Karşılıksız çek suçu ve yaptırımları

Ertann

Tanınmış Üye
İyi Çalışmalar
Çek kanunda yapılan değişiklikler sonucunda şuan itibariyle karşılıksız çek sonucu bunun cezası yada yaptırımı ne olur?
-Karşılıksız çek suçundan sorumluluk çeki keşide edenmi yoksa ödenmesi gerektiğinde bedeli hesapta olmasından sorumlu olan yönetim kurulu üyesi midir?
-Karşılıksız çek suçundan ötürü herhangi adli yada idari bir para cezası var mıdır? Para cezası varsa çekin sahibine mi? Keşide edene mi yoksa parayı hesapta bulundurma ile ilgili yönetim kurulu üyesine mi kesilir?
-Karşılıksız çek suçu sonucunda 10 yıl süreyle çek verilmeyecek ancak bu yasak çek sahibine mi?Keşide edene mi yoksa parayı hesapTA BULUNDURMA İLE İLGİLİ YETKİLİ YÖNETİM KURULU Üyesine mi uygulanır?
- Karşılıksız çek nedeniyle 10 yıl süreyle çek yasağı olan kişi çeki faizi ile bir yıl sonra ödediğinde 10 yıllık yasak hemen kalkar mı?
- Karşılıksız çek suçunda dolandırıcılık yasa sahtecilik suçunun kıstası ne olacak örneğin belli sayıda çek karşılıksız olursa mı yada meblağa göre ödeyebilmesi imkansız tutar yazan kişiler mi bu katogoriye girer yani bu kıstas neye göre belirlenir?

Saygılar