Kapanış Tasdiki

mes_ar

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar, defterlerin kapanış tasdikinin zorunluluğu hakkında yeni bir genelge çıktı mı?

merhaba
yevmiye defteri, yönetim kurulu karar defterinin kapanış tasdiklerinin yapılması gereklidir.
Şirket, iş yapmış olduğu başka bir şirketle hesap uyuşmazlığından vs gibi nedenlerden davalık olursa,
mahkeme açılış ve kapanış tasdikleri yapılmış olan resmi defterin kayıdını baz alıyor, yani size ayrı bir artı değer katıyor.
Bu yüzden açılış ve kapanış tasdiklerine mükelleflerin dikkat etmesi gerekiyor.
Bilginize.

Merhaba arkadaşlar, defterlerin kapanış tasdikinin zorunluluğu hakkında yeni bir genelge çıktı mı?
Bununla ilgili genelge çıkamaz. Yasanın değişmesi gerekir. Şu andaTBMM'de görüşülüyor. Tasarıda Yevmiye için haziran, yön.kur.karar defteri için de ocak ayı belirlenmiş. Yasa bu ay sonuna kadar çıkmaz ve kapanış yapılmamışsa cezalı duruma düşersiniz.

DEFTER TASDİKLERİNE YÖNELİK AÇIKLAMA

A- YEVMİYE DEFTERLERİNİN KAPANIŞ TASDİKİ İÇİN TELAŞA KAPILMAYIN

437 sayılı Torba Yasanın Plan ve Bütçe komisyonundan geçen haline göre, yevmiye defterlerinin kapanış onayı Haziran ayı sonuna alınacaktır.

B- KARAR DEFTERLERİNİN KAPANIŞ TASDİKİ
Anonim Şirketler
Yönetim Kurulu Karar Defteri

1- Torba yasa ile yönetim kurulu karar defterlerinin kapanış onayı Ocak sonuna alınmaktadır.
2- 2012 yılına ait olarak kullanılmış olan yönetim kurulu karar defterlerinin kapanış tasdiki Mart ayı sonuna kadar yaptırılabilecektir.
3- 2013 yılı için kullanılmak üzere yeniden tasdik ettirilen(yeni defter veya kullanılmakta olan eski deftere onay yenileme) yönetim kurulu karar defterlerinin kapanış tasdikine gerek yoktur.

Genel Kurul Toplantı Ve Müzakere Defteri

Kapanış onayına gerek yoktur.

Limited Şirketler
Müdürler Kurulu Karar Defteri ile Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defteri
1- Mevcut Ortaklar Kurulu Karar Defteri veya Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defterinin yanında ayrı bir Müdürler Kurulu Karar defteri tutulmuyorsa kapanış tasdikine gerek yoktur.
2- Yeterli yaprağı bulunan ve Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defteri yerine kullanılabilecek olan eski Ortaklar Kurulu Karar Defteri, 2013 yılında açılış ve ya kapanış tasdiki yapılmadan Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defteri olarak kullanılabilecektir.
3- Ayrı bir Müdürler Kurulu Karar defteri tutmayanlar, Genel Kurul Toplantı ve Müzakere Defterine, Müdürler kurulu kararlarını da yazacaklardır. Bu defterlere Müdürler Kurulu kararlarını da yazıyor olmak, kapanış tasdiki zorunluluğu getirmeyecektir.
4- 2012 yılı içinde Müdürler Kurulu Karar Defteri tutulmuşsa Mart sonu kadar kapanış tasdikinin yaptırılması gerekir.

C- GENEL KURULLAR
1- Ticaret Kanununa göre kural olarak Anonim ve Limited Şirketlerin Genel Kurullarının Mart ayı sonuna kadar yapılması zorunludur.
2- Genel Kurulların yapılmamış olmasının, Ticaret Kanununa göre doğrudan bir cezai yaptırımı yoktur.
3- Genel Kurulların yapılmamış olması, ortaklar arası veya şirketin üçüncü şahıslarla ilişkileri açısından, genel kurullarla ilişkilendirilebilecek hukuki sorumluluklar yaratabilir. Kanuna göre, genel kurulların uzun bir süre yapılmaması, organsızlık sebebiyle şirketin münfesih olma riskini beraberinde getirebilir.

Kapanış Tastiki

Bilanço usulune tabi şahıs firmalarında yevmiye defterlerinin kapanışı tastiki yapılacakmıdır?Teşekkürler