Kadınlarda Erken Emeklilik

selam arkadaşlar,
1986 yılı işe girişliyim 1994 yılında doğmuş bir çocuğum var ve emekliliğime 14 ay kaldı prim eksiğim 9 ay 5 ayda yaşımdan bekliyorum
bu çıkan yasaya göre borçlanma yapsam hemen emekli olurmuyum

Ynt: kadınlarda erken emeklilik

merhaba

8 Eylül 1999?dan önce sigortalı olan ve sigortalı olmadan önce çocuk doğuran kadınlar; borçlanmaları halinde bir çocuk için 2 yıl, 2 çocuk için 4 yıl erken emekli olabilirler.

- 8 Eylül 1999?dan önce sigortalı olan ve sigortalı olduktan sonra çocuk doğuran ve doğumdan sonra iki yıl sigortalı olarak çalışmamış bulunanların, doğum borçlanması yapması halinde, sadece prim gün sayısı artar. Emekli olacakları yaş değişmez. Emeklilik için aranan yaşı dolduran prim gün eksiği olan kadınlar ise, borçlanmayla 4 yıl erken emekli olabilirler.

Sizin mevcut durumunuza göre zaten SSK'dan

20 yıl sigortalılık süresi 43 yaş ve 5150 prim ödeme gün süresi olması lazım bu şartları sağladığınız taktirde emekli olabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzu dünyaya getridkten sonra 2 yıl süresince sigortalı bir işte çalışmamaış ve sigortalı olmamışsanız yaş değişmemek koşuluyla sadece prim gün sayınıza etki edecektir. Bu da sanırım sizin için yeterli olacaktırr.

tşk ler veysel bey
yani bu çıkan yasa yaşa etki etmiyor ben bunu anladım sadace pirim eksikleri tamamlanıyor ama zaten çalışıyorum :-[

Merhaba
Aslında yaşa etki ediyor fakat sizin durumunuzdaki biri için yaşı etkilemiyor sadece prim gününü etkiliyor.
8 eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olupta yine bu tarihten önce çocuk sahibi olan bayanlar için yaşa etki edecektir.

veysel bey ama 1999 dan önce sigortalıyım yine bu tarihten önce çocuk sahibiyim çelişki yokmu

GİZEMZEHRA ' Alıntı:
1986 yılı işe girişliyim 1994 yılında doğmuş bir çocuğum var ve emekliliğime 14 ay kaldı prim eksiğim 9 ay 5 ayda yaşımdan bekliyorum
bu çıkan yasaya göre borçlanma yapsam hemen emekli olurmuyum
GİZEMZEHRA ' Alıntı:
veysel bey ama 1999 dan önce sigortalıyım yine bu tarihten önce çocuk sahibiyim çelişki yokmu
Sizce verdiğiniz bu bilgilerde çelişki yok mu?

eğer okursanız çelişki yok veysel beyin yaptığı açıklanın cevabı bu

Prim eksikliği 9 ay, yaştan bekleme süresi 5 ise nasıl oluyorda emekliliğinize 14 ay kalıyor?

9 ay sonra primlerim dolacak yani 2009 mayıs ayında fakat 5 ayda 43 yaşımı beklemem gerek anlatabildimmi bilmem

merhaba

1999'dan önce sigortalısınız evet ve de çocuk sahibisiniz

8 eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olupta yine bu tarihten önce çocuk sahibi olan bayanlar için yaşa etki edecektir.

Denilmesinde yani siz eğer SSK'ya giriş tarihinizden önce çocuk sahibi olmuş olsaydınız bu otomatikmen sizin sigorta giriş tarihiniz, geriye çekecek ve de bu şekilde 1984 yılı itibariyle giriş yapmış olacak 41 yaş emeklilik hakkı doğacaktı, giriş tarihinden sonra çocuk sahibi olduğunuz için sadece prim süresine etki edecektir.

1999 tarihinden sonra giriş yapmış olanlar için her halükarda yaş 58 olacaktı.Bu değişmeyecekti.

veysel bey tşk ederim anladım şimdi
yani bizim hatamız sigortalı olduktan sonra çocuk yapmak olmuş :)düpedüz haksızlık bence

Ynt: Kadınlarda Erken Emeklilik

merhaba
46 yaşındayım 10.12.1991 de sigortalı oldum. prim ödeme gün sayım fazlasıyla doldu..fakat senemin dolmasına 3 yıl 4 ay kaldı... 1984 doğumlu 1 çocuğa sahibim .....
2 yıl erken emekllik hakkım varmı?

yardımcı olursanız sevinirim

Ynt: Kadınlarda Erken Emeklilik

merhaba, 56 yaşında bir ablamız var h
ç ssklı ve bağkurlu olmamaış 2 çocuğu var bu bayan 1 ekimden önce ssklı olsa 2 çocuğu için borçlanabilirmi
...sanki önce ssklı olması lazım diye anladım kanunlardan ama yukarıda yazılan yazılarda başka anlamlar çıkıyor