İzin

bizim yaptığımız sözleşmeye göre hiç yok. hatta mazeretsiz gelmeyenin 1 pazarını kesme hakkımız var. ama uygulamıyoruz. sizin yaptığınız iş sözleşmesine bağlı.

1ay icinde ise kac gun mazeretzis gelmeme hakkimiz var pespese.

-Yasal olarak tanımlanmış böylesi (özürsüz)bir hak yok
-İş sözleşmesi ve eki niteliğindeki kaynaklar ile bu yönde işci lehine bazı hükümler konulabilir
-Konulmamış ise değil 1 gün vaya 1 saat, 15 dk.özürsüz işe geç gelmenin bile hesabını işveren sorabilir
-

:) haklisiniz
Is sozlesmesinde ay icinde X gun mazeretsiz devamsizlikla ilgili bir madde tanimlanmissa denilemez tabii, ama oyle bir sure tanimlanmis olsaydi sozlesmede, ilk soru da olmazdi degil mi zaten sozlesmede acikca belli oldugundan :)

Bu durumda , sozlesmeyle belirlenmis boyle bir sure yoksa, dogrudan 3 gun de diyemeyiz oyle degil mi? :)

Son düzenleme:
sn.arkadaşlarım demagoji yapıyorsunuz,kafa karıştırıyorsunuz.( kusura bakmayın )

yukarıdaki soru neden sorulur ? işe kaç gün mazeretsiz gelmezsem kovulurum ..

sn.keremcem her kural sözleşmede yazar mı ? sözleşemede yazmayanlar için ne yapılır ? ( tekrar kusura bakmayın..)

Sn.askinbulduk haklisiniz biraz demogojiye kaydi olay, ama soru aslinda cok net, sozlesmemin feshedilmesine imkan tanimayacak sekilde ust uste kac gun gecerli mazeret olmaksizin devamsizlik yapabilirim seklinde algiladim ben soruyu.
Verilen yanitlarda da , bu gozle baktigimda gordugum hatayi dile getirmeye calistim.
Is kanununda, caisan icin devamsizlik hakki taniyan bir duzenleme yok, aksine 25/2-g yanlis hatirlamiyorsam; iscinin gecerli mazereti olmaksizin yaptigi devamsizlik nedeniyle isverenin fesih hakki taniyor, ay icinde 2gun ust uste demekte, yani 2gun ard arda keyfekeder devamsizlik fesih sebebi sayilmis.
30gun icinde 3 gun devamsizlik, ard arda olmasa bile devamsizlik sebebi sayilmis.
Yada 2 kez bir tatil gununden once veya sonraki gun devamsizligi keza fesih sebebi saymis kanun.
Bu gozle bakildiginda ve sorudaki ' kac gun UST USTE devamsizlik hakkimiz var'' kismina bakildiginda , 3 gun devamsizlik hakki var demek, yanlisa yonlendirmek olmayacakmidir?
Bence yanit net, gecerli mazeret omadan ust uste devamsizlik hakki yok!
Bu nedenle verilen yanitlarin soruda aranana
gore HATALI oldugunu soyluyorum.

Elbette. Her kural sozlesmede yazsa daha iyi olur ama yazmak ta zorunda degil belirttiginiz gibi.
Sozlesmede yazmayan durum icin ne yapilir, kanunun tanidigi hak kullanilabilir: 25/2-g tazminatsiz fesih hakki

Saygilar

Son düzenleme:
:)

Bu durumda , sozlesmeyle belirlenmis boyle bir sure yoksa, dogrudan 3 gun de diyemeyiz oyle degil mi? :)[
/QUOTE]

Tabi diyemeyiz
Sizinde belirttiğiniz üzre işverene fesih olanağı tanıyan hallerden ilki "İşcinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına 2 iş günü"işe devamsızlığıdır.

yukarıdaki konuyla ilgisi yok ama bu konuda bilgisi olan varsa lütfen cevap versin.birinci derece yakının vefat etmesi halinde 3 gün mazeret izni var.Annemin vefat haberini sali günü sabah aldım.aynı gün memlekete hareket ettim.cenazemizi çarşamba günü kaldırdık.benim iznim perşembe günü bitmiş mi olur?bu işler bu kadar basit midir?üç günde hallet dön.neden memurlar da 7 gün?

Aslında işçilerde böyle bir izin yok. İşv. insiyatifine bağlı istediği kadar izin verir veya hiç vermez. Sizin bahsettiğiniz 3 gün yıllık ücretli izin bakımından çalışılmış gibi hesaba katılacak süredir.

öncelikle başınız sağolsun,1. derece akrabaların vefatında 3 gün ücretli izin kanunen mevcuttur.bunun dışında fazla kullandırılan izinler işverenin insiyatifindedir maalesef.

Son düzenleme:
Başınız sağolsun kardeşim
Allah rahmet eylesin,mekanı cennet olsun.
Haklısınız bu işler elbet basit değil
Memurlar için(kendi mevzuatı)neden böyle şahsen bilmiyorum
Kanuni bu süre işyerinizde de 3 gün ise(salı-çarşamba-perşembe)işbaşı cuma günüdür.
İş Kanununa göre durum böyle yani 3 gün malisef.
Ama bu hüküm nispi emredici nitelikte olup işci lehine artırılabilir(iş sözleşmesi ve eki niteliğindeki kaynaklar içinde bunu sağlamak mümkündür.Böylesi özel öneme haiz bir durum karşısında işverenlerimiz biraz daha duyarlı olmalarında yarar var )
Allah sabırlar versin

İş Yasasının;
a.46 ncı maddesi kapsamında ,h.tatilini hak kazanmada,
b.55 nci madde de, yıllık ücretli izin hakkının hesabında,
"işcinin evlenmesinde üç güne kadar,ana veya babasının ,eşinin,kardeş veya çocuklarınınn ölümünde üç güne kadar verilecek/verilmesi gereken izin süreleri"çalışılmış gibi sayılan hallerden sayılmış olup,bildiğim bu izin günlerinin ücretli mi,ücretsiz mi olacağı noktasında açık hüküm bulunmamakta,(farklı yorumlar sözkonusu,doğrusu toplu yada ferdi iş sözleşmesi ve eki niteliğindeki kaynaklarda bu durumun hüküm altına alınmasıdır)ayrıca bu durumlar nedeniyle işciye izin verilmesi( zorunlu olup),verilmemesi halinde işcinin işe gelmediği bu günler "devamsızlık"konusu yapılamaz,zira bu durum(işe gel(e)meme hali, haklı bir sebebdir.