Karşılıksız Çekin Muhasebe Kaydı

herkese kolay gelsin. müşteriden alınan Vadesi geçmiş bir çekin karşılıksız çıkması durumunda nasıl bir muhasebe kaydı yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.

saygılarımla
Serkan GÖLBAŞI

Ynt: karşılıksız çekin muhasebe kaydı

İlgili müşteri c/h borç, alınan çekler hesabına alacak verebilirsiniz.

TEŞEKKÜR EDERİM SN.NGUROY İLGİNİZE SİZE İYİ ÇALIŞMALAR

Rica . Ancak lütfen forum kurallaına uyunuz. Büyük harf yazmayın.

Ynt: Karşılıksız Çekin Muhasebe Kaydı

peki bu çek dövizli bir çekse nasıl bir kayıt yapılır? örnek verecek olursak.

diyelim ki carisini TL olarak takip ettiğim bir tedarikçi bana 150.000 TL fatura kesmiş olsun. bu fatura karşılığında 150.000 TL'lik çekim olmadığı içi 100.000 $'lık (kur 1,5 alıyorum) 1 ay vadeli müşteri çeki vermiş olayım. 1 ay sonra karşılıksız çıkan bu çek bana tekrar iade edildiğinde ben muhasebe kaydını iade aldığım günkü kurdan mı yapmalıyım?

nguroy ' Alıntı:

İşin doğrusu beni fazla tatmin etmedi bu cevap,müşteriye çeki iade etmesi durumunda yapılması gereken kayıt bence böyle olmalı.Çek karşılıksız çıkıp,hala elindeyse satıcının kaydın böyle olmaması gerekir.Burada çeki iade etmiyor,çek karşılıksız çıkıyor!!

Referee ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:

İşin doğrusu beni fazla tatmin etmedi bu cevap,müşteriye çeki iade etmesi durumunda yapılması gereken kayıt bence böyle olmalı.Çek karşılıksız çıkıp,hala elindeyse satıcının kaydın böyle olmaması gerekir.Burada çeki iade etmiyor,çek karşılıksız çıkıyor!!

Merhaba,

Bankaya tahsile gönderilen çekin, karşılıksız çıkmasından dolayı portföye alınmasında yapılacak kayıt 101 hesabı kendi içerisinde çalıştırmaktır.

Örnek;

9,090,91+kdv (%10) değerli bir mal satmış olalım.

-------------------------------/------------------------------------
101.01 Portföydeki Çekler 10.000,00
600 Yurtiçi Satışlar 9.090,91
391.01 %10 Kdv Satış 909,10

Çek karşılığı yapılan satış

10.000,00 TL nominal değerli bir çeki bankaya tahsile gönderelim.

101.02 Banka tahsildeki çekler 10.000,00
101.01 Portföydeki çekler 10.000,00

Portföydeki çekin banka tahsile gönderilmesi

Çekin karşılıksız çıkmasından dolayı yapılacak kayıt.

101.02 Banka tahsildeki çekler 10.000,00

Banka tahsilde karşılıksız çıkan çek

Çekin müşteriye iadesi ve karşılığında banka havalesi göndermesi söz konusu olduğunda yapılacak kayıt.

120.01 A Müşterisi 10.000,00

Karşılıksız çekin iadesi

102.01 A Bankası 10.000,00
120.01 A Müşterisi 10.000,00

Çek karşılığı gelen havale

Büyük defter (Defter-i Kebir) kayıtlarına bakalım,

101 Alınan çekler ve ödeme emirleri
---------------------------------------------
10.000,00 | 10.000,00
10.000,00 | 10.000,00
10.000,00 | 10.000,00
|
|
|

120.01 A Müşterisi
10.000,00 | 10.000,000
|
|
|
|
|

102 A Bankası
10.000,00 |
|
|
|
|
|

600 Yurtiçi Satışlar
| 9.090,91
|
|
|
|
|

391 Hesaplanan Kdv
| 909,10
|
|
|
|
|

einstein ' Alıntı:

diyelim ki carisini TL olarak takip ettiğim bir tedarikçi bana 150.000 TL fatura kesmiş olsun. bu fatura karşılığında 150.000 TL'lik çekim olmadığı içi 100.000 $'lık (kur 1,5 alıyorum) 1 ay vadeli müşteri çeki vermiş olayım. 1 ay sonra karşılıksız çıkan bu çek bana tekrar iade edildiğinde ben muhasebe kaydını iade aldığım günkü kurdan mı yapmalıyım?

Merhaba,

Evet öyle olmalı. Çekin ciro edilip geri dönmesiyle, sizin portföyünüzde olup karşılıksız çıkması arasında bir fark yoktur. İkisinde de çek vadesindeki kur dikkate alınması gerekir.

Vade günündeki kurdaki gelecek düşmeden dolayı siz, çıkmadan dolayı karşı taraf kur farkı faturası kesecek. Bu işlem çek karşılığı olsada aynı işlem yapılacaktı.

Aykay ' Alıntı:
einstein ' Alıntı:

Merhaba,

Evet öyle olmalı. Çekin ciro edilip geri dönmesiyle, sizin portföyünüzde olup karşılıksız çıkması arasında bir fark yoktur. İkisinde de çek vadesindeki kur dikkate alınması gerekir.

