Kapasite Raporu ve Ucuz Sanayi Elektriği Hakkında

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar arkadaşlar.
Öncelikle geçmiş kurban bayramınızı tekrar tebrik ederek soruma geçeyim.
Bir firmamız fason ütü ve paketleme yapıyor.İş,çok kısa şöyle.Örneğin 5000 adet kot pantolon geliyor,bunların düğmelerinin perçinlenmesi,fermuarlarının dikilmesi ve ütülenip paket yapılarak tekrar firmaya gönderilmesi ve karşılığında da 1/2 tevkifatlı fatura düzenlenmesi.(%8 üzerinden 1/2 oranında %4) İşin mahiyeti bu.Bildiğim kadarıyla bu durum bizi imalatçı sınıfına sokmuyor.Birşey üretmeyip işçilik yapıyoruz.Yaklaşık 100 civarında personel var.İşyerinde Ütü,perçin, fermuar işleri için de gerekli makineler mevcut.Kapasite raporu çıkararak hem imalatçılar için verilen kredilerden faydalanmak hem de kullanılan elektriği biraz daha indirimli ödemek isteniyor.Aylık yaklaşık 10.000 ytl civarında elektrik faturası ödeniyor.Bunun için öncelikle sanayi odası kaydımızın olması gerektiğini biliyorum ve bildiğim kadarıyla da firmanın kaydı yok.Bu işyeri bu faaliyet konusuyla kapasite raporu çıkarabilir mi?Üretim firması sayılabilir mi? Sanayi odasının sitesinden gerekli dökümanları ve formları indirdim.Üretim konusu ve üretim kapasitesinden bahsediyor.Bu işyeri sizce buna uygun mudur? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.Saygılar.

Ynt: Kapasite Raporu ve Ucuz Sanayi Elektriği Hakkında

Kapasite raporu almak için 4*4 bir firma. :) Fason dikim yapan firmaların bir çoğu imalat da yapıyor.Ticaret odasına yapılacak iş için Tekstil ürünleri imaları ve fason dikim diye kayıt yap. Makine ve techizatla fason dikim yapıldığı için sorun çıkmaz. Ek makine ve techizata gerek yok. kapasite raporunu çıkarıp Sanayi il müdürlüğüne başvuruyu yaparsın enerji indirimi için. Sanayi il müdürlüğü Sanayi sicil beyanmesindeki bilgilere bakmıyor çoğu zaman.

Elektrik indirimi için Sanayi İl Müdürlüğü'ne mi başvuru yapmak gerekiyor, yoksa Elektrik idaresine mi?

Bağlı olduğunun elektrik idaresine dilekçe ekine sanayi sicil belgesinin fotokopisini ekleyerek müracaat edeceksiniz.

Bülent Bey, Sanayi Sicil belgesi için gerekli evraklarımı hazırladım, İl Sanayi Müdürlüğüne başvuruda bulunacağım, Bunun için harç mı yatırmam gerekiyor öncelikle, İl sanayi Müdürlüğünü aradım fakat telefonu açan yok maalesef.

Öncelikle kapasite raporunun alınış tarihi nedir. Eski tarihli ise sanayi müdürlüğü sizden her yıl bildirilmesi gereken (2010 yılı bilgileri) SansicB formunu düzenleyip göndermenizi ister. Bu gönderilmediyse cezalı duruma düşersiniz. Kapasite raporunuzu bu yıl aldıysanız bu form istenmez. Ayrıca Sanayi Sicil belgesi için harç yatırılmıyor. Onaylı kapasite raporu, imza sirküleri ve dilekçe yeterlidir.

Bülent Bey, kapasite raporunu yeni aldık. Kasım 2011 tarihli. O zaman Sansic B formunu düzenlemeyecek miyim?Sadece Sansic A'yı düzenleyeceğim. Ve diğer belgeler ile İl Sanayi Müdürlüğüne başvuruda bulunacağım. Peki aidati ne zaman ödemem gerekiyor, yani başvuruda hiç bir ücret ödemiyor muyum?

Sanayi Sicil Belgesi için her hangi bir ödeme yapılmıyor... Hangi Aidattan bahsediyorsunuz...?

Siz kapasite başvuru formunu düzenleyin üretim yapmanız şart değil yaklaşık 1.200 civarında parayı odaya yatırın birkaç gün sonra eksperler gelecek yalandan yere bakacaklar sonra da kapasite raprunu alacaksınız sıkıntı yok anlıyacagınız. İki gün önce aldım anlattığım gibi oldu :)

Sn gcatar Kapasite Raporunu aldım, üretim yaptığımız için bir sorun yok, 1.200 tl'de yatırmadım, gerekli prosedürler ne ise onları uyguladım.

Bülent Bey, Sanayi Sicil Belgesi için her sene aidat ödemesi yok mu?
Ayrıca Ben Sansic A'yı düzenliyorum.Sansic A, kapasite raporu, imza sirküleri ve dilekçe ile başvuru yapıyorum.

Bende gerekli prosedürleri uyguladım ama aşağıdaki ücretleri de ödedim.

Not: İso nun web sayfasından alınmıştır.

Kapasite Raporu Ücreti

Kapasite Raporu Fiyatı : 990 TL

01.01.2011 tarihinden itibaren geçerli olan yukarıdaki fiyata 230 TL'lik T.O.B.B. onay harcı dahil değildir. Odamızdan ayrıca tahsil edilmektedir.

İşyerinin İstanbul ili dışında olması durumunda, heyetin gidiş geliş ve konaklama giderleri firmaya aittir.

Ayrıntılı bilgi İSO Kapasite Şubesi yetkililerinden 0212-252 29 00 / 211-219 numaralı telefonlar ile temin edilebilir.

<