fonradar

Kanunen kabul edilmeyen gider.

Ynt: Kanunen kabul edilmeyen gider.

Zaten Ifrs geldiğinde 689 diye bir şeyde kalmayacak Arkadaşlar

Genel olarak uygulamada 689 hesap (Diğer Olağan Dışı Gider ve Zararlar Hesabı) KKEG ile özdeşleştirilmiştir. Sanki bütün KKEG 689 hesaba alınmalı bütün 689 hesaplarda KKEG olmalı gibi bir kanı vardır. Böyle bir uygulamanın Tek Düzen Muhasebe Sistemi ile hiçbir ilgisi yoktur.
Örneğin, İhbar Tazminatları İşletmenin faaliyetleri açısından diğer olağan dışı gider ve zarar sayılıp 689 hesaba alınması gerekirken, Vergi kanunları açısından da indirim konusu yapılabilir bir gider niteliğindedir. Veya MTV Kanunun 1-3-4 sayılı listelerinde yer alan ve kullanılan araçlar için ödenen Motorlu Taşıtlar Vergileri KKEG niteliğindeyken, bu araçlar işletmede pazarlama amaçlı kullanılıyorlarsa, MTV nin de, bu araçların diğer giderleri gibi 760 hesabın içersinde yer alması gerekiyor.Kkeg nazım hesaplarda takip edilmeli bence.beyannemede kkeg doğru eklediyseniz 770 ile ilgili aktarma yapmayın bence.iyi çalışmalar.

kafa karıştırmamak için yapılacak en iyi yol,KKEG yokmuş gibi gideri normla gider hesabında takip etmek (760,770,689 vs.) hemen akabinde de nazım hesap kaydı yapmaktır.Saygılar.

689 nolu hesap diğer olagan dışı gider ve zararlardır. Tek düzen hesap planında ise 68 no hesabın alt hesabıdır. 68 no hesap ise olagandışı gider ve zararlardır. Açıklaması ise İşletmenin olağan faaliyetlerinden bağımsız olan ve bu nedenle sık sık ve düzenli olarak ortaya çıkması beklenmeyen işlem ve olaylardan kaynaklanan gider ve zararların yer aldığı hesap grubudur. Dolayısyle bu giderin sık sık ve düzenli olarak ortya çıkması beklenmemektedir. Fakat özel iletişim vergisini her telefon faturasında ödüyoruz. Ben ce 689 takip etmemek gerek. (FAKAT K.K.E.G UYGULAMADA % 80 689 DA TAKİP EDİLMEKTEDİR.) iZLEDİĞİM YÖNTEM ŞU 760 VE 770 E ALT HESAP OLARAK AÇTIM ÖYLE TAKİP EDİYORUM. GEÇİCİ VERGİ DÖNEMLERİNDE DE NAZIM HESAPLARA AKTARIYORUM.TAKİPİ DAHA KOLAY GELİYOR. kOLAY GELSİN

nazım hesaplarda gösterildiği zamanda bilanco ile muhasebe kayıtlarında sorun olusuyor o zaman

Kanunen kabül edilmeyen giderler nazım hesaplarda takip edilmelidir.

Bu nazım hesapları sürekli farklı bir fişlerde takip ediyorum, ilgili fişin içinde yevmiyeleştirsek problem olur mu?

Beyannamde kkeg iri kara ekledinzi zaman mali karla bilancodaki kar mecburen değişiyor bunun defter kayıtlarında nasıl yapıyosunuz peki

Bilançoda ticari karı esas alacaksınız ama vergi karşılıklarında Mali karı baz alacaksınız. Ticari karı olan bir firma, KKEG nedenli zarara dönüşebiliyor.

iletişim vergisi, gecikme faizleri, önceki dönem faturası v.s. kkeg giderdir ok.770 ya da 689'da takip edilip edilmeyeceği beni fazla ilgilendirmiyor. Buradaki en büyük sıkıntı ödenmeyen sgk priminin kkeg olup olmamasıdır.Çünkü ilk başta belirtilen giderler hiç bir şekilde gider yazılamamaktadır. Fakat ödenmeyen sgk bugünde,1 yıl sonrada ödenebilir.Bu durumda körü körüne niçin aylık ücret tahakkuku yevmiye maddesinde gider gösterilir anlamak mümkün değil. Bu durumda ücret tahakkukunu yaparken sgk primlerini gider kaleminden çıkartıp, ödediğimiz tarihte direkt giderleştirmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Bunu biliyorum da, devlet bilmiyor. Ödeme yapıldığında gider kabul ediyor.

