Kasa Fazlası ve Ort. Alacaklar Hesabı Muhasebe kayıtları

mohicans

Tanınmış Üye
Değerli meslektaşlar,
Bilindiği üzere Af tasarısı,
Kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan kasa mevcudu ve ortaklardan alacaklar hakkında aşağıdaki hükümler uygulanır.

Bilanço esasına göre defter tutan kurumlar vergisi mükellefleri, 31/12/2010 tarihi itibarıyla düzenleyecekleri bilançolarında görülmekle birlikte işletmelerinde bulunmayan kasa mevcutları ve işletmenin esas faaliyet konusu dışındaki işlemleri dolayısıyla (ödünç verme ve benzer nedenlerle ortaya çıkan) ortaklarından alacaklı bulunduğu tutarlar ile ortaklara borçlu bulunduğu tutarlar arasındaki net alacak tutarlarını bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen üçüncü ayın sonuna kadar vergi dairelerine beyan etmek suretiyle kayıtlarını düzeltebilirler.
b) (a) bendi kapsamında beyan edilen tutarlar üzerinden % 3 oranında hesaplanan vergi, beyanname verme süresi içinde ödenir.
c) Bu fıkra kapsamında ödenen vergiler, gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edilmez; beyan edilen tutarlar ve ödenen vergiler, kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak kabul edilmez.

Denmektedir.
Şimdi bu hükümlere göre muhasebe kayıtlarını aşağıdaki örnek bir işletmeye tatbik edelim.
Kısaltarak değerler verilmiştir.
TUTAR DOĞRU TUTAR FAZLA TUTAR
KASA 1.100 100 1000
ÖZKAYNAKLAR 1.100

DÜZELTME MUHASEBE KAYDI
689 KKEG 1.030
100 KASA 1.000,00
360 ÖDN.VER. 30,00
--------------------------------------------------------------
DÜZELTME SONRASI
TUTAR
KASA 100
ÖDN.VERG.VE FONLAR 30
ÖZKAYNAKLAR 70
--------------------------------------------------------------

Şimdi bu kanun hükmünden benim anladığım muhasebe kayıtları bu şekildedir. Buna göre bu durumda olan bir çok işletme bu yıl oldukça yüksek miktarda ticari zarar açıklayacağa benziyor. Ayrıca bu zararlar nedeniyle Sermayede artırım yapmak zorunda kalacaklar.
Bu husus sıkıntı oluşturacağa benziyor.

Ynt: Kasa Fazlası ve Ort. Alacaklar Hesabı Muhasebe kayıtları

Bence sağlıklı yorum yapabilmek için önce tasarının yasalaşıp yayınlanmasını, arkasından da haırlanan tebliği beklemek daha akılcı olur.

nguroy ' Alıntı:
Bence sağlıklı yorum yapabilmek için önce tasarının yasalaşıp yayınlanmasını, arkasından da haırlanan tebliği beklemek daha akılcı olur.
Evet Sayın guroy size katılıyorum. Bu hususa dikkat çekmek istedim. Yayınlanacak tebliğde bununla ilgili bir düzenleme yapılsa iyi olur. Aksi takdirde bu düzenlemeler yukarıda açıkladığım nedenlerden dolayı bizler için sıkıntı oluşturacak.

Dün bir seminerde idim. Kızılot hoca tebliğin hazırlandığını ve bu konunun orda açıklandığını söyledi.

nguroy ' Alıntı:
Dün bir seminerde idim. Kızılot hoca tebliğin hazırlandığını ve bu konunun orda açıklandığını söyledi.
İlginiz için teşekkür ederim. Sayın guroy...
Umarım uygun bir düzenleme yayınlanır.

Sayın Nuroy

Kasa düzeltilmesi sonucu 689 nolu hesap çalıştırılıdığından işletme ticari zarar etti. İşin kötü tarafı zarar öz sermayeyi (-) ye düşürdü. Teknik iflas hususu burada işler mi? Görüşlerinizi yazarsanız memnun olurum.

Gerçi Nizam Beye sormuşsunuz ama ben de kendi görüşümü belirtmek istedim.

Eski TTK'da değerleme ile ilgili bir hüküm olmadığı ve 6111'e göre 689 kodlu hesaba yazılan tutar dönem zararını arttırdığına göre bence TTK md.324'teki teknik iflasın şartları oluşmuştur.

Sayın koraykarakaya
Kasayı erittin 689 yaptın. Teknik iflasa düştün. Sermaye arttırdın kasaya para girdi. Durum eskisi gibi. Kasada olmayan fiktif para.

2011 yılında oluşan zararı ortakların karşılması durumunda vergi kanunları açısından bir sakınca olur mu? görüşünüz nasıl olur.? Teşekkürler.

Rıza Bey,
Bu işte 6111 sayılı kanunun 1 sayılı tebliğinde belirtilen şartlara uymak yoluyla, 689 nolu hesapta biriken tutarları 280 nolu hesaba aktararak her yıl belli oranda KKEG yazmak suretiyle giderleştirmek olurdu. Ancak 2013 de TFRS'ye geçeceğimizden buda sorun olacak.
Diğer tarafdan, biz hep mükellefi düşünerek hareket ediyoruz. Birde şöyle düşünün bu zararlar yoluyla birçok firma gizli kar dağıtımı yaptı. İdarenin burada ciddi bir vergi kaybı oluştu.

Ortaklara şirkete tekrar sermaye koyarak esas sermayenin 1/3'ünden fazlasına yükseltirlerse sorun kalmaz.

Koray Bey, bu yöntemde de duruma göre fazla para sorunu çözülmüyor.

Ancak şöyle bir fark olacak yeni durumda, bu sefer kasadaki paranın kaynağı vergi incelemesinde izah edilebilir olacak. Elbette sonra kasadaki parayı tekrar ortaklara verirsek başladığımız yere döneceğiz, aynı tas aynı hamam olacak.