Kadrolu personelin yıllık izni kullanması için belirli süreli personel alımı hk.

Merhaba.

1. Bir iş yeri, tam kapasite çalışıyor. Ancak personelin yıllık izinlerini kullanması gerekli.
İşveren kadrolu personelin yıllık izinlerini kullandırmak için, yeteri kadar belirli süreli(6ay)iş sözleşmesi ile personel alıyor ve bunu her sene tekrarlıyor.
Amaç aynı zamanda fazla mesaili çalışmayı engellemek.

2. İş yerinde bu esnada işten ayrılan personel olursa da yerine belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışan personelden iş sözleşmesini belirsize çevirerek - 6 ay sonra- kapasitesini dolduruyor.

Bu yaklaşım yasal mıdır? Belirli süreli iş sözleşmesi şartlarına bir aykırılık var mıdır?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkür ederim.

Ynt: Kadrolu personelin yıllık izni kullanması için belirli süreli personel alımı hk.

Merhabalar,

1-
4857/11.maddeye göre:
Belirli süreli iş sözleşmeleri "... veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak ..." düzenlenebilir.

"Kadrolu personelin yıllık izin kullanması için belirli süreli iş sözleşmesi ile personel alınması"nın kanun maddesine uygun olduğu görüşündeyim.

Buradaki olgu, yıl içinde hak kazanılan ve mevzuata göre kullandırılması zorunlu olan yıllık izinlerin kullandırılması ve bu süre zarfında işyerinin mal veya hizmet üretimine devam etmesidir.

Ancak, bu olguya göre düzenlenmiş belirli süreli iş sözleşmesinin sona erme tarihinin sözleşmenin amacı ile tezat oluşturmaması gerekir. Sona erme tarihi yerine "yıllık izin kullanan personelin işbaşı yapacağı tarihe kadar devam eder" benzeri bir ibarenin kullanılabileceğini düşünüyorum.

2- İşçi lehine olduğu için belirli süreli iş sözleşmesinin belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüştürülmesinin sakıncası olmaz.

Ynt: Kadrolu personelin yıllık izni kullanması için belirli süreli personel alımı hk.

Sözleşmenin belirli süreli olabilmesi için yapılan işin belirli bir süre zarfında bitiyor olması gerekir. Örnek olarak yapılan bir bina inşaatında elektrik tesisatı yada su tesisatı için tesisatı yapacak kişiyle yapılan sözleşme belirli süreli sözleşmedir. Fakat sizin işiniz tam kapasite ve süreklilik arz eden bir iş olduğu için siz ne kadar belirli süreli sözleşme yazsanız da sözleşme belirli süreli sözleşme olarak işlem görecektir diye düşünüyorum. Bunu da katıldığım bir seminerde avukatın anlattıklarına dayanarak söylüyorum.

Sn.gcatar;
belirli süreli sözleşme yapılabilmesi için dediğiniz gibi gerçekten, işin türü, belirli süre zarfında biritor olması şartı aranır ancak bu durumu düzenleyen iş kanunu 11.maddesi aşağıdaki gibidir.
''Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir.''

Kadrolu personelin yıllık izin döneminde, işin devamlılığını sağlamak gerekliliği de belirli olgudur :)

keremcem ' Alıntı:
Sn.gcatar;
belirli süreli sözleşme yapılabilmesi için dediğiniz gibi gerçekten, işin türü, belirli süre zarfında biritor olması şartı aranır ancak bu durumu düzenleyen iş kanunu 11.maddesi aşağıdaki gibidir.
''Belirli süreli işlerde veya belli bir işin tamamlanması veya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir.''

Kadrolu personelin yıllık izin döneminde, işin devamlılığını sağlamak gerekliliği de belirli olgudur :)

Bunu belirtmemek te avukatın terbiyesizliği ben ondan duyduklarımı aktardım :D

"Terbiyesizlik" sözü biraz ağır kaçmış. Her duyduğunuza hemen inanmayın derim.
Bu konular oldukça kapsamlı ve yoruma açıktır. Bu nedenle hemen ben söyledim yada duydum bu böyle olacakmış denemiyor malesef. :)

nguroy ' Alıntı:
"Terbiyesizlik" sözü biraz ağır kaçmış. Her duyduğunuza hemen inanmayın derim.
Bu konular oldukça kapsamlı ve yoruma açıktır. Bu nedenle hemen ben söyledim yada duydum bu böyle olacakmış denemiyor malesef. :)

Nizam bey terbiyesizlik sözünü mecazi anlamda kullandım şaka olarak kimseye heleki burada cevap veremeyecek birine gerçekten bu şekilde hitap etmem ben karakterime ters. Sizde her okuduğunuzu olduğu gibi yorumlamayın eğer gerçekten terbiyesiz kelimesini gerçek anlamında kullanmş olsaydım yazımın sonuna gülücük eklemezdim.

??? ??? ??? :eek: :eek: :eek: ::) ::)
Bir hata mı yaptım acep :)

Bilgilendirmeler için teşekkür ederim.

Benimde okudugum bir yargitay kararinda isin bitmesini insaatin tamamlanmasina baglanmasinin subjektif oldugu bu nedenle de kontrol muhendisinin sozlesmesinin belirsiz sureli oldugunun kabulune ve kidem tazminati verilmesine hukmetmisti