Devlet te biliyor, bunun da bir mantığı var.

Kişinin bordrosu yapılırken, işçi sgk payları vardır, bu paylar kişinin hak ettiği ücretin içindedir ve bu primler kişi adına SGK ya yatırılır. Firma bu paraları elinde tutamaz. İşte bu nedenle bunlar gider kabul edilmez.

Aylin31 ' Alıntı:
nazım hesaplarda gösterildiği zamanda bilanco ile muhasebe kayıtlarında sorun olusuyor o zaman

ne gider hesapları ne de nazım hesaplar bilançoda yeralmaz. sonuç hesaplar yer alır. 689 kkeg ise gelir yada gideri etkilemediği için nazım hesaplarda izlenmesi uygun gibi gözüküyor.

Baş Hesap uzmanı SEMA KÜÇÜK'ün hazırlamış olduğu "2009 Yılı Kurum Kazançlarının Vergilendirilmesi ve Beyanname Hazırlama Klavuzu " adlı kitapçığında KKEG başlıklı yazıdan alıntıdır.

.....
KKEG'lerin dönem sonu itibariyle ayıklanması güçtür.Bu nedenle giderlerin muhasebe kayıtlarına intikal ettirildiği dönemlerde ayırıma tabi tutulması ve KKEG nitelğinde olanların "ilgili gider hesabının detayında ayrı olarak" izlenmesi gerekir.
KKEG'lerin nazım hesaplarda ayrıca izlenmesi de mümkündür.Ancak bu yöntemin uygulaması daha fazla muhasebe kaydı gerektirdiğinden fonksiyonel değildir.
....

Görülüyor ki KKEG hangi hesap ile ilgili ise (760,770 vs) o hesabın altında açılması en uygunudur. Saygılar.

Sema Hanım doğru noktaya temas etmiş, ancak muhasebesel problemlerin çözümünde hesap uzmanlarından öte teorisyenlerin, en azından vergi dışı kimselerin biraz daha fazla görüş bildirmesi gerekir diye düşünüyorum. Muhasebeyi iyice vergi tablosuna döndürmeyelim yoksa TMS de çok zorlanırız.

twolf ' Alıntı:
Baş Hesap uzmanı SEMA KÜÇÜK'ün hazırlamış olduğu "2009 Yılı Kurum Kazançlarının Vergilendirilmesi ve Beyanname Hazırlama Klavuzu " adlı kitapçığında KKEG başlıklı yazıdan alıntıdır.

.....
KKEG'lerin dönem sonu itibariyle ayıklanması güçtür.Bu nedenle giderlerin muhasebe kayıtlarına intikal ettirildiği dönemlerde ayırıma tabi tutulması ve KKEG nitelğinde olanların "ilgili gider hesabının detayında ayrı olarak" izlenmesi gerekir.
KKEG'lerin nazım hesaplarda ayrıca izlenmesi de mümkündür.Ancak bu yöntemin uygulaması daha fazla muhasebe kaydı gerektirdiğinden fonksiyonel değildir.
....

Görülüyor ki KKEG hangi hesap ile ilgili ise (760,770 vs) o hesabın altında açılması en uygunudur. Saygılar.

Hangi hesapla ilgili ise o hesabın alt hesabı olarak izlenmesi tabiki doğrudur.
Ancak izleme kolaylığı ve beyanname düzenleme açıısndan nazım hesaplar da gereklidir.