Karı Koca Emekli Ve Müşterek Gayrimenkulune Emlak Vergisi Vermez İken Eşlerden Birinin Yazlık Alma

Arkadaşlar ben ve eşim aynı gayrienkule yarı yarıya sahibiz ve bu evde ikamet etmekte olup tek gayrimenkulumüz var. Emekli olduğumuz zaman belediyeye dilekçe verdik ve o tarihten itibaren emlak vergisi vermiyoruz. Ben geçen sene kendi adıma (müşterek değil) bir yazlık satın aldım ve bu yazlığın
emlak vergisini ödeyeceğim fakat diğer oturduğumuz gayrimenkul için:
1. oturduğum gayrimenkule (vergiden muaf olan) bundan sonra emlak vergisi ödeyecekmiyim.
2. Ödeyeceksem yarısınımı ödeyeceğim.
3. Bu işlemden dolayı eşiminde oturduğumuz ev için diğer yarısı için emlak vergisi ödemesi gerekirmi
Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

1. oturduğum gayrimenkule (vergiden muaf olan) bundan sonra emlak vergisi ödeyecekmiyim.
(sıfır oranlı emlak vergisi avantajından yararlanamaycaksınız)
2. Ödeyeceksem yarısınımı ödeyeceğim.
(kendi payınıza düşen kısmı ödeyeceksiniz)
3. Bu işlemden dolayı eşiminde oturduğumuz ev için diğer yarısı için emlak vergisi ödemesi gerekirmi
(eşinizin hiçbir geliri yok ise yada emekli ise ve tek konut hissesine sahip ise eşiniz emlak vergisini ödemez)

Eşiniz ile hisseli olduğunuz evin brüt alanı 200 metrekare'yi aşıyor ise örnek vermek gerekiyor ise eşiniz ile hisseli olduğunuz eviniz 210 metrekare ise ve 1/2 hisseli ise eşinize ait hisse 105 metrekare olacağı için evin toplam metrekaresi dikkate alınacağı için sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamaz.

İyi Günler.

Türkiye sınırları içinde brüt 200 m²'yi geçmeyen tek meskeni olması
(intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi
oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir. Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin
tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde hisselerine ait kısım hakkında da
uygulanır. Muayyen zamanda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu
hüküm uygulanmaz.
Geliri olmadığını belgelemenin usul ve esaslarını belirlemeye
Maliye Bakanlığı yetkilidir.

Daha önce emekliden yararlandığınız eşiniz ile ortak olan dairenizin yazlık olarak aldığınız dairenin satın alma tarihinden itibaren vergisini ödemeniz gerekmektedir diye biliyorum.Çünkü yasada türkiye sınırları içinde tek mesken şartı vardır..