Kafeterya Satış Kayıtları

miller57

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bir kaç gün önce bir şirketler grubuna muh. Şefi olarak girdim. Kafeterya bölümünün satış faturaları muhasebeleştirilirken 600 yerine 264 hesap alacak tarafında çalıştırılıyor. Muh. Müdürüne 264 özel maliyetler hesabini kullanmamiz yanlis degilmi dedigimde bizden onceki muhasebecilerin kayit duzenini devam ettirelim dedi.

Nasil bir mantığı olabilir ki bunun?
264 Ün yemek satışında ne işi var anlamış değilim :)

Ynt: Kafeterya Satış Kayıtları

hiçbir mantığı yok.
mantık; satışların 600.yurtiçi satışları hesabında izlenmesini gerektiriyor.

Teşekkürler. Müdürüme bir kez daha yanlış yaptığımızı söyleyeceğim.

Kesinlikle mantık dışı bir durum. Neden böyle yaptıklarını öğrenirseniz bende cevabını bilmek isterim.

Arkadaşlar en az 30 -40 adet satışlarımızla ilgili muhasebe fişini ETA'da 264 hesaba kaydettikten sonra fişleri tek tek düzeltip 600 lü ilgili hesaplara kaydettim.
Ticaret Lisesi 1. sınıf öğrencisi bile satışların 264 hesapta izlenmesinin yanlış olacağını söyler.

Bizim müdür olayın farkına varamamış olsa gerek ki 264 hesapta izleyelim demiştir bana. KDV dönemi gelip çattığında oturup adam akıllı yaptığımız yanlışı anlatınca ben senin uyarını anlamamışım hemen kayıtları düzeltelim dedi. Peki kayıtları kim düzeltti? Yine ben ;D

Bir üstadın da dediği gibi hiçbir mantığı yok.

Selamlar.
Satışları düzelttiniz,iyi güzel de..Ben bu durumda diğer kayıtlardan da açıkçası şüphelenirim.Bence tüm faturalarla kayıtları tek tek karşılaştırsanız çok daha iyi olur.Satışları 264 hesabına alan zihniyet diğer faturalarda kimbilir nasıl kayıtlar yapmıştır.
Saygılar.

bide yapılan kayıtların beyannamelerle uyuşup uyuşmadığını da kontrol edin bence

Bu durumda eski senelerin beyannameleri de tamamen yanlış her halde.
KDV lerde tutmaz.
İnanmıyorum ya bu derece bilgisiz muhasebeciler de var mı? ??? ???

Önceki dönemlerde hatalı verilen kdv beyanameleri var. Misal ocak ayında indirim konusu yaptığı 191 hesabışubat ayında tekrar indirim konusu yapmışlar. Böylece şubat kdv si 10 lira çıkacakken 5 lira çıkmış.

Elini sallasan muhasebeciye çarpıyor ama yanlışlar dizboyu.