Kasa Eritme

stajerim

Katkı Sunan Üye
kasa 31/12/2012 de 500.000 tl oldu ama gerçek değil nasıl eriteceğiz cariler tamam kasanın şişkinliği nasıl alınır

Bu para ortaklar tarafından şirketten gayrı resmi olarak çekilen paralardır. Sıkıntı yaşamayalım diyorsanız kar payı dağıtmanız gerekecektir.
Bundan sonrası için de ortaklar mümkün olduğunca şirket para çekmemeli, giderler mümkün olduğunca belgeli olmalıdır. Eğer ortaklara para lazımsa ya maaş ödemesi ya da kar payı vermeniz gerekir. Tabii bunlar teorik bilgilerdir bir çok işveren ceza yiyene kadar şirketin parasını kendi parası gibi görüp istediği gibi harcayabileceğini düşünür.

159 verilen avanslar hesabına diğer alıcılar hesabı açacaksın
159Avanslar 500.000
100Kasa 500.000
Şeklinde bir kayıt yapıp kapatırsın
Saha sonradan geri iade alarak kapatırsın.

kasa 31/12/2012 de 500.000 tl oldu ama gerçek değil nasıl eriteceğiz cariler tamam kasanın şişkinliği nasıl alınır

sayın stajerim,

Kasa şişkinliği yada kasa eritme terimi yerine kasada fiili olmayan (fiktif) rakam diye değiştirelim.Adat yöntemi ile faiz hesaplaması yapılması gerekmekteydi,faiz tutarı nazım hesaplarda kkeg olarak kayıtlara alınması dönem sonunda yıllık beyannamede kkeg olarak matraha ilave edilmeliydi.Kurumsallaşmayı yapamamış işletmelerde maalesef kasa fazlalığı sorunu süre gelmektedir.

Adat yöntemi ile faiz uygulama sadece dönem sonunu kurtarır dönem sonunda kasa hesabına faiz uygulanması kasa fazlalığını yok etmez,

İyi Günler.

Selamlar
Sayın demiral'ın bahsettiği hususlar doğrudur.
Kasa eritme terimi piyasa ağzında kullanılır.Fakat özellikle yazışma ortamında daha teknik terimler kullanmakta fayda var.
Genelde herkes bir adat hesaplama yöntemi tutturmuş gidiyor.Adat hesaplanınca sanki tüm sorunlar çözülüyormuş gibi...
Sayın ufukgüngör'ün bahsettiği çözüm ise,maalesef burada önerilecek bir yol değildir.Hem etik olarak böyle bir yol önerilemez hemde yapılan işlem zaten yanlıştır. Bizler günü kurtarma muhasebesi yapmıyoruz.Mükellef içinde muhasebe yapmıyoruz..Biz muhasebeyi devlet için yapıyoruz.Bahsedilen yöntemi uygulayan tabiki bir çok meslektaşımız var. Hatta 159'un yanında 195-196 gibi hesaplarıda kullanıp ilgili parayı daha az tutarda fakat daha fazla hesaplarada dağıtmak mümkün..Ama bunlar çözüm olmadığı gibi gerçeği de değiştirmemektedir.
Tabiki kasa fazlasının kesin çözümü vardır,vardır ama bunu uygulamak veya uygulatmak yiğitlik ister..O da sayım tesellüm hesaplarıdır..Bir kere bahsettiğiniz rakamları tesellüm hesaplarıyla ilişkilendirmek (tesellüm hesaplarının sonucuda malumunuz) ve bunu bir firmaya kabul ettirmek mümkün değildir.Adat hesaplama yöntemide bana göre aslında bu aşamada geçici uygulama olarak devreye girer..Sayım tesellüm hesapları sonuçlanıncaya kadar adat hesaplanır ki, henüz çalışmanın sonuçlanmamış olduğu bir nevi belli ellidir.Şimdi,tabiki öncelikle neye karar verilirse verilsin,bu kasa fazlasının sebebi araştırılmalıdır.Zira,bu bakiye bir şekilde yok edilse bile,kasa artışının sebep kaynağı kesilmedikçe bir süre sonra aynı sorun tekrar başgösterecektir.Öncelikle kasa riskini bir yerde durdurmalısınız.Sonrasında elde görünen kasa bakiyesine ne yapılabilir,onun çarelerini araştırmalısınız. Bu arada keşke torba yasadan faydalanıp kasa riskini ortadan kaldırabilseydiniz.Belki farkedemediniz belki kasa o zamanlar normal seyrindeydi bilemiyorum.Ha eğer normal seyrindeyse kasa artış sebebini bulmanız daha kolay,en azından çokta geriye gidip araştırma yapmanıza gerek kalmaz.Son 2 yılın kasa hareketlerini incelemeniz yeterli olacaktır. Kasadaki parayı mevzuatlar çerçevesi dışında azaltma yolları maalesef çok fazla yoktur ve bunlar için gerekirse de bir miktar vergi yükü kabul edilmelidir. İşletmedeki dağıtılmamış karlar,dağıtılabilir.İşletme yatırıma yönelip borçlanabilir. (Bu borçlanmayı aslında ortaklar kendi ceplerinden yapar,fakat şirket kasasından çıktı gösterilir,neticede olmayan bir parayı da zaten ortaklar yememişmiydi,işletmeye taşıt alınabilir,hatta daire bile alınabilir),bankalara döviz hesapları açılabilir (tl kasası kadar dikkat çekmez,en azından kur farkından dolayı vergilendirme yapılabilir), varsa ödenmemiş tüm vergiler ödenebilir mesela :) çünkü bunları ödememekte parayı kasada biriktirir..Velhasıl aslında varyasyon çoktur ama genelde hiçbiri doğru yöntem değildir.Veya hiçbirşey yapılmaz,riske girilir,tekrar torba yasa gibi yasa ile kasa affı beklenir..

