Kar Dağıtımında Stopaj Uygulaması Hakkında Yardım.

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar arkadaşlar.
2004 yılından bugüne kadar bir firmada geçmiş yıl karları var.Kar dağıtım çalışması yaparak firmaya karın dağıtımında ne kadarlık bir vergiyle karşılacağı konusunda bilgi vermek istiyorum.Tereddüt ettiğim bir husus var.
2006 yılında çıkan bir kanunla dağıtılacak kar üzerinden kesilecek stopaj tutarı %15 olarak belirlenmişti.Ben şu anda 2008 karı dahil 5 yıllık kar dağıtacağım (2004-2008 arası) stopaj oranını %15 olarak genelleyecek miyim yoksa 2004-2005 yıllarını %10 2006 ve sonrasını %15'ten mi dikkate alacağım.Vergilendirmeyi nasıl yapacağım konusunda bilgi verirseniz sevinirim.Ayrıca şunuda sormam gerek.Bu karı dağıtmayıp sermayeye ilave etsem,yine stopaj ödeyecek miyim?Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla,

Ynt: Kar dağıtımında stopaj uygulaması hakkında yardım.

kar dağıtımının yapıldığı tarihteki oranın uygulanması gerekir.

O zaman bunları çalışma kağıtlarında düzenleyip sonra icmal yapıp toplamlarını beyannameye aktarmam gerekiyor sanırım.

karın sermayeye eklenmesi kar dağıtımı olarak değerlendirilmediği için stopaj uygulanmayacaktır . şayek karın ortaklara dağıtılması hususunda karar tarihi stopajın meydana geldiği tarihtir ödeme tarihnde kar dağıtımı kararına dair ödeme yapılmasa bilen stopajının beyan edilmesi gerekiyor.

Her yıl için ayrı ayrı "ad, bürüt, gv, net, imza" bilgilerinden oluşan bordro benzeri bir belge oluşturmanızda fayda var. Eğer ödemeyi bankadan yapacaksanız "en altına xxx banka hs yyy tarihinde net temettü (kar payı) ödenmiştir." notunuda yazabilirsiniz.
-/-
Kar payında stopaj ödendiğinde doğar karar alınması tek başına yeterli değildir. Kararda belirtilen tarihten ileri bir tarihte ödeme yapılır ise ödeme tarihinde beyan edilir.MB %10-%15 değişiminde, ödeme tarihinin esas alınması gerektiği yönünde açıklaması vardı.

Ynt: Kar Dağıtımında Stopaj Uygulaması Hakkında Yardım.

Stopaj hangi ayın muhtasarında gösteriliyor ?

kerem81 ' Alıntı:
Stopaj hangi ayın muhtasarında gösteriliyor ?

ödeme tarihini takip eden ayda muhtasar beynamme de 061 kod ile bildirilmesi gerekiyor .

AyAşAr ' Alıntı:
...ödeme tarihnde kar dağıtımı kararına dair ödeme yapılmasa bilen stopajının beyan edilmesi gerekiyor.
AyAşAr ' Alıntı:
ödeme tarihini takip eden ayda muhtasar beynamme de 061 kod ile bildirilmesi gerekiyor .

Karar mı değiştirdiniz?

ödeme yapıldığı ayki muhtasar beyannamesiyle bildirilir

T U R K O ' Alıntı:
AyAşAr ' Alıntı:
...ödeme tarihnde kar dağıtımı kararına dair ödeme yapılmasa bilen stopajının beyan edilmesi gerekiyor.
AyAşAr ' Alıntı:

Karar mı değiştirdiniz?

hayır aynı fikirdeyim kararda ödeme tarihi ne ise o tarihi takip eden ayda bildirilmeli diyorum ..

1. alıntıdaki ve son yazdığınız parelel ama 2.alıntı ile bu cevaplar çelişmiyor mu?
Kar dağıtımı illa kararda yazılan tarihde yapılacak diye bir şart yok bazı özel durumlar nedeni ile ödeme tarihi karardaki tarihden ileri bir tarih olabilir. Stopaj ödeme yapılması ile doğar ve takip eden ay muhtasarında gösterilir.

Ltd de kar dağıtımı
Kolay Gelsin Hocam
Daha önceki soruma ltd de taksitler halinde kar dağıtımı yapılamaz yapılsa bile stopaj kar dağıtım stopajı hepsi peşin verilir dediniz fakat firma taksit halinde ve ödendikçe stopaj ödüyor
ceza ve sonuçları ne olur
İyi akşamlar
EmrahBahçeci sordu. [ 3/13/2009 12:35:02 PM]

KARŞILIKLAR

LTD.ŞTİ. DE KAR DAĞITIMI
Sayın EmrahBahçeci
Zamanında alınması gereken stopaj alınmamış, geç alınmış veya eksik alınmış olur. Bunlar geciksesi ile tahsil edilir. Ayrıca II.Derece Usulsüzlük cezası kesilebilir.
Selam ve sevgiler
AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 3/14/2009 12:19:20 PM]