Vade günündeki kurdaki gelecek düşmeden dolayı siz, çıkmadan dolayı karşı taraf kur farkı faturası kesecek. Bu işlem çek karşılığı olsada aynı işlem yapılacaktı.

ama orta da bir tahsilat yokki niçin kur farkı faturası kesilsin? Aldığım mal veya hizmetin faturası döviz karşılığı olsaydı ben de döviz olarak ödemesini yapsaydım arada oluşan fark için kur farkı faturası keserdim burası tamam. ancak burada çekin iadesiyle ilgili bir durum var. ben tedarikçinin cari bakiyesini etkilemeyen bir kayıt yapmam gerekir diye düşünüyorum. çünkü ben tedarikçimle 150.000 TL üzerinden anlaştım ve bu bedeli de çek vereceğim günkü kura bölüp ona göre çek verdim. ben çeki vereceğim gün dolar 2 TL olsaydı 75.000 $'lık çek verirdim. ayrıca tedarikçi bu çeki tahsil etmiş olsa bile bana kur farkı kesmemeli çünkü faturayı TL kesti bana. tedarikçi çeki tahsil ettiği gün çek karşılığı 200.000 TL veya 100.000 TL olsa aradaki farkı kambiyo karı veya zararına atmalı. ben çeki tedarikçiye çıktığım tarihten iade almalıyım diye düşünüyorum.

çekin karşılıksız çıkması durumda yapılacak kayıtla ilgili benimde kafam karıştı açıkçası. yevmiye kaydıyla örneklendirmişsiniz fakat ilk kayıtta hata yok mu ? satş yapıyo karşlığnda 101 borçlanmış. 120 nol hesabn borçlu olması gerkmiyor mu ??? daha sonra 120 alacaklı 101 borçlu olmalı ?? ki ben kaydımı böyle yaptım. çekin vadesi 26.12.2009 fakat karşılıksız çıkıyor. ters kayıt yaparsam yani 120 borç 101 alack olursa iade olur. 101 alacak 128 borç olursa cari hesap kapalı olur. nasıl çkıcam işin içinden anlamadım. bir de çek 2010 yılında avukatlık oluyor. ne yapmam gerekir ???

yasomi ' Alıntı:
çekin karşılıksız çıkması durumda yapılacak kayıtla ilgili benimde kafam karıştı açıkçası. yevmiye kaydıyla örneklendirmişsiniz fakat ilk kayıtta hata yok mu ? satş yapıyo karşlığnda 101 borçlanmış. 120 nol hesabn borçlu olması gerkmiyor mu ??? daha sonra 120 alacaklı 101 borçlu olmalı ?? ki ben kaydımı böyle yaptım. çekin vadesi 26.12.2009 fakat karşılıksız çıkıyor. ters kayıt yaparsam yani 120 borç 101 alack olursa iade olur. 101 alacak 128 borç olursa cari hesap kapalı olur. nasıl çkıcam işin içinden anlamadım. bir de çek 2010 yılında avukatlık oluyor. ne yapmam gerekir ???

Merhaba,

İlk monogrofide sadece 120 hesabı dikkate alınmmamıştır. Yoksa sizin yaptığınız gibi 120 çalışması gerekir elbette.

120 hesabınız kapalı olsun.

Burada avukatlık olan çeki takip etmek için,
(Karşılık ayrılmadığını varsayıyoruz.)

--------------/------------------------
128 (B) X.XXX,XX
101 (A) X.XXX,XX

Şüpheli hale gelen çekli alacak nedeniyle
--------------/-------------------------

Çekin bir kısmı tahsil olduğunda,

--------------/------------------------
100/102 (B) XXX,XX
128 (A) XXX,XX

Tahsil edilen şüpheli çekli alacak nedeniyle
-------------/------------------------

Çekin tamamı tahsil edilemiyor ve karşılık ayrılması;

-------------------/-----------------------
129 (B) X.XXX,XX
128 (A) X.XXX,XX

Çekli şüpheli alacağın değersiz hale gelmesi
---------------------/----------------------

Karşılık Ayırma,

-------------------/-----------------------
654 (B) X.XXX,XX
129 (A) X.XXX,XX

Çekli şüpheli alacağa karşılık ayrılması
---------------------/----------------------

Karşılıksız çıkan çek için banka 655.00 tl vermiş ve çek avukata verilmiş. Bunu nasıl muhasebeleştirebiliriz acaba üstadlar.

Bu konuda bilgisi olan üstadlarımdan cevap bekliyorum. Teşekkürler.

Banka size sorumluluk miktarını ödemiş.Yani 10.000 TL ise çek 600 TL sini vermiş olsun 9.400 TL sine karşılık yoktur ibaresi koyar.Sizin yapmanız geren portföy yada tahsilde bulunan çeki yine 101/121 hesap altında avukata verilen çekler olarak izlemeniz ve gerekli takip yapıldıkdıktan sonrada duruma göre bu çeke karşılık ayırmanız gerekmektedir.(karşılığı yoktur kısmı kadar)