Karşılıksız Çek Muhasebe Kaydı

Merhabalar,

Müşterimizin başka bir müşterisinden aldığı 5000-TL tutarındaki çek karşılıksız çıktı. Buna istinaden bankadan 1000-TL tahsil ettik.
daha sonra da müşterimizden 4000-TL tahsil ettik ve müşterimize çeki iade ettik. Bizim açımızdan kayıtlar tamamlandı ancak müşterimiz nasıl kayıt atacak? Bizden 5000-TL lik çek iade aldı ancak 4000-TL ödedi. 1000-TL tutarındaki farkı hangi belgeye istinaden kayıtlara alacak? bizim bir belge vermemiz mi gerekiyor?

Bizim bankadan tahsil aldığımız dekont ile müşteri de kayıt atabilir mi?

Dekont düzenleyiniz. Dekont açıklamasına "Ciro ettiğiniz ........ tarih........ No.lu çeke mahsuben xxx bankasından 1.000 TL. tahsil edilmiş olup nezdimizdeki cari hesabınıza alacak kaydedilmiştir." yazınız. Ekine de bankadan aldığınız dekontu ekleyip gönderiniz.

teşekkür ederim üstad,

ancak böyle bir dekont kesersem benim de kayıtlara almam gerekmez mi?
ben banka dekontunu kayıtlara aldım ayrıca bunu da kayıtlara alırsam bu sefer benim kayıtlar tutmaz.
çekler nasıl ciro ediliyorsa bu bankadan dekont ile alınan tutarın da ciro gibi bir işleme tabi tutulması gerekmez mi?
ben dekontun fotokopisini imzalasam üstüne yazıp versem olmaz mı?

Müşterinize dekont keser altına bankadan aldığınız dekontun fotokopisini koyarsınız. dekont zaten bilgi verme fişidir.

Aslında hiç bir şey yapmayabilirsiniz. Sonuçta müşteriniz bankasının sizin adınıza ödediği kısmı yatıracaktır. Alacacağı dekonta istinaden kayıtlarını yapabilir.
Not: eğer bankadan geçme zorunluluğu olan bir işlem nedeni ile çek alındı ise elden nakit tahsilat yapamazsınız.

1- 100/102 (B) 1000 TL. / 120 (A) 1000 TL. Çeke mahsuben kısmi olarak tahsil edilen (dekont edilecek)
2- 120 (B) 5000 TL. / 101 (A) 5000 TL. karşılıksız çekin alıcıya iadesi
3- 102 (B) 4000 TL. / 120 (A) 4000 TL. Alıcının çeke mahsuben havalesi
kayıtlarınızı bu şekilde yaparsanız hesaplar kapanır.

Merhabalar,

Sayın ilhan82, Bizdede benzer bir durum oldu ancak sizin ''müşterimize çeki iade ettik'' yazınızı anlayamadım, sanırım sadece çek iade bordrosu düzenleyerek iade yaptınız değil mi? çünkü banka güvence bedelini öderken çeki alıyor.Siz sadece bordro veriyorsunuz değil mi?