Ltd de Kar Payı Ödemesi
Ltd şirkette dağıtılan kar payı şöyle söyleyeyim
-Ltd de yılda bir kez mi kar dağıtılabilinir
-Dağıtılma kararı alınan kar yıl içerisinde taksit taksit dağıtılınabilinir mi
-Eğer taksit taksit dağıtılınabilinirse stopaj her ödendiğinde mi beyan edilip ödenir muhtasarla
Teşekkürler

EmrahBahçeci sordu. [ 3/11/2009 12:16:42 PM]

KARŞILIKLAR

KAR PAYI DAĞITIMI
Sayın EmrahBahçeci
Ltd şirketlerde kar dağıtım kararı ortaklar kurulu kararı ile alınır. Genel olarak kar dağıtım kararı ertesi yılın ilk üç ayı içinde yapılan toplantıda karar bağlanır. Bu toplantıda bir önceki yılın faaliyet neticesi değerlendirilir. Denetçi raporu okunur ve faaliyetin ibrası yapılır. ve kar dağıtımı yapılacaksa bunun kararı alınır.
Ama gerekirse ortaklar kurulu yıl içindeki bir toplantıda da kar dağıtım kararı alabilir.
Dağıtılacak kar taksit taksit kasanın durumuna göre ödenebilir. Ancak karın taksit taksit ödenmesi stopajın da bu taksitlere göre kesilmesi ve yatırılması demek değildir. Kar dağıtım kararı alındığında ister kar dağıtılsın ister dağıtılmasın, isterse taksit taksit ödensin dağıtılması kararlaştırılan toplam kara ait %15 stopajının kar dağıtım kararı alındaığı ay muhtasarında gösterilip ödenmesi gerekir. GVK na göre karın hesaben ortakların cari hesabına aktarılması (kar dağıtım kararı alınması) stopajın kesilmesini gerektirir.
Selam ve sevgiler
AHMET KIZIL karşılık verdi. [ 3/11/2009 4:48:13 PM]

hayır sayın türko çelimiyor stopaj karala doğar ister ödensin ister ödenemesin
sevgili kızıldereli de cevabında yazmış
sanırım siz msi ile karıştırıyorsunuz.. mside elde edildiği tarihte beyan edilir ama stopaj öyle değil
saygılar ..

twolf ' Alıntı:
Selamlar arkadaşlar.
2004 yılından bugüne kadar bir firmada geçmiş yıl karları var.Kar dağıtım çalışması yaparak firmaya karın dağıtımında ne kadarlık bir vergiyle karşılacağı konusunda bilgi vermek istiyorum.Tereddüt ettiğim bir husus var.
2006 yılında çıkan bir kanunla dağıtılacak kar üzerinden kesilecek stopaj tutarı %15 olarak belirlenmişti.Ben şu anda 2008 karı dahil 5 yıllık kar dağıtacağım (2004-2008 arası) stopaj oranını %15 olarak genelleyecek miyim yoksa 2004-2005 yıllarını %10 2006 ve sonrasını %15'ten mi dikkate alacağım.Vergilendirmeyi nasıl yapacağım konusunda bilgi verirseniz sevinirim.Ayrıca şunuda sormam gerek.Bu karı dağıtmayıp sermayeye ilave etsem,yine stopaj ödeyecek miyim?Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla,

Hangi yıla ait olursa olsun, kar dağıtıldığı takdirde stopaj %15 olacaktır. Kar sermayeye eklendiği takdirde stopaj olmayacaktır. Yani karın sermayeye eklenmesi stopaja tabi değildir

Yorumlar ve değişik görüşteki paylaşımlar için yorumda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Geç teşekkür ettiğim içinde kusura bakmayın.Ofise şimdi dönebildim.Herkese iyi çalışmalar diliyorum. Tekrar teşekkürler.

Konuyla ilgisi olduğu için paylaşmak istedim. 2009 yılında vefat eden hissedarın payına düşen 2009 yılı (hissedarlığı devam ettiği süreye kadar olan tutar) karı 2009 Mayıs ayında varislerinin hesabına gönderilmiştir. Stopaj ne zaman beyan edilmelidir. Yıl sonu karı sürekli çıkmaktadır ve vefat eden hissedarın tutarını geçmektedir.

Görüşlerinizi bekliyorum.
Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim

Sn.Yılmazçelik,
2009 yılı bitmeden nasıl karı hesaplayıp dağıttınız? Anonim şirket iseniz kar dağıtımına genel kurulda karar verilip, ortaklara hisseleri oranında dağıtılır. Sorunuz açık değil..

Yılı sehven 2009 yazmışım. 2008 yılına ait kar dağıtımı imiş olay. dolayısıyla takip eden aydaki muhtasar beyanında beyan edilecek. ilginize teşekkür ederim.