir önemi yıoktur da diyebilirsiniz.Fakat bildiğiniz gibi gerek antrepoya gelirken gerekse antrepodan çıkış yapılırken gümrük beyannameleri ayrı ayrı düzenlenir.Geliş beyanında mal bedeli 70.000 tl yazarken çıkış beyanında ise kur farkından ötürü 69.000 yazmaktadır.Aradaki farkın benim için bir önemi varmıdır,yoksa örneklediğim madde doğrumudur?
5- Transfer anında oluşacak kur farkı zaten maliyetle ilişkilendirilecektir,o kısım ayrı..

Maddesel örneklendirirsem belki daha iyi anlaşılabilir.
mal alışı (antrepoya geliş)
159 70.000
320 70.000

masraflar (antrepoya geliş)
159 xxx
191 xxx
329/336 xxx

masraflar (antrepodan çıkış-malın çekilmesi)
159 xxx
191 xxx
329/336 xxx

mal çekilirken kurdan dolayı malın değeri düştü (aradaki 1000 tl fark)

656 1.000
159 1.000 mu?

veya malın değeri arttı

159 1.000
646 1.000

son 2 kayıt yapılmalı mı? Derdim budur?

Saygılar

Bu ay bir firmamın 3 tane ithalatı olmuş.3'ü de önce antrepoya gelmiş.2'si tam olarak çekilmiş.Bir tanesi ise kısmi çekilmiş.Malın bir kısmı halen antrepoda bekliyor..

Şimdi anlaştık :)

Yaptığınız son 2 kayıdı da yapmalısınız.(Duruma göre kar/zarar)

Bende böyle düşünmüştüm ama tereddütlüydüm.
tekrar tşk.ederim. :)
Kendimide tebrik edeyim.İyi anlattım :)
Saygılar

Ben bu konuyla ilgili düşüncelerinizi merak ediyorum. 6 sene önce konuşulmuş ancak kafama yatmayan bişey oldu. İlginç bişey hatta. Yardımınızla beraber fikirlerinizi bekliyorum.

Bir ithalatım var. Antrepo beyannamesi Aralık/17 malın çekilme tarihi Ocak/2018. Kdv ödendiği tarih yani KDV Matrahının belirlendiği gün Ocak/2018. İthalatımız peşin. Parası 2017'de ödendi. Şimdi ben bunun kayıtlarını nasıl yapmalıyım?

Antrepo beyannamesini dikkate alıp muhasebe kayıtlarına geçirmek zorunda mıyız? Yoksa mal çekildiğindeki beyanname ile mi kayıtlara almalıyız?