Bu arada bir meslektaşımızın kasa denetimi ile ilgili bir makalesini paylaşayım.Eminim faydalı olacaktır.
Saygılar
http://www.google.com.tr/url?sa=t&r...jq-lw8SNR_8wdqSVO4aCQEw&bvm=bv.42261806,d.d2k

sayın stajerim,

Kasa şişkinliği yada kasa eritme terimi yerine kasada fiili olmayan (fiktif) rakam diye değiştirelim.Adat yöntemi ile faiz hesaplaması yapılması gerekmekteydi,faiz tutarı nazım hesaplarda kkeg olarak kayıtlara alınması dönem sonunda yıllık beyannamede kkeg olarak matraha ilave edilmeliydi.Kurumsallaşmayı yapamamış işletmelerde maalesef kasa fazlalığı sorunu süre gelmektedir.

Adat yöntemi ile faiz uygulama sadece dönem sonunu kurtarır dönem sonunda kasa hesabına faiz uygulanması kasa fazlalığını yok etmez,

İyi Günler.

hayırlı geceler,

sn.demiral'ın belirttiğinde gelir yazılmıyacak mı ?ben mi yanlış anladım ?

Sayın stajyer ben bu işin kısa ve gayri ahlaki çözümünü belirttim.
Sen ben işimi düzgün yapacağım diyorsan adat yaparsın yada sayım tesellüm fazlalıklarına atarsın.Rakam 500 bin olunca tabi bunlar bürolarda imkansız gibi bir şey .Ben 31.12.2012 sonu defteri ni kapatabilmeniz için bir çözüm sundum.Yıl içinde nasılsa mükellefinizin harcamalarından dolayı kasa eksi bakiye vermeye başlayacak.Sizde eksi bakiye verdiği tarihlerden önceye şipariş iadesi yapıp kasaya para gireceksiniz.
Ben bu işleri yapmak istemediğim için büroda değil fabrikada çalışıyorum.

hayırlı geceler,

sn.demiral'ın belirttiğinde gelir yazılmıyacak mı ?ben mi yanlış anladım ?

Sayın aşkınbulduk,

kasa hesabına uygulanan faiz nazım hesaplarda takip edilmeli beyannamede kkeg olarak matraha dahil edilmelidir,fiktif rakama uygulanan faizi gelir kabul ederek kasa hesabının borçuna yazarsanız fiilen bulunmayan kasa bakiyesini daha fazla arttırmış olursunuz.

Sayın stajerim,bu arada Sayın UfukGüngör'ün belirttiği işlem önerilemez ve hatalıdır,etik kurallar gereği kasa fazlalılığının alınsada kamuya açık bir forumda alınmaz Sayın twolf'un bahsetmek istediği tam bu noktadır.

İyi Günler.

adatlandırma nasıl oluyor acaba ? aslında ben büroda değil firmadayım mali müşavir hiç bir bankayı işlememiş kayıtları düzgün tutmamış herşeyi maalesef karıştırmış şimdi yeni mali müşavirle anlaşılmış ve kasada ki şişkinliğin asıl sebebi ortakalr sermaye artırımına gitmiş ve 400.000 tl parça parça 8000 tl den kasaya ortaklar ödemiş gibi gösterttirildi 1/4 ü sanırım ödenmesi gerekiyormuş 3 ayda sonra gerisi 3 senedeymiş bu senepten dolayı şişmiş durumda kasa ayrıca 131-331 hesabı kullanmıyoruz hiç yasak.

Son düzenleme:
anlaşma yapılmış yeni mali müşavirinizle bu sorunu çözmeniz daha hayırlı olacaktır.

adatlandırma nasıl oluyor acaba ? aslında ben büroda değil firmadayım mali müşavir hiç bir bankayı işlememiş kayıtları düzgün tutmamış herşeyi maalesef karıştırmış şimdi yeni mali müşavirle anlaşılmış ve kasada ki şişkinliğin asıl sebebi ortakalr sermaye artırımına gitmiş ve 400.000 tl parça parça 8000 tl den kasaya ortaklar ödemiş gibi gösterttirildi 1/4 ü sanırım ödenmesi gerekiyormuş 3 ayda sonra gerisi 3 senedeymiş bu senepten dolayı şişmiş durumda kasa ayrıca 131-331 hesabı kullanmıyoruz hiç yasak.
131-331 yasak... kasaya hayali para koymak serbest!!!!

keşke yine böyle bir imkan çıksa da kasadaki fazlalığı yok etsek bende de 300.000 civarında kasa fazlası var.nedeni de belli ortak maaş aldığı halde firmadan yine de kasadan para almayı ihmal etmiyor.günlük hasılata bakıyorum yapılan harcamalara bakıyorum bir de bankaya yatırılan paraya durum ortada.belki yüz kere uyarıda bulundum ben uyarıda bulunmaktan bıkmam ama karşı tarafın da şirketin sahibi patron egosu olduğu müddetçe sıkıntı ortadan kalkmıyor malesef.onların açısından baktığında onlar da haklılar.bu arada 300.000 bu fazlalık sadece 2012 yılı için geçerli.

Merhaba,

İşletme sahibinin üzerinde bulunan herhangi bir gayrımenkulu işletmeye 500.000.TL ye satın alın.

Saygılarımla,